English                                                        Sobota 22.06.2024, 05:12

Týždeň slovenského filmu 2023

Tohtoročný program prehliadky Týždeň slovenského filmu (17. – 23. 4. 2023) tvoria filmy nominované na národnú filmovú cenu Slnko v sieti, panelové diskusie o hranom, dokumentárnom, animovanom filme a o filmovej vede a tiež seminár venovaný slovenskému hudobnému skladateľovi Iljovi Zeljenkovi.

Bilančná prehliadka uvádza každoročne diela, ktoré mali premiéru v uplynulom roku. Tentoraz jej program tvorí len deväť filmov, ide o snímky nominované na národnú filmovú cenu Slnko v sieti v kategóriách najlepší hraný film, najlepší dokumentárny film a najlepší animovaný film. K divákom sa tak dostanú hrané filmy Piargy Iva Trajkova, Obeť Michala Blaška a Čierne na bielom koni Rasťa Boroša, dokumenty Dežo Hoffmann – fotograf Beatles Patrika Lančariča, Odpočítavanie – posledný film Ivana Palúcha v réžii Martina Palúcha a ±90 Mareka Kuboša a animované filmy Milosť Ivany Laučíkovej, Tvojazem Petra Budinského a Websterovci vo filme režisérky Kataríny Kerekesovej.

Súčasťou filmového programu bude aj klasická snímka Sedím na konári a je mi dobre (1989) Juraja Jakubiska, odohrávajúca sa tesne po konci druhej svetovej vojny. Rozpráva príbeh dvoch charakterovo rozdielnych priateľov, ktorým do života vstúpi židovské dievča. Náhoda tak spojí troch ľudí bez domova, z ktorých sa každý snaží sebe vlastným spôsobom naplniť svoju predstavu o šťastí. Film sa premietne ako pocta kameramanovi Lacovi Krausovi, ktorý si tento rok prevezme cenu Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre.

Sprievodný program prehliadky tvoria tradičné panelové diskusie o hranom, dokumentárnom a animovanom filme a o filmovej vede, ktoré bude viesť filmová a literárna historička Jelena Paštéková. Uskutoční sa aj interdisciplinárny seminár Film a hudba, zameraný na tvorbu a prínos osobnosti Ilju Zeljenku vo filmovej hudbe. Súčasťou programu bude aj komentované pásmo nazvané Zeljenkova filmová hudba – postrehy skladateľa, počas ktorého bude ukážky z filmov komentovať hudobný skladateľ Peter Zagar. Počas tohto stretnutia sa premietne aj dokument Ilja (2010) režiséra Ivana Ostrochovského, ktorý zachytáva posledné obdobie Zeljenkovho života, poznačené smrteľnou chorobou. Program doplní prezentácia a krst zborníka z vlaňajšieho interdisciplinárneho seminára o tvorbe Petra Pišťanka.

Týždeň slovenského filmu organizuje Slovenský filmový ústav (SFÚ) v spolupráci s partnermi Filmovou a televíznou fakultou (FTF) VŠMU, Slovenskou národnou galériou (SNG) a občianskym združením FOTOFO/Stredoeurópsky dom fotografie.

Zdroj: TS SFÚ (12. apríl 2023)

Web: https://www.tyzdenfilmu.sk/

Streamovanie panelových diskusií: https://www.facebook.com/tyzdenfilmu

Súvisiace AIC správy:
Týždeň slovenského filmu 2022
Týždeň slovenského filmu 2021
Týždeň slovenského filmu 2020
Týždeň slovenského filmu 2019
Týždeň slovenského filmu 2018
Týždeň slovenského filmu 2017
Týždeň slovenského filmu 2016
Týždeň slovenského filmu 2015

publikované: 12.04.2023
aktualizované: 27.04.2023