English                                                        Pondelok 02.10.2023, 20:00

Na estónske "čierne noci" sa pôjdu pozrieť aj slovenské filmy

 MFF Black Nights Tallinn (14. - 30. 11. 2014) patrí k najväčším podujatiam venovaným filmu v baltických krajinách. Festival, ktorý tento rok dosiahne plnoletosť a oslávi 18. ročník, okrem svojho hlavného programu ponúka návštevníkom ďalšie tri sub-festivaly, ktoré sa zameriavajú na študentské filmy, animované filmy a filmy pre deti a mládež.

V programe hlavného festivalu s v sekcii Off the Wall uvedú dva koprodukčné tituly: sekcia, ktorá zaznamenáva pohľad tvorcov, vyrastajúcich počas studenej vojny pod sovietskym vplyvom, a ich reflexiu súčasného sveta 25 rokov po páde Berlínskeho múra, uvedie Fair Play (r. Andrea Sedláčková, 2014), ktorý sa v medzinárodnej premiére predstavil na MFF Karlove Vary a Mirage (r. Szabolcs Hajdu, 2014), ktorý odštartoval svoj festivalový život na MFF Toronto.

Sub-festival venovaný animovanému filmu 16. Animated Dreams (19. - 23. 11. 2014) uvedie nové aj archívne slovenské krátkometrážne filmy. V sekcii, ktorá uvádza najlepšie študentské animované filmy, uvedie svoj film V rade (2014) Kamila Kučíková a retrospektívna sekcia Slovenská animácia uvedie kolekciu krátkych archívnych animovaných filmov od Viktora Kubala, Jaroslavy Havettovej, Vlastimila Herolda, Ivana Popoviča, Dagmar Bučanovej, Heleny Slavíkovej-Rabarovej, Ondreja Slivku či Františka Jurišiča. Do festivalovej poroty zasadne Maroš Brojo, programový riaditeľ festivalu Fest Anča.

Koprodučného trhu Baltic Event sa tento rok zúčastňuje slovensko-český koprodukčný projekt režiséra vystupujúceho pod menom Aramisova - Decká z východu. Projekt bol minulý týždeň ocenený na obdobnom podujatí v rámci MFF Thessaloniki - Crossroads. V rámci finálnej fáze projektu B'EST sa podujatia zúčastní aj pripravovaný projekt Martina Repku Kerkár.

Tlačová správa SFÚ>>

Viac informácii na:
www.poff.ee
www.anima.ee

Súvisiace AIC správy:
Slovenské filmy v Tallinne 2011
Slovenské filmy v Tallinne 2010


publikované: 13.11.2014
aktualizované: 28.11.2014