English                                                        Sobota 22.06.2024, 05:19
BERLINALE
Medzinárodný filmový festival Berlín

Slovenská kinematografia na 70. Berlinale

20. 2. - 1. 3. 2020  Berlín  Nemecko


 

What's Slovak in Berlin 2020?
(newsletter)

 

Slovak Films 19-20
(katalóg)

Tlačová správa SFÚ (17. 2. 2020)  

  Služobníci v sekcii Encounters
Nový film Ivana Ostrochovského Služobníci (2020) sa vo svetovej premiére predstaví v rámci novej súťažnej sekcie Berlinale Encounters.
  Rozhovor s Ivanom Ostrochovským
Rozhovor s režisérom, scenáristom a producentom filmu Služobníci, Ivanom Ostrochovským.
  Šarlatán v sekcii Berlinale Special Gala
Renomovaná poľská režisérka Agnieszka Holland predstaví vo svetovej premiére svoj najnovší film Šarlatán (2020) v rámci sekcie Berlinale Special Gala.
  Rozhovor s Líviou Filusovou
Rozhovor s Líviou Filusovou, slovenskou koproducentkou filmu Šarlatán.
  FREM v sekcii Forum
Po svetovej premiére na MFDF Ji.hlava sa FREM, celovečerný debut Viery Čákanyovej, predstaví divákom v Berlíne.
  Rozhovor s Vierou Čákanyovou
Rozhovor s režisérkou, scenáristkou a kameramankou filmu FREM, Vierou Čákanyovou.
  Emerging Producers 2020: Tomáš Krupa
Emerging Producers je propagačný a vzdelávací projekt Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava, ktorý združuje talentovaných európskych producentov so zameraním na dokumentárne filmy. Nadväzujúc na úspech posledných piatich ročníkov sa program od roku 2017 rozšíril o stretnutie spojené s prezentáciou producentov počas Berlinale. Slovenským reprezentantom programu sa tento rok stal Tomáš Krupa.
  Berlinale Talents: Martin Smatana
Berlinale Talents je program určený začínajúcim tvorcom, ktorého zámerom je zviditeľnenie a interdisciplinárna výmena v oblasti filmového priemyslu. Slovenským účastníkom Berlinale Talents 2020 je režisér, animátor a scenárista Martin Smatana.
  Katarína Krnáčová je porotkyňou European Shooting Stars 2020
Každý rok, European Shooting Stars, jeden z vlajkových programov European Film Promotion zostaví porotu z piatich prominentných osobností filmového priemyslu, aby spomedzi nádejných hereckých talentov z celej Európy spoločne vybrali tých najlepších hercov a herečky. Medzinárodná porota bude mať po prvýkrát v histórii i slovenského zástupcu - producentku Katarínu Krnáčovú.
  Trhové projekcie EFM 2020
V ponuke filmového trhu European Film Market sa tento rok predstaví Služobníci (r. Ivan Ostrochovský), Šarlatán (r. Agnieszka Holland), Nech je svetlo (r. Marko Škop), Sviňa (r. Mariana Čengel Solčanská, Rudolf Biermann) a Žaby bez jazyka (r. Mira Fornay).
   


ZÁSTUPCOVIA SLOVENSKÉHO FILMOVÉHO ÚSTAVU V BERLÍNE:

Peter Dubecký | 21. - 25. 2. | sfu@sfu.sk  
Rastislav Steranka | 21. - 25. 2. | rastislav.steranka@sfu.sk  
Kristína Aschenbrennerová  | 20. - 27. 2. | kristina.aschenbrennerova@sfu.sk
Veronika Krejčová | 20. - 27. 2. | veronika.krejcova@sfu.sk  
Lea Pagáčová  | 20. - 24. 2. | lea.pagacova@sfu.sk


STÁNOK CENTRAL EUROPEAN CINEMA č. 111
V roku 2020 bude mať Slovenská republika už po pätnásty raz svoje zastúpenie v prezentačnom stánku Central European Cinema na Európskom filmovom trhu (EFM) Berlín 2020, ktorý je súčasťou Berlinale. Už desiaty rok navštevujeme trh v spolupráci troch krajín: Slovenska, Českej republiky a Slovinska. Prezentáciu slovenskej kinematografie a audiovízie zabezpečuje Slovenský filmový ústav.

V stánku sa budú prezentovať slovenské a koprodukčné filmy, k dispozícii budú presskity, prezentačné katalógy k slovenskej kinematografii, i ďalšie materiály. Stánok poskytne priestor aj pre pracovné stretnutia slovenských filmových profesionálov.

V rámci EFM Berlín bude predstavený aktualizovaný katalóg Slovak Films 19-20, ktorý každoročne vydáva Slovenský filmový ústav ako základného sprievodcu slovenskou kinematografiou pre slovenských i zahraničných filmových profesionálov.

K slovenskej účasti na podujatí SFÚ vydáva informačný bulletin What´s Slovak in Berlin 2020? (v angličtine), ako aj vydanie časopisu Film.sk v anglickej jazykovej mutácii, v ktorom predstaví výber textov venovaných slovenskej kinematografii a zhodnotí dianie v roku 2019, a tiež predstaví, čo možno očakávať v roku 2020.

Organizátormi prezentácie slovenskej kinematografie na European Film Market (EFM) v Berlíne sú Slovenský filmový ústav (SFÚ) s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, organizačná zložka Audiovizuálneho fondu (AVF) Slovenská filmová agentúra (SFA), partnermi sú Slovenská asociácia producentov v audiovízii (SAPA) a Slovenský inštitút v Berlíne.

Viac informácií o filmovom trhu: EFM Berlín.


publikované: 13.02.2020
aktualizované: 06.03.2020