English                                                        Nedeľa 23.02.2020, 20:45


Slovenská filmová klasika aj nové filmy na festivale Black Nights v Talline

tlačová správa SFÚ (23. 11. 2010)                            

 

 


V estónskom Talline sa koná v termíne od 19. novembra do 5. decembra už 14. ročník filmového festivalu Black NightsTallinn. V programe uvedie aj dva koprodukčné slovenské filmy Prežiť svoj život a 3 sezóny v pekle. Samostatná sekcia je venovaná filmom československej novej vlny, v ktorej dostane priestor päť slovenských filmov.


 

Filmový festival Black Nights Tallinn unikátne kombinuje hlavný program (24. november – 5. december) so štyrmi menšími festivalmi: animovaných filmov (Animated Dream, 19. - 23. november), študentských a krátkych filmov (Sleepwalkers, 20. – 24. november), filmov pre deti a mládež (Just Film, 19. – 28. november) a krátkych filmov nakrútených mobilným telefónom (MOFF, 1. september – 24. november). Festival má ambíciu ponúknuť estónskemu publiku komplexný výber svetovej kinematografie s dôrazom na európske filmy. Súčasťou festivalu sú aj podujatia pre filmových profesionálov Black Market Industry Screenings (1. – 4. december) a filmový trh Baltic Event (1. – 3. december).

Do programu festivalu je zaradených aj sedem slovenských filmov. Retrospektívna sekcia venovaná filmom československej novej vlny ponúkne 5 titulov slovenských zástupcov tohto významného obdobia našej kinematografie - Slnko v sieti Štefana Uhera, Kristove roky Juraja Jakubiska, Slávnosť v botanickej záhrade Ela Havettu, Drak sa vracia Eduarda Grečnera a 322 Dušana Hanáka. Českú tvorbu šesťdesiatych rokov 20. storočia budú reprezentovať filmy Miloša Formana, Věry Chytilovej, Jana Němca, Ivana Passera a Vojtecha Jasného. Filmy bude na festivale uvádzať filmová teoretička Viera Langerová. Sprievodnou akciou festivalu bude aj slávnostná recepcia pri príležitosti sekcie, ktorú na večer 26. novembra pripravili veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Rige a veľvyslanectvo Českej republiky v Talline.

Koprodukčný film Tomáša Mašína 3 sezóny v pekle bude uvedený v súťažnej sekcii hlavného programu EurAsia a film Jana Švankmajera Prežiť svoj život sa bude premietať v sekcii Forum.
Slovensko má zastúpenie aj v porote Festivalu študentských a krátkych filmov Sleepwalkers, do ktorej zasadne filmový teoretik Daniel Vadocký.

Prezentáciu slovenskej kinematografie na filmovom festivale Black Nights Tallinn zabezpečuje Slovenský filmový ústav v spolupráci so Zastupiteľským úradom Slovenskej republiky v Rige.

Viac informácií nájdete na stránkach festivalu www.poff.ee, a na www.aic.sk, www.filmcenter.cz.

 

(pripravila Mariana Jaremková)


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované: 23.11.2010
aktualizované: 24.11.2010