English                                                        Štvrtok 30.05.2024, 09:31

Koza vo výbere 52 najlepších titulov podľa Európskej filmovej akadémie

Európska filmová akadémia (EFA) zaradila film Koza (r. Ivan Ostrochovský) do prestížneho výberu Selection. Hoci film nebol národnou nomináciou Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA), EFA sa ho rozhodla zaradiť do výberu 52 najlepších titulov európskej kinematografie uplynulého roka.

Slovenskú národnú nomináciu na Európsku filmovú cenu každoročne volí SFTA. Tento rok nominovala dva filmy Jara Vojteka Deti a Tak ďaleko, tak blízko. Konečný výber najlepších titulov európskej kinematografie však môžu doplniť členovia rady EFA a pozvaní hostia. Tohto roku boli k rade EFA prizvaní experti Jonas Holmberg (Göteborg FF, Švédsko), Paz Lazaro (Berlinale Panorama, Nemecko / Španielsko), Christophe Leparc (Quinzaine des Réalisateurs, Francúzsko), Alik Shpilyuk (Odessa FF, Ukrajina), Elma Tataragic (Sarajevo FF, Bosna a Hercegovina). Rada EFA v tomto zložení rozhodla o výbere filmu Koza režiséra Ivana Otrochovského.

Koza sa v svetovej premiére predstavil na prestížnom Berlinale 2015 a odvtedy sa zúčastnil na ďalších dvadsiatich zahraničných festivaloch, odkiaľ si odniesol mnohé ocenenia (Best Film, C.I.C.A.E Art Cinema Award - Vilnius FF 2015, Award of the City of Wiesbaden for Best Director, FIPRESCI Award - goEast Wiesbaden 2015, Best Film - Neisse FF, Seyfi Teoman Award for the bravest first or second feature film - European FF Palić, atď.)
Teraz ho má viac ako 3000 členov Európskej filmovej akadémie možnosť navrhnúť do nominácií o najlepší film, réžiu, scenár, herca či herečku.

Nominácie budú vyhlásenie 7. novembra 2015 v rámci 12. ročníka Európskeho filmového festivalu v Seville, z ktorých budú neskôr akadémiou vybraní a vyhlásení víťazi Európskych filmových cien, a to 12. decembra 2015 v Berlíne.

“Európska filmová akadémia je rešpektovaná európska organizácia, ktorej členmi sú etablovaní a prestížni európski filmoví tvorcovia - ich priazeň voči nášmu filmu, ktorý ani nebol národnou nomináciou, je prejavom veľkej dôvery, sme za neho nesmierne vďační a veľmi si ho vážime,” povedal režisér filmu Ivan Ostrochovský.

Film Koza sa do slovenských kín dostáva už od 10. septembra 2015 ako otvárací film putovnej prehliadky PROJEKT 100, ktorú prináša Asociácia slovenských filmových klubov v spolupráci so SFÚ.

http://www.kozamovie.com/
http://www.europeanfilmawards.eu/
http://www.europeanfilmacademy.org/
www.sfta.sk

Súvisiace AIC články:
Slovenskými nominovanými filmami na Eúropsku filmovú cenu sú Deti a Tak ďaleko, tak blízko

publikované: 08.09.2015
aktualizované: 21.09.2015