English                                                        Štvrtok 26.11.2020, 16:06

Poznáme držiteľov cien Slnko v sieti za rok 2019

V stredu 9. septembra 2020 sa v bratislavskej Starej tržnici konalo slávnostné odovzdávanie Národných filmových cien Slnko v sieti za rok 2019, udeľovaných Slovenskou filmovou a televíznou akadémiou (SFTA). Filmom s najvyšším počtom ocenení sa stal film Amnestie (r. Jonáš Karásek) a to v šiestich kategóriách a najlepším hraným filmom sa stala dráma Nech je svetlo (r. Marko Škop). Cenu v kategórii najlepší dokumentárny film získala snímka Dobrá smrť (r. Tomáš Krupa), najlepším animovaným filmom sa stal Šarkan (r. Martin Smatana).

Dve sošky Slnko v sieti si odniesla snímka Hodinárov učeň (r. Jitka Rudolfová), ktorá získala ceny v kategóriách najlepšie kostýmy a najlepšie masky. Slnko v sieti si odniesol aj David Kollar za najlepšia filmová hudba vo filme Punk je hned! (r. Juraj Šlauka). Divácku cenu získal film Loli paradička (r. Richard a Víťo Staviarsky).

Počas večera bola udelená aj cena za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre, ktorú si prevzal herec a divadelný režisér Milan Lasica.

Na deviatom ročníku podujatia bolo ocenených 6 z celkovo 14 nominovaných filmov.

Blahoželáme!

Prehľad nominácií a ocenení Slnko v sieti za rok 2019:

Najlepší hraný film
ocenený: Nech je svetlo
, réžia: Marko Škop
producenti: Marko Škop, Ján Meliš, Petr Oukropec, Pavel Strnad
>>AMNESTIE,
réžia: Jonáš Karásek
producenti: Maroš Hečko, Peter Veverka, Nataša Ďuričová, Jiří Konečný, Ivan Juráš
>>PUNK JE HNED!, réžia: Juraj Šlauka
producent: Ivan Ostrochovský

Najlepší dokumentárny film
ocenený: DOBRÁ SMRŤ,
réžia: Tomáš Krupa
producent: Tomáš Krupa

>>Osamelí bežci: Ideme ďalej!, réžia: Martin Repka
producent: Maroš Šlapeta
>>Skutok sa stal, réžia: Barbora Berezňáková
producent: Mario Homolka, Dávid Čorba

Najlepší animovaný film
ocenený: Šarkan,
réžia: Martin Smatana
producent: Peter Badač
>>Drobci (epizóda Poklad),
réžia: Vanda Raýmanová, Michal Struss
producent: Vanda Raýmanová
>>SH_T HAPPENS, réžia: Michaela Mihályiová, David Štumpf
producent: Peter Badač

Najlepšia filmová réžia
ocenený: Marko Škop,
film: Nech je svetlo
>>Jonáš Karásek, film: AMNESTIE
>>Juraj Šlauka, film: PUNK JE HNED!

Najlepší filmový scenár
ocenený: Marko Škop,
film: Nech je svetlo
>>Jakub Medvecký, Teodor Kuhn, film: Ostrým nožom
>>Juraj Šlauka, film: PUNK JE HNED!

Najlepší kameramanský výkon
ocenený: Tomáš Juríček,
film: AMNESTIE
>>Denisa Buranová, film: Ostrým nožom
>>Ján Meliš, film: Nech je svetlo

Najlepší filmový strih
ocenený: Matej Beneš,
film: AMNESTIE
>>František Krähenbiel,
film: Nech je svetlo
>>Marek Kráľovský, film: Trhlina

Najlepší filmový zvuk
ocenený: Viktor Krivosudský,
film: AMNESTIE
>>Jan Čeněk, film: Nech je svetlo
>>Tobiáš Potočný, film: Ostrým nožom

Najlepšia filmová hudba
ocenený: David Kollar,
film: PUNK JE HNED!
>>Michal Novinki,
film: Ostrým nožom
>>Matúš Široký, Jozef Lupták, film: AMNESTIE

Najlepší architekt – scénograf
ocenení: Tomáš Berka, Karol Filo, Václav Vohlídal
, film: AMNESTIE
>>Pavol Andraško, film: Nech je svetlo
>>Juraj Fábry, film: Malá ríša

Najlepšie kostýmy
ocenený: Marek Cpin
, film: Hodinárov učeň
>>Erik Ivančák, film: PUNK JE HNED!
>>Zuzana Krejzková, film: AMNESTIE

Najlepšie masky
ocenený: Helena Steidlová,
film: Hodinárov učeň
>>Zuzana Paulini, film: Nech je svetlo
>>Andrea Štrbová, film: AMNESTIE

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe
ocenená: Zuzana Konečná
(Zuzka), film: Nech je svetlo
>>Natália Germani (Karin Lupková), film: AMNESTIE
>>Ela Lehotská (Zuzana), film: Ostrým nožom

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe
ocenená: Anna Geislerová
(Miriam Kelemenová), film: AMNESTIE
>>Judit Bárdos (Guiliana Benzoni), film: Cesta do nemožna
>>Táňa Radeva (Sudkyňa Tibenská), film: Ostrým nožom

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe
ocenený: Milan Ondrík
(Milan), film: Nech je svetlo
>>Pavol Kovačovský (Kvičko), film: PUNK JE HNED!
>>Roman Luknár (Ľudo), film: Ostrým nožom

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe
ocenený: Gregor Hološka
(Gujda), film: AMNESTIE
>>František Beleš (Adam), film: Nech je svetlo
>>Dávid Hartl (Dávid), film: Ostrým nožom

Viac informácii na:
http://www.slnkovsieti.sk/
http://www.sfta.sk/

Súvisiace AIC správy:
Slnko v sieti 2019 - ocenenia
Slnko v sieti 2018 - ocenenia
Slnko v sieti 2017 - ocenenia
Slnko v sieti 2016 - ocenenia
Slnko v sieti 2014 - ocenenia


publikované: 10.09.2020
aktualizované: 10.09.2020