English                                                        Utorok 06.06.2023, 04:04

Nový Švankmajerov film v hlavnom programe MFF Benátky

V sekcii Mimo súťaž 67. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Benátky sa medzi 32 filmami ocitol aj najnovší projekt režiséra Jana Švankmajera Prežiť svoj život (Teória a prax), ktorý bude mať na festivale svoju svetovú premiéru.

Táto česko-slovenská koprodukcia je kombináciou hraného a animovaného filmu, ktorá v hlavných úlohách predstaví českých aj slovenských hercov: Václava Helšusa, Kláru Issovú, Zuzanu Kronerovú, Emíliu Došekovú, Danielu Bakerovú. Hlavným hrdinom filmu je Evžen, ktorý žije dvojaký život. Jeden je reálny a ten druhý žije vo svojich snoch, pričom v reálnom živote má manželku Miladu a v snovom mladú milenku Evženiu. Evžen cíti, že sny, ktoré ho od istej doby prevádzajú, majú hlbší význam, a preto sa obráti na psychoanalytičku, ktorá mu jeho sny vykladá. Tá sa dozvedá, že Evžen čaká s Evženiou dieťa. Psychoanalytička je z toho zúfalá, pretože vo svojich výkladoch identifikuje Evženiu ako Evženovu animu a otehotnieť s vlastnou animou považuje za horšie než incest. Medzitým Evženova manželka Milada začne podozrievať  manžela z nevery. Tajne odsleduje Evženov rituál a jeho pomocou prenikne do jeho sna.

Film bol podporený Štátnym fondom pre podporu a rozvoj českej kinematografie, Ministerstvom kultúry SR, fondom Eurimages a programom MEDIA.

MFF Benátky odštartuje 1. septembra 2010 a potrvá 11 dní. V sekcii Mimo súťaž sa okrem Švankmajerovho filmu objavia aj filmy Bena Afflecka, jeho brata Caseyho Afflecka, Marca Bellocchia, Michele Placida, Martina Scorseseho a Kenta Jonesa či režisérsky projekt Dennisa Hoppera z roku 1971. Hlavná súťaž uvedenie novinky od Darrena Aronofského, Sofie Coppoly, Vicnenta Galla, Francoisa Ozona, Julian Schnabela ci Toma Tykwera.

Na Slovensku príde film Prežiť svoj život (Teória a prax) do slovenských kín 9. septembra 2010 v distribúcii Asociácie slovenských filmových klubov v rámci Projektu 100. Uvedený bude spoločne s krátkym animovaným filmom režiséry Kataríny Kerekesovej Kamene.

  PREŽIŤ SVOJ ŽIVOT (TEÓRIA A PRAX)
(angl. názov: SURVIVING LIFE)
CZ/SK - 105 min. - 2010

réžia: Jan Švankmajer
scenár: Jan Švankmajer
kamera: Juraj Galvánek, Jan Růžička
animácia: Martin Kublák
strih: Marie Zemanová
produkcia: Athanor [CZ], C – GA Film Juraj Galvánek [SK], Česká televize [CZ], UPP [CZ]

PROJEKCIE NA 67. MFF BENÁTKY (svetová premiéra):

6. 9. 2010 (pondelok) - 21:45 - Sala Perla (novinárska projekcia)
7. 9. 2010 (utorok) - 14:30 - Sala Grande
8. 9. 2010 (streda) - 15:15 - Sala Pasinetti


Viac informácii na:

www.labiennale.org
www.asfk.sk

Súvisiace AIC správy:
Nový slovenský film Líštičky bude súťažiť na 66. MFF v Benátkach 2009 

publikované: 31.08.2010
aktualizované: 21.10.2010