English                                                        Utorok 06.06.2023, 18:37
BERLINALE
Medzinárodný filmový festival Berlín

Slovenská kinematografia na 72. Berlinale

10. – 20. 2. 2022  Berlín / online


  

 

 

 New & Upcoming
Slovak Films 2022
Berlinale edition

(katalóg)

 Slovak Films 2021
(katalóg)

 Film.sk
Berlinale Edition 2022

(časopis)

 

Tlačová správa SFÚ (8. 2. 2022)  

  Generation Kplus: Zuza v záhradách
Krátky animovaný film Zuza v záhradách režisérky Lucie Sunkovej sa vo svetovej premiére predstaví na 72. ročníku Berlinale v sekcii Generation Kplus.
  Berlinale Co-Production Market: Prameň
Na koprodukčnom trhu Berlinale Co-Production Market sa predstaví pripravovaný film Ivana Ostrochovského Prameň.
  Berlinale Talents: Michal Blaško
Berlinale Talents je program určený začínajúcim tvorcom, ktorého zámerom je zviditeľnenie a interdisciplinárna výmena v oblasti filmového priemyslu. Slovenským účastníkom Berlinale Talents 2022 je režisér Michal Blaško.
  Emerging Producers 2022: Silvia Panáková
Emerging Producers je propagačný a vzdelávací projekt Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava, ktorý združuje talentovaných európskych producentov so zameraním na dokumentárne filmy. Nadväzujúc na úspech posledných piatich ročníkov sa program od roku 2017 rozšíril o stretnutie spojené s prezentáciou producentov počas Berlinale. Slovenskou reprezentantkou programu sa tento rok stala Silvia Panáková.
  Trhové projekcie EFM 2022
V rámci filmového trhu European Film Market sa tento rok predstaví Cenzorka (r. Peter Kerekes), Chyby (r. Jan Prušinovský), Piargy (r. Ivo Trajkov) a Ako som sa naučila lietať (r. Radivoje Andrić).
   


ZÁSTUPCOVIA SLOVENSKÉHO FILMOVÉHO ÚSTAVU V BERLÍNE:
Rastislav Steranka | rastislav.steranka@sfu.sk  
Kristína Aschenbrennerová | kristina.aschenbrennerova@sfu.sk
Veronika Krejčová | veronika.krejcova@sfu.sk


VIRTUÁLNY STÁNOK CENTRAL EUROPEAN CINEMA

V roku 2022 bude mať Slovenská republika už po sedemnásty raz svoje zastúpenie v prezentačnom stánku Central European Cinema na Európskom filmovom trhu (EFM) Berlín 2022, ktorý je súčasťou Berlinale. Už dvanásty rok navštevujeme trh v spolupráci troch krajín: Slovenska, Českej republiky a Slovinska. Prezentáciu slovenskej kinematografie a audiovízie zabezpečuje Slovenský filmový ústav.

Virtuálny stánok vytvorí priestor na prezentáciu slovenských a koprodukčných filmov. Pri príležitosti EFM Berlín budú už tradične predstavené nové prezentačné materiály. Katalóg Slovak Films 2021 obsahuje dlhometrážne a výber krátkych filmov za uplynulý rok, ako aj základného sprievodcu slovenskou kinematografiou pre slovenských i zahraničných filmových profesionálov. Pripravované filmové projekty na rok 2022 (resp. začiatok 2023) nájdete v katalógu New & Upcoming Slovak Films 2022 (Berlinale edition). Publikácie sú súčasťou prezentačných aktivít SFÚ.

Slovenskú účasť na podujatí reflektuje anglické vydanie časopisu Film.sk Berlinale Edition 2022, ktoré tiež hodnotí rok 2021 v slovenskej kinematografii a predstavuje očakávané filmové novinky.

Organizátormi prezentácie slovenskej kinematografie na European Film Market (EFM) v Berlíne sú Slovenský filmový ústav (SFÚ) s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, organizačná zložka Audiovizuálneho fondu (AVF) Slovenská filmová agentúra (SFA), partnerom je  Slovenský inštitút v Berlíne.

Viac informácií o filmovom trhu: EFM Berlín.


publikované: 07.02.2022
aktualizované: 09.02.2022