English                                                        Piatok 12.04.2024, 21:28

Nominácie na národnú filmovú cenu Slnko v sieti 2023

Slovenská filmová a televízna akadémia udelí už po jedenástykrát ceny najkvalitnejším filmom a tvorivým výkonom slovenskej kinematografie. Národné filmové ceny Slnko v sieti sa budú odovzdávať v sobotu 15. 4. 2023 v priestoroch Slovenského rozhlasu. V priamom prenose ho odvysiela RTVS. Počas večera bude odovzdaná aj cena Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej kinematografii a po prvýkrát budú ocenené snímky v novej kategórii Najlepší televízny film/miniséria/seriál.

Najväčšiu pozornosť si so šestnástimi nomináciami získal film Piargy režiséra Iva Trajkova. Svetlonoc Terezy Nvotovej má deväť nominácií a filmy Obeť režiséra Michala Blaška s Tieňohrou Petra Bebjaka po šesť. O cenu Najlepší dokumentárny film sa uchádzajú snímky Dežo Hoffmann – fotograf Beatles režiséra Patrika Lančariča, Odpočítavanie – posledný film Ivana Palúcha v réžii Martina Palúcha a film Mareka Kuboša ±90. V kategórii Najlepší animovaný film sú nominované snímky Milosť režisérky Ivany Laučíkovej, Tvojazem režiséra Petra Budinského a Websterovci vo filme Kataríny Kerekesovej.


Nominácie na národnú filmovú cenu Slnko v sieti za rok 2022

NAJLEPŠÍ HRANÝ FILM
Čierne na bielom koni r.: Rasťo Boroš, prod.: Rasťo Boroš
Obeť r.: Michal Blaško, prod.: Jakub Viktorín, Pavla Janoušková Kubečková
Piargy r.: Ivo Trajkov, prod.: Silvia Panáková, Erik Panák

NAJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNY FILM
Dežo Hoffmann – fotograf Beatles r.: Patrik Lančarič, prod.: Patrik Pašš
Odpočítavanie – posledný film Ivana Palúcha r.: Martin Palúch, prod.: Peter Neveďal
±90 r.: Marek Kuboš, prod.: Marek Kuboš, Peter Dubecký, Roman Genský

NAJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM
Milosť r.: Ivana Laučíková, prod.: Ivana Laučíková
Tvojazem r.: Peter Budinský, prod.: Peter Badač, Barbora Budinská, Jan Hameeuw
Websterovci vo filme r.: Katarína Kerekesová, prod.: Katarína Kerekesová, Anna Vášová, Jiří Mika

NAJLEPŠIA FILMOVÁ RÉŽIA
Peter Bebjak, film: Tieňohra
Michal Blaško, film: Obeť
Ivo Trajkov, film: Piargy

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ SCENÁR
Rasťo Boroš, film: Čierne na bielom koni
Jakub Medvecký, film: Obeť
Jana Skořepová, Ivo Trajkov, film: Piargy

NAJLEPŠÍ KAMERAMANSKÝ VÝKON
Peter Bencsík, film: Piargy
Federico Cesca, film: Svetlonoc
Martin Žiaran, film: Tieňohra

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ STRIH
Pavel Hrdlička, Thibault Hague Bensimon, film: Svetlonoc
Marek Kráľovský, film: Tieňohra
Michal Reich, film: Piargy
Alena Spustová, film: Dežo Hoffmann – fotograf Beatles

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ ZVUK
Juraj Baláž, Ivo Heger, film: Piargy
Clemens Endreß, Matthias Schwab, Simone Weber, Viktor Krivosudský, film: Obeť
Jiří Klenka, film: Tieňohra

NAJLEPŠIA FILMOVÁ HUDBA
Juraj Dobrakov, film: Tieňohra
Kiril Džajkovski, film: Piargy
Pjoni, Rob, film: Svetlonoc

NAJLEPŠÍ ARCHITEKT – SCÉNOGRAF
Tomáš Berka, film: Piargy
Tomáš Berka ,film: Svetlonoc
Miriam Struhárová, film: Čierne na bielom koni

NAJLEPŠIE KOSTÝMY
Erika Gadus, film: Obeť
Alexandra Grusková ,film: Plastic Symphony
Anita Hroššová, film: Piargy
Františka Králíková ,film: Arvéd
Katarína Štrbová Bieliková, Anna Hrušková, film: Kryštof
Helena Tavelová, film: Zakliata jaskyňa

NAJLEPŠIE MASKY
Anita Hroššová, film: Piargy
Juraj Steiner, Martin Blizniak, film: Kryštof
Vladimír Wittgruber, film: Svetlonoc

NAJLEPŠIE VIZUÁLNE EFEKTY
Boris Masník, film: Arvéd
Tibor Meliš, film: Svetlonoc
Jaromír Pesr, Michal Plička, film: Piargy

NAJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNEJ ÚLOHE
Judit Bárdos (Juliša), film: Piargy
Natália Germani (Šarlota), film: Svetlonoc
Vita Smačeľuk (Irina), film: Obeť

NAJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE
Jana Kvantiková (Johanka), film: Piargy
Iva Bittová (Otyla), film: Svetlonoc
Jana Oľhová (teta Uľa), film: Piargy

NAJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNEJ ÚLOHE
Attila Mokos (Ján Roháč), film: Piargy
Milan Ondrík (Bandy Koháry), film: Čierne na bielom koni
Milan Ondrík (Jan Kavka), film: Tieňohra

NAJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE
Marek Geišberg (Tomáš), film: Svetlonoc
Attila Mokos (Lučáno Ármin Wámbéry), film: Čierne na bielom koni
Marián Geišberg (biskup), film: Piargy

NAJLEPŠÍ TELEVÍZNY FILM/MINISÉRIA/SERIÁL
Jozef Mak r.: Peter Bebjak, prod.: Roman Genský, Peter Bebjak, Rasťo Šesták
Kôň r.: Martin Šulík, prod.: Rudolf Biermann, Martin Šulík
Krakonošovo tajomstvo r.: Peter Bebjak, prod.: Rasťo Šesták, Peter Bebjak, Sláva Adamíková

Zdroj: TS SFTA (27. 2. 2023)

Filmy prihlásené na ocenenia Slnko v sieti za rok 2022:
https://slnkovsieti.sk/prihlasene-filmy

Viac informácii na:
http://www.slnkovsieti.sk/
http://www.sfta.sk/

Súvisiace AIC správy:
Slnko v sieti 2020/2021 - Ocenenia
Slnko v sieti 2019 - Ocenenia
Slnko v sieti 2018 - Ocenenia
Slnko v sieti 2017 - Ocenenia
Slnko v sieti 2016 - Ocenenia
Slnko v sieti 2014 - Ocenenia
Slnko v sieti 2012 - Ocenenia
Slnko v sieti 2010 - Ocenenia

publikované: 27.02.2023
aktualizované: 03.03.2023