English                                                        Streda 24.04.2024, 18:33

Učiteľka vo výbere 51 najlepších titulov podľa Európskej filmovej akadémie

Európska filmová akadémia (EFA) zaradila do prestížneho výberu 51 najlepších titulov európskej kinematografie uplynulého roka až tri slovenské filmy. Okrem Učiteľky (r. Jan Hřebejk) majú šancu získať Európsku filmovú cenu aj minoritné slovenské tituly Bába z ledu (r. Bohdan Sláma) a Cez kosti mŕtvych (r. Agnieszka Holland).

Nominácia je pre Učiteľku ďalším medzinárodným úspechom, ktoré sprevádzajú film už od premiéry v súťaži MFF Karlove Vary 2016, kde získala Krištáľový glóbus za najlepší ženský herecký výkon (Zuzana Mauréry). Odvtedy získal ceny aj na festivaloch v španielskom Gijóne či v Hongkongu a bol distribuovaný vo vyše 50 krajinách sveta.

Európska filmová akadémia vybrala do širokej nominácie o Európske filmové ceny 51 filmov reprezentujúcich 31 krajín. Slovensko-český film Učiteľka síce nebol národnou nomináciou Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA), no konečný výber najlepších titulov európskej kinematografie môžu doplniť členovia rady EFA a pozvaní hostia.

V najbližších týždňoch prebehne hlasovanie vyše 3000 členov EFA, z ktorého vzíde užšia nominácia, ktorá bude zverejnená 4. novembra na Európskom filmovom festivale v Seville.

Víťazi jubilejných 30. Európskych filmových cien budú vyhlásení 9. decembra 2017 v Berlíne.

Tlačová správa PubRes: Učiteľka v širšej nominácii na európskeho Oscara.

http://www.pubres.sk/ucitelka/
http://www.europeanfilmawards.eu/
http://www.europeanfilmacademy.org/
http://www.sfta.sk/

Súvisiace AIC články:
Slovenská filmová a televízna akadémia navrhla na Európsku filmovú cenu filmy Piata loď a Diera v hlave
Koza vo výbere 52 najlepších titulov podľa Európskej filmovej akadémie

publikované: 22.08.2017
aktualizované: 05.09.2017