English                                                        Štvrtok 19.05.2022, 14:23

Slovenská filmová klasika na DVD v Anglicku:
Vtáčkovia, siroty a blázni

V pondelok 23. júna sa začala oficiálna distribúcia už druhého slovenského titulu z archívu Slovenského filmového ústavu na DVD nosičoch v anglo-amerických krajinách. V prestížnom nezávislom vydavateľstve SecondRun vychádza film Juraja Jakubiska Vtáčkovia, siroty a blázni.

Second Run sa zameriava na vydávanie umeleckých filmov z celého sveta, ktoré získali ocenenia na významných filmových festivaloch. Otváracím filmom prvej slovenskej kolekcie bolo vo svojej dobe novátorské dielo Slnko v sieti režiséra Štefana Uhra, z roku 1962, ktoré sa dostalo na britský trh v auguste 2013, nasledovať budú snímky Drak sa vracia Eduarda Grečnera a Obrazy starého sveta Dušana Hanáka.

K vydaniu druhého slovenského titulu, riaditeľ vydavateľstva Second Run, Meheli Modi hovorí:
 Vtáčkovia, siroty a blázni sú prvým filmom Juraja Jakubiska, ktorý vychádza pod hlavičkou Second Run a dúfam, že ho budú nasledovať aj ďalšie diela tohto zásadného slovenského umelca. Film je bezpochyby z politického a formálneho hľadiska jedným z najradikálnejších diel československej novej vlny, s výraznou podporou vo vizuálnej stránke vďaka kamere Igora Luthera a mimoriadne pozoruhodnými hudobnými motívmi skladateľa Zdeňka Lišku. V nádhernej dialógovej sekvencii z filmu je obsiahnutá výnimočná esencia filmu: „Odvaha k bláznovstvu“. Pevne verím, že Vtáčkovia, siroty a blázni Juraja Jakubiska sa stanú pre Veľkú Britániu úžasným objavom!

Film Vtáčkovia, siroty a blázni nevychádza v zahraničí po prvýkrát. V roku 2011 bol súčasťou prvej z doteraz 3 kolekcii slovenských filmov, ktoré pre francúzsky trh vydala spoločnosť Malavida. Vo Veľkej Británii však raná filmová tvorba Juraja Jakubiska ešte nikdy nebola vydaná ani distribuovaná.

Film na novom DVD v edícii Second Run sa v anglickom prostredí už stretol aj s prvými a veľmi pozitívnymi ohlasmi:

Michael Brooke pre MovieMail„Druhý film z kolekcie slovenskej filmovej klasiky v Second Run nemohol byť odlišnejší od minuloročného Slnka v sieti: už v prvých sekundách filmu je jasné prečo je Juraj Jakubisko známy ako „slovenský Fellini“, a tiež sa mu dostalo porovnaní s tvorcami ako Peter Greenaway, Alejandro Jodorowski, Emir Kusturica a Sergej Paradžanov. ...Plný oslňujúcich, halucinačných obrazov, no uzamknutý v trezoroch až do Zamatovej revolúcie, tento film je ďalším výnimočným a novým objavom slovenskej kinematografie.

Tom Birchenough pre The Arts Desk: „Aký úžasný objav sú Vtáčkovia, siroty a blázni Juraja Jakubiska! Slovenský film z roku 1969 stojí mimo histórie, zároveň je však pevne včlenený do kontextu svojej doby, rok po tom, ako sovietske vojská potlačili Pražskú jar. Ale film je nadčasový: názov je inšpirovaný ľudovou múdrosťou „Boh ochraňuje vtáčkov, siroty a bláznov". ...Vtáčkovia, siroty a blázni asi ostanú menšinovým umeleckým filmom, ktorý vznikol vo výnimočných časoch, a vyzerá však jedinečne. Je to šialený, šialený – a zvláštne postmoderný - svet.

DVD z kolekcie SecondRun sú dostupné v kamenných obchodoch, prostredníctvom web stránky Second Run DVD / Vtáčkovia a tiež v ponukách internetových obchodov Amazon (Vtáčkovia / Amazon), MovieMail (Vtáčkovia / MovieMail), Zavvi (Vtáčkovia / Zavvi), a ďalších.

Súvisiace správy:
2013: Slovenská filmová klasika na DVD v Anglicku: Slnko v sieti
2011: Klasika slovenskej kinematografie na DVD vo Francúzsku
publikované: 25.06.2014
aktualizované: 26.06.2014