English                                                        Nedeľa 22.04.2018, 08:48

Poznáme držiteľov cien Slnko v sieti za rok 2017

Piatok 6. apríla 2018 sa v bratislavskej Starej tržnici konalo slávnostné odovzdávanie Národných filmových cien Slnko v sieti za rok 2017, udeľovaných Slovenskou filmovou a televíznou akadémiou (SFTA). Filmom s najvyšším počtom ocenení sa stala Čiara (r. Peter Bebjak), a to v šiestich kategóriách vrátane najlepšieho hraného filmu. Cenu v kategórii najlepší dokumentárny film získala snímka Diera v hlave (r. Robert Kirchhoff), najlepším animovaným filmom sa stal Ocko hrdina (zo seriálu Websterovci, r. Katarína Kerekesová).

Medzi viacnásobných držiteľov sošky Slnko v sieti patrí film Piata loď (r. Iveta Grófová), ktorý z desiatich nominácií získal ocenenia v troch kategóriách - najlepší scenár, najlepší kameramanský výkon a najlepší architekt – scénograf. Divácku cenu si odniesla hudobná rodinná komédia Spievankovo a kráľovná Harmónia Diany Novotnej.

Počas večera bola udelená aj cena za Výnimočný prínos slovenskej kinematografii, ktorú si prevzali filmoví architekti Viliam J. Gruska a Roman Rjachovský.

Na ôsmom ročníku podujatia bolo ocenených 9 z celkovo 16 nominovaných filmov.
Blahoželáme!

Prehľad nominácií a ocenení Slnko v sieti za rok 2017:

Najlepší hraný film

ocenený: Čiara, réžia: Peter Bebjak
producent: Wanda Adamík Hrycová
>>Piata loď,
réžia: Iveta Grófová
producenti: Katarína Krnáčová, Iveta Grófová, Jiří Konečný
>>Špina, réžia: Tereza Nvotová
producenti: Peter Badač, Miloš Lochman

Najlepší dokumentárny film
ocenený: Diera v hlave réžia: Robert Kirchhoff
producent: Barbara Janišová Feglová

>>Mečiar, réžia: Tereza Nvotová
producenti: Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská, Tereza Polachová, Kateřina Černá, Pavel Strnad
>>Ťažká duša, réžia: Marek Šulík
producent: Jana Belišová

Najlepší animovaný film
ocenený: Ocko hrdina (Websterovci), réžia: Katarína Kerekesová
producent: Katarína Kerekesová
>>Lichožrúti,
réžia: Galina Miklínová
producenti: Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská, Ondřej Trojan
>>Žltá, réžia: Ivana Šebestová
producenti: Katarína Kerekesová, Ivana Laučíková

Najlepšia filmová réžia
ocenený: Peter Bebjak, film: Čiara
>>Iveta Grófová, film: Piata loď
>>Juraj Lehotský, film: Nina

Najlepší filmový scenár
ocenení: Marek Leščák, Iveta Grófová, film: Piata loď
>>Peter Balko,
film: Čiara
>>Bohdan Sláma, film: Baba z ľadu

Najlepší kameramanský výkon
ocenená: Denisa Buranová, film: Piata loď
>>Norbert Hudec,
film: Nina
>>Martin Žiaran, film: Čiara

Najlepší filmový strih
ocenený: Marek Kráľovský, film: Čiara
>>Jiří Brožek, Michal Lánský, Janka Vlčková, film: Špina
>>Tono Fabian, film: Piata loď

Najlepší filmový zvuk
ocenený: Viktor Krivosudský, film: Čiara
>>Tobiáš Potočný, film: Nina
>>Tobiáš Potočný, Matej Hlaváč, film: Piata loď

Najlepšia filmová hudba
ocenený: Slavo Solovic, film: Čiara
>>Matej Hlaváč,
film: Piata loď
>>Jonatán Pastirčák, film: Špina

Najlepší architekt - scénograf
ocenení: Denisa Buranová, Iveta Grófová, Miroslav Král, Iva Němcová, film: Piata loď
>>Václav Novák,
film: Čiara
>>Jan Vlasák, film: Baba z ľadu

Najlepšie kostýmy
ocenená: Katarína Štrbová Bieliková, film: Křižáček
>>Martina Čerňáková, film: Piata loď
>>Ján Kocman, film: Čiara

Najlepšie masky
ocenení: Martin Jankovič, Zuzana Paulini, film: Únos
>>Michaela Kicková, film: Čiara
>>Vladimír Wittgruber, Zuzana Peschlová, film: Špina

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe
ocenená: Zuzana Kronerová za úlohu Hany, film: Baba z ľadu
>>Dominika Morávková
za úlohu Leny, film: Špina
>>Vanessa Szamuhelová za úlohu Jarky, film: Piata loď

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe
ocenená: Judit Bárdos za úlohu Eszter, film: Out
>>Petra Fornayová za úlohu mamy, film: Nina
>>Kristína Kanátová za úlohu Lucie Krajňákovej, film: Čiara
>>Anna Šišková za úlohu Leninej matky, film: Špina

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe
ocenený: Tomáš Maštalír za úlohu Adama Krajňáka, film: Čiara
>>Pavel Nový
za úlohu Broni, film: Baba z ľadu
>>Sándor Terhes za úlohu Ágostona, film: Out

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe
ocenený: Robert Roth za úlohu otca, film: Nina
>>Daniel Heriban
za úlohu Efendi, film: Únos
>>Andy Hryc za úlohu Petra Bernarda, film: Čiara

Tlačová správa SFÚ (7.4.2018)

Viac informácii na:
http://www.slnkovsieti.sk/
http://www.sfta.sk/

Súvisiace AIC správy:
Slnko v sieti 2017 - ocenenia
Slnko v sieti 2016 - ocenenia
Slnko v sieti 2014 - ocenenia

publikované: 09.04.2018
aktualizované: 09.04.2018