English                                                        Pondelok 02.10.2023, 20:38

Alois Nebel v Benátkach

V sekcii Mimo súťaž 68. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Benátky sa medzi 33 filmami ocitol aj debutový film režiséra Tomáša Luňáka Alois Nebel, ktorý bude mať na festivale svoju svetovú premiéru. Film je koprodukciou ČR, Slovenska a Nemecka.

Filmová adaptácia komiksu Alois Nebel rozpráva tajomný príbeh so špecifickou atmosférou. Prvýkrát v českej kinematografii je použitá rotoskopia, unikátna technológia, ktorá kombinuje hraný a kreslený film a ktorá bola využitá pri filmoch ako Waking Life (2001) alebo A Scanner Darkly (2006): scény sú nakrútené s hercami a následne sú po jednotlivých filmových okienkach prekreslené a animované. 

Príbeh filmu sa začína v roku 1989 na železničnej stanici Bílý Potok, kde ako výpravca pracuje Alois Nebel (Miroslav Krobot). Nebel je tichý samotár, ktorého z času na čas prepadne zvláštna hmla. Najčastejšie sa mu v nej zjavuje Dorothe (Tereza Voříšková), obeť násilného odsunu Nemcov po 2. svetovej vojne. Šedivé dni na sklonku socializmu plynú pomaly, výhybkár Wachek (Leoš Noha) spoločne so svojim otcom (Alois Švehlík) kšeftujú s dôstojníkmi sovietskej armády. Pokojnú atmosféru naruší jedného dňa Nemý (Karel Roden), ktorý prekročí hranice so sekerou v ruke, aby pomstil svoju matku. Halucinácie nakoniec Nebela privedú do blázninca a príde o miesta výpracu. Vydá sa do Prahy hľadať inú prácu na železnici a na Hlavnej stanici nájde svoju životnú lásku Květu (Marie Ludvíková). Nebel sa rozhodne vrátiť späť do hôr, aby sa opäť stretol s Nemým a súboj s temnými silami minulosti doviedol do konca.

MFF Benátky sa začína 31. augusta 2011 a potrvá 11 dní. V sekcii Mimo súťaž sa okrem filmu Alois Nebel objavia aj filmy Todda Haynesa, Madonny, Al Pacina, Stevena Soderbergha. Hlavná súťaž uvedie novinky od Andrey Arnold, Georga Clooneyho, Emanuele Crialese, Davida Cronenberga, Romana Polanského, Todda Solondza a iných.

V minulom roku bol v sekcii Mimo súťaž uvedený film Jana Švankmajera Prežiť svoj život.

Tlačová správa k uvedeniu filmu Alois Nebel na 68. MFF Benátky

Mimo súťaž ALOIS NEBEL
CZ-SK-DE - 80 min. - 2011 - hraný / animovaný
réžia: Tomáš Luňák

     
    scenár: Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
kamera: Jan Baset Střítežský
strih: Petr Říha
architekt: Jaromír 99
hrajú: Miroslav Krobot, Marie Ludvíková, Karel Roden, Leoš Noha, Alois Švehlík
produkcia: Negativ [cz], Česká televize [cz], UPP [cz], Soundsquare [cz], Tobogang [sk], Pallas Film [de]
predaj: The Match Factory
   
    PROJEKCIE NA MFF Benátky:
4. 9. - nedeľa - 00:00 - Sala Grande

Viac informácii na:
http://www.labiennale.org/
http://www.aloisnebel.cz/

Súvisiace AIC správy:
Nový Švankmajerov film v hlavnom programe MFF Benátky

publikované: 28.07.2011
aktualizované: 31.08.2011