English                                                        Pondelok 02.10.2023, 21:05

O zlatú sošku Americkej akadémie sa bude uchádzať Koza

Národným nominantom na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied „Oscar“ v kategórii cudzojazyčný film sa stal Koza režiséra Ivana Ostrochovského. Rozhodla tak Slovenská filmová a televízna akadémia.

K hlavným aktivitám Slovenskej filmovej a televíznej akadémie - v rámci prezentácie slovenskej kinematografie na medzinárodných fórach - patrí rozhodnutie o návrhu slovenského filmu na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (ďalej len „AMPAS“) v kategórii cudzojazyčný film.

Členovia akadémie vyberali zo siedmich slovenských filmov, ktorých producenti potvrdili, že spĺňajú podmienky AMPAS:

Láska na vlásku (réžia: M. Čengel Solčanská)
Comeback (réžia: M. Remo)
Rukojemník (réžia: J. Nvota)
Tak ďaleko, tak blízko (réžia: J. Vojtek)
Sedem zhavranelých bratov (réžia: A. Nellis)
Koza (réžia: I. Ostrochovský)
Očami fotografky (réžia: M. Mináč).

Na základe výsledkov hlasovania členov akadémie prezídium SFTA potvrdilo, že film režiséra Ivana Ostrochovského Koza bude reprezentovať Slovensko v súťaži AMPAS v kategórii cudzojazyčný film.

Koza sa tohto roku dostala aj do výberu 52 najlepších titulov podľa Európskej filmovej akadémie. (pozri link nižšie)

Príbeh bývalého olympionika, ktorý sa so svojim manažérom vydáva na posledné turné. V zápasoch však ide od jednej prehry k druhej, napriek tomu však bojuje o svoje šťastie až do konca.
Film mal premiéru na prestížnom medzinárodnom filmovom festivale Berlinale 2015, odvtedy bol uvedený na dvadsiatich medzinárodných festivaloch, na ktorých získal 11 ocenení.

Režisér Ivan Ostrochovský absolvoval Magisterské štúdium na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU na Katedre dokumentárnej tvorby, pokračoval doktorandúrou na Katedre audiovizuálnych štúdií v Banskej Bystrici. Jeho celovečerný režijný debut Zamatoví teroristi, ktorý spolurežíroval s Pavlom Pekárčíkom a Petrom Kerekesom, získal na MFF Karlovy Vary 2013 cenu Fedeora.

Nominácie na Oscarov budú vyhlásené 14. 1. 2016, slávnostný ceremoniál sa uskutoční 28. 2. 2016 v Los Angeles.  


Koza

SK, CZ / 2015 / 75 min. / hraný
Réžia: Ivan OstrochovskýPríbeh bývalého olympionika, rómskeho boxera Petra Baláža, prezývaného Koza, ktorý sa po rokoch bez tréningov rozhodne opäť vstúpiť do ringu, aby zarobil peniaze a zabránil svojej družke nechať si vziať dieťa. So svojim „manažérom“ Zvonkom sa vydávajú na „turné“, v ktorom však nesvietia reflektory slávy a nejde o víťazstvá, ale o to, koľko úderov dokáže Koza zvládnuť.

www.kozamovie.com

Hrajú: Peter Baláž, Zvonko Lakčević, Ján Franek
Produkcia: sentimentalfilm (SK), endorfilm (CZ), Česká televize (CZ), Rozhlas a televízia Slovenska (SK), Punkchart films (SK)

Svetová premiéra: 65. Berlinale
 Slovenská distribučná pemiéra: 10. 9. 2015
Ivan OSTROCHOVSKÝ (1972)

Od svojho čiernobieleho krátkeho dokumentárneho filmu Ilja (2010), ktorý mal premiéru na MFF Karlove Vary 2010, Ivan nastúpil na úspešnú cestu režiséra a producenta. Po niekoľkých krátkych filmoch a seriáloch, zaznamenal úspech svojim debutovým celovečerným dokumentom Zamatoví teroristi (2013), ktorý režíroval spoločne s Pavlom Pekarčíkom a Petrom Kerekesom, a ktorý sa v medzinárodnej premiére predstavil na Berlinale v 2014 (film získal Cenu čitateľov denníka Tagesspiegel). Film tiež získal cenu FEDEORA na MFF Karlove Vary, Zvláštne uznanie na Planete+ Doc, Cenu FIPRESCI na MFF Novi Sad, Zvláštne uznanie na MFF Hamptons. Ivanov debutový hraný film Koza (2015) bol v svetovej premiére uvedený na Berlinale 2015, a pokračuje v úspešnej festivalovej kariére: FF Vilnius (Najlepší film, Cena C.I.C.A.E.), MFF Hongkong, FF goEast (Najlepšia réžia, Cena FIPRESCI), FF Neisse (Najlepší film), MFF Andreja Tarkovského Zerkalo, MFF Transilvania, FF Brusel, Olhad de Cinema (Najlepší film, Cena kritikov Abraccine), MFF Edinburgh, FF La Rochelle, a iné.

2015, Koza
2013, Zamatoví teroristi (spolurež.)


Producenti:

sentimentalfilm
Špitálska 20, SK-811 08 Bratislava
email@sentimentalfilm.com
www.sentimentalfilm.sk

endorfilm
endorfilm@endorfilm.cz
http://www.endorfilm.cz/

Festivals&Sales:
Pluto Film
+49 157 8227 4916
info@plutofilm.de
www.plutofilm.de

 

 

Tlačová správa na stiahnutie

Viac informácií na:
www.sfta.sk
www.oscars.org

Súvisiace AIC články:
EFA 2015 - Koza
Oscars 2014 - Krok do tmy
Oscars 2013 - Môj pes Killer
Oscars 2012 - Až do mesta Aš
 

 

 


publikované: 21.09.2015
aktualizované: 18.09.2016