English                                                        Štvrtok 19.05.2022, 14:04

Slovenská filmová klasika na DVD v Anglicku: Drak sa vracia

Režisér Eduard Grečner a jeho pozoruhodné dielo Drak sa vracia sa čoskoro predstaví aj anglickému publiku. Britské vydavateľstvo Second Run ho uvedie ako svoj štvrtý titul z kolekcie slovenských filmových pokladov a bude tak nasledovať majstrovské kúsky zo šesťdesiatych rokov Slnko v sieti, Vtáčkovia, siroty a blázni a Obrazy starého sveta.

Eduard Grečner, inšpirovaný rovnomennou novelou Dobroslava Chrobáka, rozvíja baladický príbeh osamelého hrnčiara Martina Lapiša, prezývaného Drak. Jeho návrat do rodnej dediny, izolovanej komunity dedinčanov, z ktorej bol pred mnohými rokmi vyhnaný, rozvíri dusivú atmosféru strachu, viny a bublajúceho násilia.

Eduard Grečner v exkluzívnom interview pre Second Run odhaľuje nielen svoj vzťah k textu Dobroslava Chrobáka, ale opisuje aj strastiplnú cestu k realizáciu filmu: „Režisér Barabáš, ktorému som scenár ponúkal, ma povzbudil rozhodujúcim výrokom: „Toho Chrobáka môžeš nakrútiť len Ty“. Lenže téma Draka nebola vrchnosti po vôli. Chceli súčasnú, budovateľskú tému. Bolo veľmi namáhavé pre realizáciu scenára získať podporu. Podarilo sa to pod zámienkou „klenoty slovenskej literatúry vo filme“. Ostatne, tá diplomatická zámienka bola aj pravdivá. Chrobákova próza takým klenotom je: lyrická podoba príbehu s minimom dialógu, bohatá atmosférou krajiny a ľudí, ktorých podobu milujem. Pustil som sa teda do zápasu, dať tomuto sugestívnemu prozaickému textu vizuálnu podobu, jednoducho povedané „nepokaziť“ jeho krásu."

Filmový teoretik Jonathan Owen neskrýva pred Eduardom Grečnerom obdiv a pred začiatkom rozhovoru sa mu vyznal: „Pre mňa osobne je Drak sa vracia jedným z najobľúbenejších filmov z rokov šesťdesiatych, a považujem ho za jeden najintenzívnejších a najatmosférickejších. Strohosť, štylizácia a využitie hudby a zvuku sú výnimočné. Je mi cťou, že môžem na tomto projekte pracovať.“
Grečnerov omamujúco poetický film je rovnako aj autentickým príbehom odkrývajúcim údel sedliackeho života vo svete izolovanom od histórie, vo svete, v ktorom sa život podriaďuje poverám. Tento svet sa Eduardovi Grečnerovi podarilo presvedčivo a pútavo vykresliť aj vďaka výraznej monochromatickej kamere kameraman Vincenta Rosinca, ako aj originálnej a výnimočnej hudbe skladateľa Ilju Zeljenky.

Peter Hames, expert na slovenskú a českú kinematografiu, opisuje dielo Drak sa vracia slovami: „Prienik moderného umenia a folklórneho dedičstva – večná balada o esencii života.“

DVD Drak sa vracia vychádza 24. 8. 2015 v HD kvalite v slovenskom jazyku s novými anglickými titulkami a originálnymi sprievodnými materiálmi. Zakúpiť si ho môžete prostredníctvom webstránky Second Run DVD a tiež v ponukách internetových obchodov Amazon, Zavvi, a ďalších. Dostupné bude aj v predajni SFÚ Klapka.sk.

Tlačová správa SFÚ, 20. 8. 2015: Vo Veľkej Británii vychádza na DVD film Drak sa vracia režiséra Eduarda Grečnera

Súvisiace správy:
2015: Slovenská filmová klasika na DVD v Anglicku: Obrazy starého sveta
2014: Slovenská filmová klasika na DVD v Anglicku: Vtáčkovia, siroty a blázni
2013: Slovenská filmová klasika na DVD v Anglicku: Slnko v sieti
2011: Klasika slovenskej kinematografie na DVD vo Francúzsku

publikované: 18.08.2015
aktualizované: 28.10.2015