English                                                        Nedeľa 28.05.2023, 16:09

O cenu Americkej akadémie sa tento rok uchádza Eva Nová

Slovenská filmová a televízna akadémia, ktorá v rámci prezentácie slovenskej kinematografie na medzinárodných fórach, tiež hlasuje o tom, ktorý slovenský film bude navrhnutý do výberu na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (ďalej len „AMPAS“) v kategórii cudzojazyčný film, rozhodla, že slovenským národným nominantom za rok 2016 bude hraný debut režiséra Marka Škopa Eva Nová.

Eva Nová v AIC databáze: http://www.aic.sk/slovak-films/16352.html

Členovia akadémie vyberali zo siedmich slovenských filmov, ktorých producenti potvrdili, že spĺňajú podmienky AMPAS:
Wilsonov (réžia: T. Mašín)
Anton Srholec (réžia: A. Čermáková)
Čistič (réžia: P. Bebjak)
Čakáreň (réžia: P. Korec)
Eva Nová (réžia: M. Škop)
Vojtech (réžia: V. Csudai)
Červený kapitán (réžia: M. Kollár)
Agáva (réžia: O. Šulaj)
Stanko (réžia: R. Boroš)
Para nad riekou (réžia: R. Kirchhoff, F. Remunda)
Okhwan na ceste za slobodou (réžia: M. Mackovič)
Zem, ktorá hľadá svoje nebo (réžia: E. Praus)
Učiteľka (réžia: J. Hřebejk)
Sloboda pod nákladom (réžia: P. Barabáš).

Na základe výsledkov hlasovania členov akadémie prezídium SFTA potvrdilo, že film režiséra Marka Škopa bude reprezentovať Slovensko v súťaži AMPAS v kategórii cudzojazyčný film.

Podobne ako minuloročný národný nominant na Cenu Americkej filmovej akadémie, aj Eva Nová sa súčasne bude uchádzať o Cenu Európskej filmovej akadémie.

Eva Nová je príbeh ženy, ktorá bojuje o svojho syna. Pred rokmi ho opustila kvôli kariére. Dnes vychádza z protialkoholickej liečebne rozhodnutá napraviť niečo, na čo celé roky nemala odvahu. Každý si vraj zaslúži druhú šancu. Otázka je, či niekedy už nie je neskoro...

Film mal premiéru na prestížnom medzinárodnom filmovom festivale v Toronte, kde získal Cenu filmovej kritiky FIPRESCI, odvtedy bol uvedený na mnohých medzinárodných festivaloch a získal niekoľko cien. Zároveň bol tohto roku ocenený piatimi národnými filmovými cenami Slnko v sieti v kategóriách najlepší hraný film za roky 2014 – 2015, najlepšia réžia, scenár, bodoval aj v obidvoch hereckých kategóriách, kde cenu za najlepší ženský herecký výkon získala Emília Vášáryová a Milan Ondrík za najlepší mužský herecký výkon

Marko Škop absolvoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK (1996) a dokumentárnu tvorbu na VŠMU (2001). Dokumentárny film Iné svety (2006) získal Cenu divákov a Zvláštne uznanie poroty na MFF Karlove Vary, Holubicu za Talent na festivale dokumentárnych filmov Dok-Leipzig a Slnko v sieti za najlepší dokumentárny film. V roku 2009 uviedol dokumentárny film Osadné. Ten sa dostal do výberu na IDFA Amsterdam, získal nomináciu na Griersonovu cenu na BFI London FF a odniesol si Cenu pre najlepší dokument na MFF Karlove Vary. V roku 2013 režíroval 18 dielov chorvátskeho televízneho seriálu In Treatment (Na terapiji). Eva Nová je jeho prvý dlhometrážny hraný film.

Viac informácií na:
www.sfta.sk
www.oscars.org

Súvisiace AIC články:
Oscars 2015 - Koza
Oscars 2014 - Krok do tmy
Oscars 2013 - Môj pes Killer
Oscars 2012 - Až do mesta Aš
 


publikované: 22.09.2016
aktualizované: 22.11.2016