English                                                        Sobota 22.06.2024, 04:44

Slovenské filmy na MFDF Ji.hlava 2017

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Ji.hlava (24. – 29. 10. 2017) je tu a s ním aj začiatok dokumentárnej festivalovej jesene. Aktuálny 21. ročník festivalu súťažne uvedie dve slovenské snímky, celkovo sa ich na festivale premietne šesť.

Súťažná sekcia Opus Bonum uvádza filmy reprezentujúce súčasné tendencie svetového dokumentu. Slovensko v nej bude medzi pätnástimi snímkami reprezentovať film Terezy Nvotovej Mečiar o nedávnej minulosti našej krajiny a o vplyve Mečiara a jeho vládnucich praktík na spoločnosť. Je to vôbec po prvýkrát, čo slovenský film bojuje v hlavnej súťaži jihlavského festivalu. Film je zároveň aj otváracím filmom festivalu.

O priazeň poroty sa bude uchádzať aj krátky film Dnes režisérky Simony Donovalovej. Ide o portrét slnečného svetla vytvoreného na 35mm filmový negatív pomocou autorkou zostavenej camery obscury. Film je zaradený do súťažnej sekcie Exprmntl.cz, ktorá uvádza najnovšie experimentálne filmy pátrajúce po nových výrazoch pri tvorbe na filmový materiál i digitálne formáty. Mimo súťaž sa v tejto sekcii premietne aj Donovalovej experimentálny film Stopa (p)o mne.

Tri slovenské a koprodukčné filmy, ktoré predstavujú výrazné umelecké osobnosti, uvedie festival v dvoch nesúťažných sekciách. Celovečerné dokumenty Richard Müller: Nespoznaný o úspešnom hudobníkovi a popovom spevákovi od režiséra Mira Rema a Červená o celosvetovo uznávanej opernej speváčke a herečke od režisérky Olgy Sommerovej sú zaradené do sekcie Dokument ČT.

Filmový portrét legendy československej hudobnej scény Varga v réžii Sone Maletz sleduje slovenského rockového klávesistu Mariána Vargu na sklonku jeho života a uvedený bude v sekcii FAMU uvádza.

V Industry programe sa projektu Emerging Producers určeného pre producentov dokumentárnych filmov v Európe zúčastní producentka Barbara Janišová Feglová a na worskhop Ex Oriente Film bola so svojím autorským dokumentárnym projektom Never Happened vybraná Barbora Berezňáková.

Slovensko bude na festivale zastupovať aj dokumentarista Robert Kirchhoff, ktorý zasadne do poroty v sekcii Medzi morami, a enviromentalista Ľuboš Slovák, člen poroty svedectvo o prírode..

Zdroj: Tlačová správa SFÚ - Jihlavský festival uvedie šesť slovenských filmov

Dlhometrážne filmy v databáze AIC:
Mečiar (r. Tereza Nvotová):
http://www.aic.sk/slovak-films/19874.html
Richard Müller: Nespoznaný (r. Miro Remo): http://www.aic.sk/slovak-films/19646.html
Červená (r. Olga Sommerová): http://www.aic.sk/slovak-films/22120.html

Program slovenských filmov na MFDF Ji.hlava:
24.10 - DKO - 20:00 Mečiar (r. Tereza Nvotová)
25.10 - DKO - 20:00 Mečiar (r. Tereza Nvotová)
26.10 - Malá scéna HDJ - 20:00 Richard Müller: Nespoznaný (r. Miro Remo)
26.10 - Dukla Edison - 21:00 Stopa (p)o mne (r. Simona Donovalová)
27.10 - Dukla Edison - 17:30 Dnes (r. Simona Donovalová)
27.10 - Malá scéna HDJ - 20:00 Červená (r. Olga Sommerová)
27.10 - Velká scéna HDJ - 22:00 Varga (r. Sona Maletz)

Súvisiace AIC správy:
Slovenská účasť na MFDF Ji.hlava 2016
Slovenská účasť na MFDF Ji.hlava 2015
Slovenská účasť na MFDF Ji.hlava 2014publikované: 20.10.2017
aktualizované: 23.10.2017