English                                                        Nedeľa 20.08.2017, 21:06

Nominácie na národnú filmovú cenu Slnko v sieti 2017

Národnú filmovú cenu Slnko v sieti udeľuje Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) od roku 2004. Pôvodne bienále vlani zmenilo svoj štatút a vďaka rastúcemu počtu domácich filmov v kinodistribúcii udeľuje akadémia ceny každoročne.

Tentoraz jej členovia a členky vyberali spomedzi 20 prihlásených snímok, nominácie si medzi seba v 15 kategóriách rozdelilo 10 titulov.

Najviac nominácií sa ušlo koprodukčnej slovensko-českej dráme Učiteľka (r. Jan Hřebejk), ktorá môže získať Slnko v sieti v 13 kategóriách, vrátane najlepšieho hraného filmu. Na päty jej šliape životopisná snímka Masaryk (r. Julius Ševčík), ktorá ovládla odovzdávanie cien Český lev u našich západných susedov, v ktorých koprodukcii film vznikol. O Slnko v sieti sa bude uchádzať v 12 kategóriách. Spolu s nimi sa o cenu za najlepší hraný film minulého roka uchádza titul Ja, Olga Hepnarová (r. Tomáš Weinreb, Petr Kazda), ktorý vznikol dokonca v koprodukcii štyroch krajín a cenu si môže odniesť dohromady v 5 kategóriách. V počte nominácií za spomenutou trojicou nasledujú filmu Stanko (r. Rastislav Boroš) so 4 nomináciami a Červený kapitán (r. Michal Kollár) s 3 nomináciami. 2 nominácie môžu na sošku premeniť dokumenty Para nad riekou (r. Robert Kirchhoff, Filip Remunda), Richard Müller: Nespoznaný (r. Miro Remo) a dráma Agáva (r. Ondrej Šulaj). S 1 nomináciou sa budú o Slnko v sieti uchádzať filmy Pirko (r. Lucia Klein Svoboda, Petr Klein Svoboda) a 5 October (r. Martin Kollár).

Držiteľov a držiteľky cien spoznáme 7. apríla, kedy budú ich mená vyhlásené na slávnostnom večere v bratislavskej Starej tržnici a v priamom prenose na obrazovkách verejnoprávnej Jednotky. Všetky nominované filmy, spolu s ďalšími minuloročnými snímkami, uvedie vo svojom programe bilančná prehliadka Týždeň slovenského filmu, ktorá sa bude konať v bratislavskom kine Lumière od 3. do 9. apríla 2017.

Nominácie na národnú filmovú cenu Slnko v sieti za rok 2016

Najlepší hraný film
>> Ja, Olga Hepnarová, réžia: Tomáš Weinreb, Petr Kazda
producenti: Marian Urban, Tomáš Weinreb, Petr Kazda, Vojtěch Frič, Marcin Kurek, Sylwester Banaszkiewicz
>>Masaryk, réžia: Julius Ševčík
producenti: Rudolf Biermann, Julius Ševčík
>>Učiteľka, réžia: Jan Hřebejk
producenti: Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská, Ondřej Zíma, Jan Prušinovský

Najlepší dokumentárny film
>>Para nad riekou, réžia: Robert Kirchhoff, Filip Remunda
producenti: Robert Kirchhoff, Filip Remunda, Vít Klusák, Kamila Zlatoušková
>>Richard Müller: Nespoznaný, réžia: Miro Remo
producenti: Ivan Ostrochovský, Jiří Konečný
>>5 October, réžia: Martin Kollár
producent: Ivan Ostrochovský, Jiří Konečný, Tereza Polachová, Martin Kollár

Najlepšia filmová réžia
>>Jan Hřebejk, film: Učiteľka
>>Julius Ševčík, film: Masaryk
>>Tomáš Weinreb, Petr Kazda, film: Ja, Olga Hepnarová

Najlepší filmový scenár
>>Petr Jarchovský, film: Učiteľka
>>Petr Kolečko, Alex Koenigsmark, Julius Ševčík, film: Masaryk
>>Tomáš Weinreb, Petr Kazda,film: Ja, Olga Hepnarová

Najlepší kameramanský výkon
>>Ivo Miko, film: Stanko
>>Martin Štrba, film: Masaryk
>>Martin Žiaran, film: Učiteľka

Najlepší filmový strih
>>Peter Harum, film: Stanko
>>Marek Opatrný, film: Masaryk
>>Jana Vlčková, film: Para nad riekou

Najlepší filmový zvuk
>>Viktor Ekrt, Pavel Rejholec, film: Masaryk
>>Lukáš Kasprzyk, film: Richard Müller: Nespoznaný
>>Jiří Klenka, film: Učiteľka

Najlepšia filmová hudba
>>David Kollar, film: Stanko
>>Michal Lorenc, Kryštof Marek, film: Masaryk
>>Michal Novinski, film: Učiteľka

Najlepší architekt - scénograf
>>Milan Býček, film: Masaryk
>>Juraj Fábry, film: Učiteľka
>>Tomáš Svoboda, film: Červený kapitán

Najlepšie kostýmy
>>Ján Kocman, film: Agáva
>>Katarína Štrbová Bieliková, film: Učiteľka
>>Katarína Štrbová Bieliková, film: Masaryk

Najlepšie masky
>>Anita Hroššová, film: Agáva
>>Anita Hroššová, film: Učiteľka
>>Lukáš Král, film: Masaryk

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe
>>Zuzana Mauréry za úlohu Márie Drazdechovej, film: Učiteľka
>>Michalina Olszańska za úlohu Olgy, film: Ja, Olga Hepnarová
>>Dominika Zeleníková-Morávková za úlohu Martiny, film: Pirko

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe
>>Zuzana Konečná za úlohu Kučerovej, film: Učiteľka
>>Zuzana Kronerováza úlohu pani Mariky, film: Červený kapitán
>>Klára Melíšková za úlohu Matky, film: Ja, Olga Hepnarová

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe
>>Peter Bebjak za úlohu Littmana, film: Učiteľka
>>Peter Kočan za úlohu Stanka, film: Stanko
>>Karel Roden za úlohu Jana Masaryka, film: Masaryk

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe
>>Marián Geišberg za úlohu detektíva Eduarda Burgera, film: Červený kapitán
>>Oldřich Kaiser za úlohu Eduard Beneša, film: Masaryk
>>Csongor Kassai za úlohu Kučeru, film: Učiteľka

Filmy prihlásené na ocenenia Slnko v sieti 2017:
http://www.sfta.sk/static/show/sun/prihlasene-filmy/actual

Viac informácii na:

http://www.slnkovsieti.sk/
http://www.sfta.sk/

Súvisiace AIC správy:
Slnko v sieti 2016 - Ocenenia
Slnko v sieti 2014 - Ocenenia
Slnko v sieti 2012 - Ocenenia
Slnko v sieti 2010 - Ocenenia

publikované: 07.03.2017
aktualizované: 08.03.2017