English                                                        Pondelok 20.05.2024, 07:22

Slovenské filmy v Tallinne čaká medzinárodná premiéra

Estónske „čierne noci“ FF Black Nights Tallinn (11. - 27. 11. 2016) prichádzajú už po dvadsiaty raz! Festival patrí k jednému z najväčších podujatí venovaných filmu konajúcich sa v baltických krajinách a do svojho programu pravidelne zaraďuje filmy zo Slovenska. Tento rok tomu nie je inak a v medzinárodnej premiére sa v rámci hlavného festivalu, ako aj sub-festivalu pre deti a mládež, predstavia Červený kapitán (r. Michal Kollár) a Pirko (r. Lucia Klein Svoboda, Petr Klein Svoboda).

V medzinárodnej súťaži prvých hraných filmov bude bojovať slovensko-česko-poľský kinohit Červený kapitán (r. Michal Kollár). Triler, inšpirovaný knižnou detektívkou populárneho slovenského spisovateľa Dominika Dána, zachytáva vyšetrovanie surovej vraždy počas horúceho roka 1992. Film  estónskemu publiku predstaví štáb v zložení Michal Kollár, Anna Fifíková, Jana Kľuková, Michal Křeček a Andrea Shaffer.

FF Black Nights okrem svojho hlavného programu ponúka návštevníkom ďalšie tri sub-festivaly, ktoré sa zameriavajú na krátkometrážne filmy, animované filmy a filmy pre deti a mládež. Práve na poslednom spomenutom sub-festivale s názvom Just Film budú môcť diváci vidieť drámu Pirko (r. Lucia Klein Svoboda, Petr Klein Svoboda), o osemnásťročnej Martine alias Shakire, ktorá odchádza z detského domova s túžbou žiť svoj vysnívaný život, no nič nie je tak, ako si predstavovala.

Slovenské zastúpenie máme aj v programe venovanom filmovým profesionálom Industry@Tallinn & Baltic Event, kde bude v sekcii Works in Progress predstavený pripravovaný film Petra Bebjaka Čiara.

Program festivalu: http://2016.poff.ee/eng/films

Viac informácií o filmoch:
Červený kapitán (r. Michal Kollár)
Pirko (r. Lucia Klein Svoboda, Petr Klein Svoboda)

Súvisiace AIC správy:
Slovenské filmy v Tallinne 2014
Slovenské filmy v Tallinne 2011
Slovenské filmy v Tallinne 2010

publikované: 11.11.2016
aktualizované: 16.11.2016