English                                                        Štvrtok 19.05.2022, 15:03

Slovenská filmová klasika na DVD v Anglicku: Obrazy starého sveta

V britskom vydavateľstve Second Run vychádza na DVD už tretí titul z kolekcie slovenských filmových pokladov. Po filmoch Slnko v sieti a Vtáčkovia, siroty a blázni sa anglickému publiku predstaví dokumentárny film Dušana Hanáka Obrazy starého sveta.

Film ponúka sugestívne portréty starých ľudí z Liptova a Oravy, ktorí dokážu aj v stave civilizačného chaosu a neistoty žiť vnútorne slobodní. Hanákov film, inšpirovaný piatimi fotografickými cyklami Martina Martinčeka, vyšiel na DVD v HD kvalite v slovenskom jazyku s novými anglickými titulkami a precízne vybranými originálnymi sprievodnými materiálmi.
Medzi bonusovými materiálmi sú na nosiči aj krátke Hanákove snímky Prišiel k nám Old Shatterhand (1966) a Omša (1967). Súčasťou je tiež 16-stranový booklet s novou esejou filmového teoretika Jonathana Owena, ktorý okrem iného píše: „Esteticky a takisto tematicky poníma Hanák tento film ako návrat ku koreňom, vyjadrujúc svoj záujem o poéziu, ktorá je prítomná v samotnom živote. Táto viera v poetické a očarujúce atribúty skutočnosti – čo je základný princíp surrealizmu, ďalšieho odvetvia, s ktorým Hanák sympatizuje – je zároveň zreteľná v obrazovej rovine.“

Riaditeľ Second Run Mehelli Modi o tomto, už 92. titule vydavateľstva, hovorí:
„Nestáva sa často, že sa človek cíti naozaj poctený, keď môže predstaviť nejaký film. Pre mňa osobne sú Obrazy starého sveta Dušana Hanáka práve jedným z takýchto vzácnych filmov...nespochybniteľné majstrovské dielo, ktoré sa prvýkrát dostáva na DVD aj k anglofónnym divákom.“

DVD Obrazy starého sveta na anglický trh prichádza v pondelok 23. februára, a dostupné je aj prostredníctvom web stránky Second Run DVD / Obrazy a tiež v ponukách internetových obchodov Amazon, MovieMail, Zavvi, a ďalších. Zakúpiť sa bude dať aj v predajni SFÚ Klapka.sk.

Tlačová správa SFÚ, 27. 2. 2015: Vo Veľkej Británii vyšiel na DVD film Obrazy starého sveta 

Súvisiace správy:
2014: Slovenská filmová klasika na DVD v Anglicku: Vtáčkovia, siroty a blázni
2013: Slovenská filmová klasika na DVD v Anglicku: Slnko v sieti
2011: Klasika slovenskej kinematografie na DVD vo Francúzsku

publikované: 21.02.2015
aktualizované: 11.08.2020