English                                                        Pondelok 04.03.2024, 23:41

Víťazi ocenenia Slnko v sieti 2023

V sobotu 15. apríla 2023 sa v priestoroch Slovenského rozhlasu v Bratislave konalo slávnostné odovzdávanie Národných filmových cien Slnko v sieti za rok 2022, udeľovaných Slovenskou filmovou a televíznou akadémiou (SFTA). Dvanásť ocenení si odniesol film Piargy (r. Ivo Trajkov) a cenu za najlepší hraný film získala Obeť Michala Blaška. Najlepším dokumentárnym filmom sa stal Dežo Hoffmann – fotograf Beatles (r. Patrik Lančarič) a cenu za najlepší animovaný film si odniesla Tvojazem (r. Peter Budinský). Po prvýkrát bolo udelené ocenenie v kategórii Najlepší televízny film/miniséria/seriál, ktoré získal film Jozef Mak (r. Peter Bebjak).

Počas večera bola udelená aj cena za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre, ktorú si prevzal Laco Kraus a in memoriam Stanislav Párnický.


Prehľad nominácií a ocenení Slnko v sieti za rok 2022:


NAJLEPŠÍ HRANÝ FILM
ocenený: Obeť r.: Michal Blaško, prod.: Jakub Viktorín, Pavla Janoušková Kubečková
Čierne na bielom koni r.: Rasťo Boroš, prod.: Rasťo Boroš
Piargy r.: Ivo Trajkov, prod.: Silvia Panáková, Erik Panák

NAJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNY FILM
ocenený: Dežo Hoffmann – fotograf Beatles r.: Patrik Lančarič, prod.: Patrik Pašš
Odpočítavanie – posledný film Ivana Palúcha r.: Martin Palúch, prod.: Peter Neveďal
±90 r.: Marek Kuboš, prod.: Marek Kuboš, Peter Dubecký, Roman Genský

NAJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM
ocenený: Tvojazem r.: Peter Budinský, prod.: Peter Badač, Barbora Budinská, Jan Hameeuw
Milosť r.: Ivana Laučíková, prod.: Ivana Laučíková
Websterovci vo filme r.: Katarína Kerekesová, prod.: Katarína Kerekesová, Anna Vášová, Jiří Mika

NAJLEPŠIA FILMOVÁ RÉŽIA
ocenený: Michal Blaško, film: Obeť
Peter Bebjak, film: Tieňohra
Ivo Trajkov, film: Piargy

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ SCENÁR
ocenení: Jana Skořepová, Ivo Trajkov, film: Piargy
Rasťo Boroš, film: Čierne na bielom koni
Jakub Medvecký, film: Obeť

NAJLEPŠÍ KAMERAMANSKÝ VÝKON
ocenený: Peter Bencsík, film: Piargy
Federico Cesca, film: Svetlonoc
Martin Žiaran, film: Tieňohra

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ STRIH
ocenený: Michal Reich, film: Piargy
Pavel Hrdlička, Thibault Hague Bensimon, film: Svetlonoc
Marek Kráľovský, film: Tieňohra
Alena Spustová, film: Dežo Hoffmann – fotograf Beatles

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ ZVUK
ocenení: Juraj Baláž, Ivo Heger, film: Piargy
Clemens Endreß, Matthias Schwab, Simone Weber, Viktor Krivosudský, film: Obeť
Jiří Klenka, film: Tieňohra

NAJLEPŠIA FILMOVÁ HUDBA
ocenení: Pjoni, Rob, film: Svetlonoc
Juraj Dobrakov, film: Tieňohra
Kiril Džajkovski, film: Piargy

NAJLEPŠÍ ARCHITEKT – SCÉNOGRAF
ocenený: Tomáš Berka, film: Piargy
Tomáš Berka, film: Svetlonoc
Miriam Struhárová, film: Čierne na bielom koni

NAJLEPŠIE KOSTÝMY
ocenená: Anita Hroššová, film: Piargy
Erika Gadus, film: Obeť
Alexandra Grusková, film: Plastic Symphony
Františka Králíková, film: Arvéd
Katarína Štrbová Bieliková, Anna Hrušková, film: Kryštof
Helena Tavelová, film: Zakliata jaskyňa

NAJLEPŠIE MASKY
ocenená: Anita Hroššová, film: Piargy
Juraj Steiner, Martin Blizniak, film: Kryštof
Vladimír Wittgruber, film: Svetlonoc

NAJLEPŠIE VIZUÁLNE EFEKTY
ocenení: Jaromír Pesr, Michal Plička, film: Piargy
Boris Masník, film: Arvéd
Tibor Meliš, film: Svetlonoc

NAJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNEJ ÚLOHE

ocenená: Judit Bárdos (Juliša), film: Piargy
Natália Germani (Šarlota), film: Svetlonoc
Vita Smačeľuk (Irina), film: Obeť

NAJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE
ocenená: Jana Kvantiková (Johanka), film: Piargy
Iva Bittová (Otyla), film: Svetlonoc
Jana Oľhová (teta Uľa), film: Piargy

NAJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNEJ ÚLOHE
ocenený: Attila Mokos (Ján Roháč), film: Piargy
Milan Ondrík (Bandy Koháry), film: Čierne na bielom koni
Milan Ondrík (Jan Kavka), film: Tieňohra

NAJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE
ocenený: Attila Mokos (Lučáno Ármin Wámbéry), film: Čierne na bielom koni
Marek Geišberg (Tomáš), film: Svetlonoc
Marián Geišberg (biskup), film: Piargy

NAJLEPŠÍ TELEVÍZNY FILM/MINISÉRIA/SERIÁL
ocenený: Jozef Mak r.: Peter Bebjak, prod.: Roman Genský, Peter Bebjak, Rasťo Šesták
Kôň r.: Martin Šulík, prod.: Rudolf Biermann, Martin Šulík
Krakonošovo tajomstvo r.: Peter Bebjak, prod.: Rasťo Šesták, Peter Bebjak, Sláva Adamíková


Viac informácii na:
http://www.slnkovsieti.sk/
http://www.sfta.sk/

Súvisiace AIC správy:
Slnko v sieti 2020/2021 - Ocenenia
Slnko v sieti 2019 - Ocenenia
Slnko v sieti 2018 - Ocenenia
Slnko v sieti 2017 - Ocenenia
Slnko v sieti 2016 - Ocenenia
Slnko v sieti 2014 - Ocenenia
Slnko v sieti 2012 - Ocenenia
Slnko v sieti 2010 - Ocenenia

publikované: 16.04.2023
aktualizované: 17.04.2023