English                                                        Štvrtok 19.05.2022, 14:32

Slovenská filmová klasika na DVD v Anglicku: Slnko v sieti

V pondelok 12. augusta sa začne oficiálna distribúcia slovenských filmov z archívu Slovenského filmového ústavu (SFÚ) na DVD nosičoch v anglo-amerických krajinách. Vyjdú v prestížnom nezávislom vydavateľstve SecondRun zameranom na vydávanie umeleckých filmov z celého sveta, ktoré získali ocenenia na významných filmových festivaloch. Otváracím filmom slovenskej kolekcie je vo svojej dobe novátorské dielo Slnko v sieti režiséra Štefana Uhra, z roku 1962. Na DVD ho jeho záujemcom predstavuje britský filmový režisér a scénarista Peter Strickland, ktorý náš film považuje za nádherný neobjavený skvost“.

Film Slnko v sieti je lyrický príbeh emocionálneho dozrievania, nesmelej lásky a zároveň aj bezprostredným svedectvom doby, v ktorej vznikal. Do hlavných postáv obsadil režisér nehercov a tomu musel prispôsobiť aj nakrúcanie. Prvýkrát tak kameraman Stanislav Szomolányi použil v hranom filme dlhú optiku, ktorú na prelome 50. a 60. rokov používali filmoví dokumentaristi.

 Nasledovať na DVD ho budú filmy Vtáčkovia, siroty a blázni Juraja Jakubiska, Drak sa vracia Eduarda Grečnera a Obrazy starého sveta Dušana Hanáka. Každé DVD vydané v SecondRun má remastrovaný obraz aj v zvuk v najlepšej kvalite, má nové anglické titulky a obsahuje precízne vybrané originálne sprievodné materiály DVD. Slnko v sieti bude obsahovať aj celkom aktuálny príhovor medzinárodne oceňovaného režiséra Petra Stricklanda", hovorí Mehelli Modi, riaditeľ vydavateľstva SeconRun, ktoré plánuje vo vydávaní slovenských titulov pokračovať aj ďalej. Zatiaľ sme sa len zľahka dotkli povrchu úžasnej slovenskej kinematografie a jednoznačne chceme pokračovať s ďalšími titulmi, aby mohlo povedomie o slovenskej kinematografii a jej uznanie vo Veľkej Británii neustále rásť."

DVD z kolekcie SecondRun sú dostupné v kamenných obchodoch, prostredníctvom web stránky Second Run DVD / Slnko v sieti a tiež v ponukách internetových obchodov Amazon (Slnko v sieti / Amazon), MovieMail (Slnko v sieti / MovieMail), Zavvi (Slnko v sieti / Zavvi), a ďalších.

Trailer k filmu Slnko v sieti od SecondRun

Tlačová správa SFÚ (9. august 2013)

Súvisiacie správy AIC:
2011: Slovenská filmová klasika na DVD vo Francúzsku


publikované: 10.08.2013
aktualizované: 25.06.2014