English                                                        Streda 24.04.2024, 18:23

Slovenské filmy na 29. Finále Plzeň

Filmový festival Finále Plzeň otvára svoj 29. ročník na čele s novým organizačným tímom. Súťažná prehliadka českej a slovenskej kinematografie však aj tento rok (15. do 21. apríla 2016) prinesie bohatý výber slovenských titulov.

V Súťaži celovečerných hraných a animovaných filmov sa predstaví až osem slovenských filmov: Domácí péče (r. Slávek Horák), Eva Nová (r. Marko Škop), Koza (r. Ivan Ostrochovský), Malý pán (r. Radek Beran), Rodinný film (r. Olmo Omerzu), Sedem zhavranelých bratov (r. Alice Nellis) a Wilsonov (r. Tomáš Mašín).

O Zlatého ledňáčka za dokumentárny film budú bojovať: Čakáreň (r. Palo Korec), Očami fotografky (r. Matej Mináč), Para nad riekou (r. Robert Kirchhoff, Filip Remunda).

Do súťaže televíznych a internetových projektov v kategórii necyklická tvorba je zaradený televízny projekt True Štur (r. Michal Baláž) a rozprávka Johankino tajomstvo (r. Juraj Nvota).

Slovenské filmy nájdete nielen v súťažných sekciách. V sieti roku 2015 budú uvedené minuloročné hrané a animované filmy Lokalfilmis (r. Jakub Kroner), Malá z rybárne (r. Jan Balej), Stanko (r. Rasťo Boroš), Vojtech (r. Viktor Csudai), Čistič (r. Peter Bebjak), Osudový okamih (r. Gabriel Hoštaj). Dokumenty z roku 2015 zastrešuje sekcia Dimenzie dokumentu so slovenskými filmami Rytmus, sídliskový sen ( r. Miro Drobný), Kupónová privatizácia / Česká cesta aneb Proč došlo ke kuponové privatizaci? (r. Martin Kohout).
Koprodukčný triler Červený pavúk (r. Marcin Koszalka) sa zas premietne v sekcii České stopy v medzinárodných produkciách.

Výber najnovších českých a slovenských filmov prinesie sekcia Na vlně 2016, kde sa diváci môžu tešiť na filmy Ja, Olga Hepnarová (r. Tomáš Weinreb, Petr Kazda), Červený kapitán (r. Michal Kollár), Smrteľné historky (r. Jan Bubeníček), Teória tigra (r. Radek Bajgar), Trabantom až do posledného dychu (r. Dan Přibáň).
Na festivale čakajú distribučné premiéry či predpremiéry aj filmy Agáva (r. Ondrej Šulaj), Ani ve snu! (r. Peter Oukropec) a televízny cyklus Prvá zo sekcie Prvý úlovok.

Tí, ktorých zaujímajú mladé filmové talenty, by si nemali nechať ujsť výber študentskej tvorby z krajín Vyšehradskej štvorky U pramene. Slovensko zastupuje štvorica krátkych filmov z dielne VŠMU: Bolo, nebolo (r. Daniel Rihák), Mor Ho (r. Martin Machálik), Chronos (r. Martin Kazimír) a Mňau (r. Marek Jasaň).

Vybrané filmy príde uviesť aj delegácia tvorcov.

Súčasťou podujatia bude už tradične prezentácia pripravovaných filmov vo vynovom koncepte Czech Film Board, na ktorej sa predstavia aj viaceré koprodukčné projekty. Prezentácia je súčasťou programu pre profesionálov Industry Days a v spolupráci s Finále Plzeň ju organizuje České filmové centrum.

Viac informácií:
http://www.festivalfinale.cz/

Súvisiace AIC správy:
28. Finále Plzeň opäť so slovenskými filmami


 

 

publikované: 13.04.2016
aktualizované: 24.11.2016