English                                                        Sobota 22.06.2024, 04:55

Aktuálne filmové podujatia

Strana: [1]  [2]  [3]  [4]  [5]  [6]  [7]  [8] 

Prvý kontakt

10.11.2016

Po vesmírnych hitoch Gravitácia a Interstellar prichádza nový sci-fi thriller od režiséra filmov Zmiznutie a Sicario Denisa Villeneuve.
Planéta Zem opäť stojí v centre pozornosti mimozemskej civilizácie. V dvanástich metropolách pristáli zvláštne vesmírne lode a nik netuší, aké sú zámery votrelcov. Prišli v mieri alebo sa ľudstvo má začať obávať? V hlavných úlohách filmu sa predstavia Amy Adams a Jeremy Renner.

|..Viac

Nick Cave: One More Time With Feelings

08.09.2016

Kapela Nick Cave & The Bad Seeds charizmatického austrálskeho speváka vydala 9. septembra 2016 netrpezlivo očakávaný album Skeleton Tree. Fanúšikom ho predstavuje aj prostredníctvom filmu Nick Cave: One More Time With Feeling. Snímka je nielen detailným, "making of" zaznamenávajúcim vznik albumu, ale tiež hlbokou osobnou spoveďou Nicka Cavea, ktorého v lete 2015 zasiahla tragická smrť jeho 15-ročného syna. Výsledkom je drsný, surový a krehký hudobný dokument v réžii renomovaného filmára Andrewa Dominika, s ktorým v minulosti Cave spolupracoval na westerne Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom. Vo filme zaznie všetkých osem nových skladieb v poradí už 16. štúdiového albumu kapely, pretkaných rozhovormi a zákulisnými zábermi doplnenými Caveovým rozprávaním a náhodnými myšlienkami.

|..Viac

Komúna

23.06.2016

Thomas Vinterberg zasadil svoj film Komúna do polovice 70. rokov, do prostredia akademického spoločenstva na predmestí Kodane. Hrdinami filmu sú architekt Erik, jeho manželka – televízna hlásateľka Anna a ich dcéra Freja. Po tom, čo sa dozvedia, že zdedili veľkú vilu, začnú uskutočňovať svoj sen o autentickej komúne plnej vzájomnosti a radovánok. Idea láskyplného a rodinného spoločenstva pod strechou Erikovho domu sa však začne rozpadávať, keď sa do domu prisťahuje jeho milenka. Prežije ideál stretnutie s realitou?

|..Viac

Hra peňazí

02.06.2016

Príbeh napínavého trileru Hra peňazí sa odohráva v reálnom čase kde sa herecké hviezdy George Clooney a Julia Roberts objavujú v úlohe moderátora finančného televízneho programu Lee Gatesa a jeho producentky Patty. Ocitajú sa vo veľmi vyhrotenej situácií potom, čo kontrolu nad štúdiom prevzal nahnevaný finančník, ktorý prišiel o všetok svoj majetok. Počas vypätého stretu, vysielaného televíziou v priamom prenose miliónom divákov, sa Lee a Patty púšťajú do boja nielen s útočníkom, ale aj s časom, aby rozplietli záhadu konšpirácie, ukrývajúcu sa na pozadí súčasných búrlivých a pretechnizovaných globálnych obchodných trhov.

Agáva

31.03.2016

Agáva je hraný film na námety druhej kapitoly románu Agáty slovenského spisovateľa Ladislava Balleka. Ide o ľúbostný príbeh nešťastnej lásky odohrávajúci sa v prelomovom období tesne po druhej svetovej vojne. Za dverami sa už nenápadne hlási Víťazný február, ktorý vymazal z dejín takmer celú jednu vrstvu slovenskej inteligencie.
Zdanlivo jednoduchý príbeh lásky, vo vnútri však silná psychologická štúdia rôznych charakterov. V Agáve sa hrdinovia zhrýzajú a trýznia, ale všetko je to dlho utajené v ich najhlbšom vnútri. Keď sa však vyplaví na povrch ich krutosť či vášeň, je to ako výbuch sopky. Práve vďaka prítomnosti týchto dvoch motívov bude film atraktívny nielen pre divákov obľubujúcich romantické príbehy, ale aj pre nadšencov artovej distribúcie a náročnejšieho rozprávania.

|..Viac

V pivnici

31.03.2016

Provokatívna filmová esej rakúskeho režiséra Ulricha Seidla je štylizovaným náhľadom do privátnej sféry niekoľkých Rakúšanov, ktorí sa vo vnútri starostlivo udržiavaných pivníc venujú svojim bizarným potrebám, koníčkom, vášňam a obsesiám. V precízne komponovaných symetrických záberoch sa tu stretávajú lacné mužské fóriky a drahý nábytok, dychovka a operné árie, biče a bábiky, sexualita a sadizmus, nacistické relikvie a fitnes. Vo svojich typických „živých obrazoch“ Seidl skúma „podzemné“ rakúske duše.

|..Viac

Rodinka Beliér

26.11.2015

Jedného dňa objaví učiteľ hudby u teenagerky Pauly spevácky talent a odporučí jej účasť na súťaži Radio France. No problém je v tom, že Paula je dcérou nepočujúcich rodičov, ktorí sú okázaní na jej pomoc. K tomu si prirátajme mladého spolužiaka, do ktorého je Paula zamilovaná a dilema je na svete! Opustiť rodinu, ktorá je na jej prekladoch do posunkovej reči takmer závislá a vydať sa za vlastným snom, alebo plniť úlohu vďačnej dcéry a vzdať sa kariéry? Cesta k splneniu sna je náročná, avšak vôbec nie nemožná...

|..Viac

The Who: Hyde Park Live

24.11.2015

Jedna z najslávnejších rockových kapiel všetkých čias oslávila tohto roku päťdesiatku koncertom v legendárnom londýnskom Hyde Parku pred 70 000 fanúšikmi. Príďte si užiť strhujúcu atmosféru a hity ako Pinball Wizard, Baba O’Riley, Won’t Get Fooled Again, Who are you a mnoho ďalších. Na koncerte vystúpili Roger Daltrey a Pete Townshend, ktorí stáli pri zrode kapely, a pridal sa k nim syn Ringo Starra bubeník Zak Starkey a basgitarista Pino Palladino.
Slovenská kinopremiéra!

|..Viac

Love

05.11.2015

LÁSKA stojí mimo dobra a zla. LÁSKA je genetická potreba. LÁSKA je zmenený stav vedomia. LÁSKA je tvrdá droga. LÁSKA je duševná choroba. LÁSKA je mocenská hra. LÁSKA presahuje ľudské ja. LÁSKA je oslepujúce svetlo. LÁSKA je sperma, tekutiny a slzy. LÁSKA je vzrušujúca erotická melodráma o chlapcovi, dievčati a DAĽŠOM DIEVČATI.

|..Viac

Východ slnka

29.10.2015

Prvým záberom filmu je kreslený obrázok železničnej stanice s vlakom, cezeň je veľkými písmenami napísané „letný čas, čas dovoleniek“. Následne vidíme tú istú stanicu s tým istým vlakom, ako ožijú, sledujeme odjazd vlaku, vo viacnásobnej expozícii potom jazdu vlaku krajinou... Nejde ani tak o konkrétnu jazdu vlakom s konkrétnymi pasažiermi, ako skôr o základný pohyb, takpovediac všeobecnú trajektóriu smerujúcu von z mesta. Skrz tieto vysoko poetické obrazy sa dostávame na vidiek, kde žena z mesta (tak je postava označená v úvodných titulkoch) zvádza jedného z domácich, ktorý je však ženatý a má malé dieťa. Ba čo viac, žena z mesta ho hucká, aby svoju ženu zabil a odišiel s ňou do mesta. V mužovi, hoci sa spočiatku tejto myšlienke vehementne bráni, sa predsa len usadí vôľa poslúchnuť radu zvodnej ženy. Pri plavbe loďkou sa však jeho manželke podarí utiecť a nasadne do električky smerujúcej do mesta, no muž ju dohoní. Spolu sa tak ocitnú vo veľkom meste a majú celý deň na to, aby si vyjasnili svoj vzťah.

|..Viac

Spievankovo 5: O povolaniach

29.10.2015

A opäť je tu Spievanka a Zahrajko s novým dobrodružstvom a novými pesničkami v pôvodnom slovenskom muzikáli.
Spievankovo je čarovná krajina v ktorej zo všadiaľ znie hudba a každá činnosť je sprevádzaná spevom. Hudbu majú všetci obyvatelia v sebe, je všadeprítomná a prirodzená. Znejú kvety, keď sa ráno prebúdzajú, slnko, keď vychádza, dúha, keď sa po nej kráča atď. Táto spevavá krajina sa rozprestiera medzi vysokými horami, šírimi moriami a ešte nikomu nikdy sa ju nepodarilo celú prejsť.

|..Viac

The Program: pád legendy

15.10.2015

Príbeh meteorického vzostupu a pádu jedného z najoslavovanejších a najkontroverznejších mužov nedávnej historie; Lance Armstrong, svetovo preslávený šampión Tour de France. Svet potrebuje hrdinov a Lance Armstrong bol elementárnym športovým hrdinom. Po vyčerpávajúcom boji s rakovinou sa Lance vrátil k cyklistickej kariére v roku 1999 ešte odhodlanejší ako kedykoľvek predtým a s pohľadom pevne upriameným na víťazstvo v Tour de France. S pomocou neslávného talianského lekára Michelea Ferrariho a tímového riaditeľa Johana Bruyneela vyvinul najdômyselnejší dopingový program v histórií športu. Tento program umožňoval Lanceovi a jeho americkým spoluzávodníkom dominovať svetovej cyklistike, víťaziac v Tour bezprecedentných sedemkrát.

|..Viac

Okno do dvora

08.10.2015

Jeden z vrcholov filmovej tvorby Alfreda Hitchcocka je rovnako strhujúcou cestou za odhalením vraždy ako majstrovskou štúdiou voyeurizmu, ktorý s hlavným hrdinom zdieľa každý z fascinovaných divákov. Okno do dvora je predstavením, ktoré nás okom kamery stavia na úroveň jeho protagonistu, Jeffa Jeffriesa, ktorý je po úraze pripútaný na invalidný vozík a z nudy začne pozorovať svojich susedov. Stereotyp, vzrušenie, únava, tanec, túžba… a podivné udalosti, za jedným z okien, ktoré Jeffa spolu s divákmi vrhnú do víru špekulácii a podozrení. Prišlo u Thorwaldovcov k vražde? A stane sa Jeffova netrpezlivá snúbenka nástrojom k jej vyriešeniu?

|..Viac

Klub bitkárov

24.09.2015

Filmová ikona konca deväťdesiatych rokov o absolútnej strate hodnôt, anarchistických hlbinách v každom z nás a živote v permanentnom déjà vu konzumnej spoločnosti. Mainstreamový film, ktorý úplne narušil pravidlá mainstreamu ukázal na veľkom plátne šokujúce násilné scény, obnažené pohlavné orgány a inteli­gentný terorizmus. Komplikovaná dejová skladačka adap­tujúca rovnomenný a podobne prevratný román Chucka Palahniuka pracujúci s odvekým motívom dvojníka. Katalógy z IKEA, Meat Loafove poprsie, päste v tme, tučniaci, liposukcia a mydlo. Snímka, ktorý bude za sto rokov vo všetkých učebniciach o dejinách filmu.

|..Viac

Stopy v snehu

24.09.2015

Dokumentárny film o pašovaní literatúry do Československa v období neslobody.
Komunistický režim v Československu neumožňoval občanom slobodný prístup k informáciám. Len v 50-tych rokoch bolo v Československu zlikvidovaných okolo 28 miliónov kníh, mnoho autorov bolo zakázaných a zriadená bola cenzúra. Film mapuje nielen samotné pašovanie, ale aj tlačenie kníh, samizdatov a ich distribúciu. Ústredným motívom je príbeh troch kamarátov, ktorí sa zapojili do pašovania literatúry cez hory. V roku 1983 boli zatknutí, uväznení a následne odsúdení. Súdny proces vyvolal protest verejnosti a na medzinárodnom poli sa ich zastal dokonca americký prezident Ronald Reagan. Film analyzuje fenomén pašovania literatúry a objasňuje motivácie ľudí, ktorí nezištne riskovali vlastnú slobodu, aby napomohli k vnútornej slobode a poznaniu ostatných.

|..Viac

Zmenil tvár Šanghaja

23.09.2015

Traja súrodenci Martin (87) z Monaka, Theo (85) z Kanady, Alessa (82) z USA spomínajú na svoje detstvo a mladosť v Šanghaji, rozprávajú fascinujúci životný príbeh svojho slávneho otca – architekta Ladislava Hudeca. Alessa prvýkrát v živote navštívi rodisko svojho otca – Slovensko a spolu s Theom sa po 63 rokoch vydá do Šanghaja. Okrem pozoruhodných informácií o živote a diele „Otca ázijských mrakodrapov“ L.E. Hudeca, dokument prináša aj cenné svedectvo a autentické spomienky o živote Európanov v koloniálnom Šanghaji pred vznikom ČĽR, ktoré umocňuje objav dosiaľ nezverejnených 16 mm filmov. V rokoch 1927 – 1938 ich nakrútil sám Ladislav Hudec.

|..Viac

1001 gramov

17.09.2015

„Nie všetko, čo sa ráta, sa dá spočítať a nie všetko, čo sa dá spočítať, sa ráta.“ Albert Einstein”
V novom filme 1001 gramov sa Bent Hamer po prvýkrát zameriava výhradne na krehký emocionálny život ženskej postavy, nórskej vedkyne Marie (Ane Dahl Torp), ktorý korešponduje s jej odborným zameraním. Marie je jedným z poverených strážcov prototypu národného kilogramu, predmetu tvoreného z 90% platiny a z 10% irídia. V podobne krehkej rovnováhe sa nachádza i Mariin citový život, ktorý vo filme prejde hneď niekoľkými skúškami. 1001 gramov v duchu typického Hamerovho minimalizmu skúma komorné nuancy osamelej a príliš organizovanej postavy. Opäť sa tu ozýva nenápadný refrén Hamerovej tvorby: práve najvšednejšie udalosti majú často tu najväčšiu váhu.

|..Viac

Úžasný Boccaccio

10.09.2015

Farbistá filmová adaptácia Boccacciovej renesančnej literárnej klasiky Dekameron z dielne uznávaných majstrov talianskeho filmu.
Florencia, Taliansko, rok 1348. Zatiaľ čo v toskánskom meste vystrája neľútostný mor, skupina mladých ľudí šľachtického pôvodu sa uchýli do vily v neďalekých horách. Aby im neradostný čas lepšie plynul, rozhodnú sa, že si ho skrátia rozprávaním. Jeden deň, jeden zvolený kráľ, či kráľovná, jeden príbeh na vybranú tému. Z pôvodnej stovky poviedok Boccacciovho renesančného klenotu si Paolo a Vittorio Tavianiovci zvolili päť groteskných, plných fantázie, lásky a túžby.

|..Viac

Gangster KA

10.09.2015

Radim Kraviec alias Káčko sa vyznačuje vysokou inteligenciou a talentom pre dokonalý podvod. Kde iní siahajú po zbrani, on využíva lsti, armády právnikov a monštruózny kapitál. Bez mrknutia oka okráda štát o miliardy korún. Je si ale dobre vedomý hranice, ktorú nesmie prekročiť. Tou hranicou je fyzická eliminácia kohokoľvek zo svojho okolia. Vďaka kontaktom na politickej scéne pripravuje triumfálny kus - ovládnutie ČEPRA, spoločnosti, ktorá kontroluje všetky zásoby pohonných hmôt v republike. Ak sa to podarí, bude to „obchod" storočia. Káčka nečakane zradí jeho pravá ruka, Albánec Dardan Cirkel, ktorý spolupracuje s hospodárskou kriminálkou. Nemožné sa stáva skutočnosťou. Nepolapiteľný tunelár Káčko končí vo väzbe, štátu sú zachránené miliardy korún. Zatiaľ... Kraviec sa vďaka šikovným právnickým kľučkám dostáva veľmi rýchlo na slobodu. Jeho opatrnosť a chladne kalkulujúca myseľ nenávratne mizne. Rozbieha neľútostnú mašinériu pomsty. Káčko prekračuje pomyselnú hranici od finančného zločinca k neľútostnému vrahovi... Príbeh je založený na skutočných udalostiach. Gangster Ka skúma mechanizmus organizovaného zločinu, vnáša svetlo do miliardového tunelu a snaží sa objektívne ukázať zrod skutočného gangstra. V réžii Jana Pachla (seriál Cirkus Bukowsky), ktorý je i autorom scenáru na plátne excelujú známe herecké tváre.

|..Viac

The Good Lie

25.08.2015

Slovenská premiéra filmu o skupine mladých utečencov, ktorých občianska vojna prebiehajúca v Sudáne od roku 1983 pripravila o rodičov a ktorým sa po 13 rokoch v utečeneckom tábore v Keni naskytne šanca presídlenia do Spojených štátov. Ich stretnutie so zamestnankyňou pracovnej agentúry po príchode do Kansas City v štáte Missouri im všetkým navždy zmení život. Podujatie je súčasťou vzdelávacieho seminára EMN „Nelegálna migrácia – hranice a ľudské práva“, ktorý sa koná v Bratislave v dňoch 25. – 27. augusta. K vstupu je potrebný voľný lístok, ktorý je k dispozícii v pokladni Kina Lumière hodinu pred premietaním. Organizátorom podujatia je Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

|..Viac

Pride

20.08.2015

Píše sa rok 1984. Britskou premiérkou je Margaret Thatcherová, prezývaná Železná lady. V období jej vlády v krajine vrcholí štrajk baníkov. Počas Pride v Londýne sa skupina aktivistov rozhodne pomôcť ich rodinám a usporiadajú pre nich zbierku. Odborový zväz baníkov sa však zdráha prijať ich pomoc . Dôvod je jednoduchý - neradi by čelili obvineniu, že otvorene sympatizujú s gay hnutím. Avšak aktivisti toto rozhodnutie ignorujú a vydajú sa priamo do menšej dedinky vo Wallese, kde chcú zbierku odovzdať priamo ich rodinám. A tým začína mimoriadny príbeh dvoch odlišných komunít, ktorý nakoniec vyústi v prekvapujúce partnerstvo... Ponížení všetkých krajín, spojte sa!

|..Viac

Pride

20.08.2015

Rok 1984. Britskou premiérkou je Margaret Thatcherová, prezývaná Železná lady. V období jej vlády v krajine vrcholí štrajk baníkov. Počas londýnskeho Pridu sa skupina aktivistov rozhodne pomôcť ich rodinám a usporiada pre nich zbierku. Odborový zväz baníkov sa však zdráha prijať ich pomoc. Dôvod je jednoduchý - neradi by čelili obvineniu, že otvorene sympatizujú s gay hnutím. Aktivisti však toto rozhodnutie ignorujú a vydajú sa priamo do malej dedinky vo Wallese, kde chcú zbierku odovzdať.A tým začína mimoriadny príbeh dvoch odlišných komunít, ktorý nakoniec vyústi v prekvapujúce partnerstvo... Ponížení všetkých krajín, spojte sa!

|..Viac

V hlave

13.08.2015

Nebojte sa hláskov vo vašej hlave! Pozreli ste sa niekedy dovnútra niekoho hlavy a divili sa, čo všetko sa tam deje? Disney a Pixar to zistili v novom dobrodružnom príbehu.
predfilm Láva | Lava, r. James Ford Murphy, USA, 2015, 7´

|..Viac

Papierové mestá

23.07.2015

Po úspešnom filme Na vine sú hviezdy prichádza do kín film Papierové mestá, ďalší snímok natočený podľa románu spisovateľa Johna Greena. Hrdinom príbehu je Quentin Jacobsen (Nat Wolf), normálny, trochu bojazlivý chlapec, ktorý má od detstva rád svoju susedku s menom dlhým ako jej nohy: Margo Rothovu Spiegelmanovu (Cara Delevingne). Quentin je pravidelným svedkom jej neuveriteľných dobrodružstiev a takisto jej tajným ctiteľom. A to až do jednej noci, keď mu Margo zaklope na okno a vytiahne ho na podivuhodnú výpravu namierenú proti jej bývalému priateľovi.

|..Viac

Sils Maria

19.03.2015

Herecký koncert predstaviteliek rôznych generácií – Juliette Binoche a Kristen Stewart.
Atraktívna štyridsiatnička Maria Enders je na vrchole hereckej kariéry, ktorú pred dvadsiatimi rokmi odštartovala stvárnením postavy Sigrid v oceňovanom divadelnom predstavení. Práve prijala ponuku zahrať si v remaku tejto slávnej hry, avšak tentoraz má hrať staršiu Helenu, ktorú Sigrid zvedie a doženie až k samovražde.

|..Viac

Sils Maria

19.03.2015

Herecký koncert predstaviteliek rôznych generácií – Juliette Binoche a Kristen Stewart.
Atraktívna štyridsiatnička Maria Enders je na vrchole hereckej kariéry, ktorú pred dvadsiatimi rokmi odštartovala stvárnením postavy Sigrid v oceňovanom divadelnom predstavení. Práve prijala ponuku zahrať si v remaku tejto slávnej hry, avšak tentoraz má hrať staršiu Helenu, ktorú Sigrid zvedie a doženie až k samovražde.

|..Viac

Sacro GRA

05.05.2014

Sacro GRA je historicky prvým dokumentárnym filmom, ktorý získal Zlatého leva na MFF v Benátkach v hlavnej súťaži. Taliansky režisér Gianfranco Rosi svoje predchádzajúce filmy El Sicario, Room 164 (2010) a Below Sea Level už ako premiéru na benátskom festivale uviedol, no až jeho štvrtá celovečerná dokumentárna snímka získala toto prestížne ocenenie.

|..Viac

Dve tváre Very Drake

13.01.2014

Snímka Dve tváre Very Drake je portrétom obetavej ženy, ktorá sa naplno venuje svojej milovanej rodine. Dni trávi starostlivosťou o svoju rodinu, svoju starú a chorú matku a tiež svojho chorľavého suseda. Vera má však aj svoje tajomstvá. Bez vedomia rodiny a priateľov navštevuje ženy a pomáha im v ich ťažkostiach - nechcenom tehotenstve. Potrat je praktika, ktorá bola v 50. rokoch v Anglicku nezákonná. Vera však verí, že pomáha ženám v núdzi. Keď je jej hriech odhalený, Verin svet sa rýchlo zrúti a hlboko zasiahne ako ju, tak aj jej celú rodinu. Film získal na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach v roku 2004 Zlatého leva za Najlepší film a ocenenie pre herečku Imeldu Staunton za Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. V Čechách bola snímka uvádzaná v rámci Projektu 100 v roku 2005.

|..Viac

Šulíkov Cigán získal všetky ceny

03.12.2013

Na festivale 9. stretnutia slovenského a stredoeurópskeho filmu vo francúzskom meste Cran-Gevrier, ktorý sa konal od 22. do 26. novembra, bol v súťaži uvedený slovenský film Cigán (2011) režiséra Martina Šulíka.

|..Viac

Lore

12.09.2013

Film Lore je dlho očakávaným druhým celovečerným filmom austrálskej režisérky Cate Shortland. Je adaptáciou románu Rachel Seiffert The Dark Room. Film sa zameriava na udalosti na konci druhej svetovej vojny a sleduje rodinu pacháteľov holokaustu. Pre film je príznačné prelínanie motívov bolestného, náhleho dospievania so strastiplnou sociálnou situáciou v povojnovom Nemecku.

|..Viac

Strana: [1]  [2]  [3]  [4]  [5]  [6]  [7]  [8] 

aktualizované: 24.01.2013