English                                                        Štvrtok 19.05.2022, 14:58

Blu-ray a DVD Panna zázračnica na anglofónnom trhu

Britské vydavateľstvo Second Run, ktoré sa zameriava na významné a oceňované filmy z celého sveta už od roku 2005, 20. augusta 2018 vydáva na blu-ray disku a DVD slovenský film Panna zázračnica (r. Štefan Uher, 1966). Filmová adaptácia rovnomennej novely Dominika Tatarku vyšla v minulosti na DVD nosiči už vo francúzskom vydavateľstve Malavida.

Panna zázračnica zobrazuje život mladej generácie umelcov, formujúcej sa počas vojnových rokov. Krásna a tajomná Anabella vstupuje do životov skupiny mladých umelcov, ktorí sa do nej beznádejne zamilujú. Jej pôvabu podľahne tiež starší sochár, predstaviteľ racionálneho princípu. Režisér Štefan Uher vo filme prekonal tradičné realistické rozprávanie príbehu a vytvoril poetizujúcu hru na sen a skutočnosť, zotrel hranice medzi fantáziou a pravdou, medzi predstavami a realitou. Panna zázračnica sa tak stala výnimočným dielom v dejinách slovenskej kinematografie.

Súčasťou blu-ray a DVD nosiča sú špeciálne bonusy:krátky dokumentárny film Štefana Uhra Poznačení tmou (1959), šot Hľadanie Anabelly z nakrúcania filmu v roku 1966 a dobová upútavka na film, pričom všetky sú tiež digitálne reštaurované. Dopĺňa ich krátky dokumentárny film Príbeh Panny zázračnice (2018) v réžii Ivana Ostrochovského, ktorý vznikol v produkcii Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Dokument reflektuje spoločenské, politické a audiovizuálne prostredie v období vzniku filmu, režijný prístup Štefana Uhra, ale aj rôzne vplyvy a inšpirácie, podpísané pod vznik filmu. Obsah nosiča dopĺňa booklet s rozsiahlou esejou filmového teoretika Michala Michaloviča.

Slovenský film Panna zázračnica vychádza na blu-ray nosiči po prvýkrát. Vo vydavateľstve Second Run vyšli už štyri slovenské filmy licencované Slovenským filmovým ústavom (SFÚ) na DVD nosičoch, ide o tituly Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra, Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) Juraja Jakubiska, Obrazy starého sveta (1972) Dušana Hanáka a Drak sa vracia (1967) Eduarda Grečnera.

Zdroj:
Tlačová správa SFÚ (10. 8. 2018)

Súvisiace AIC správy:
2015: Slovenská filmová klasika na DVD v Anglicku: Obrazy starého sveta
2015: Slovenská filmová klasika na DVD v Anglicku: Drak sa vracia
2014: Slovenská filmová klasika na DVD v Anglicku: Vtáčkovia, siroty a blázni
2013: Slovenská filmová klasika na DVD v Anglicku: Slnko v sieti
2011: Klasika slovenskej kinematografie na DVD vo Francúzsku

publikované: 20.08.2018
aktualizované: 12.08.2020