English                                                        Streda 22.05.2024, 22:55

Tri slovenské filmy v súťažiach 25. ročník ART FILM FESTU

Piatok 16. júna 2017 sa začína 25. ART FILM FEST Košice, ktorý potrvá do ďalšej soboty, 24. júna 2017. O hlavné ceny sa budú uchádzať aj dva dlhometrážne hrané filmy s majoritnou slovenskou účasťou, jeden sa stretne s početnou konkurenciou v súťaži krátkych filmov. Slovenské zastúpenie na najstaršom slovenskom medzinárodnom filmovom festivale však nielen vďaka súťažným sekciám presiahne program tradičnej Slovenskej sezóny.

O festivalovú cenu Modrého anjela sa v Medzinárodnej súťaži hraných filmov bude uchádzať 12 filmov. Svoj absolventský film Špina uvedie slovenská filmárka Tereza Nvotová a o Modrého anjela sa bude uchádzať aj snímka Out (r. Györgi Kristóf), ktorá vznikla v slovensko-maďarsko-českej koprodukcii a nedávno súťažila aj na festivale v Cannes. „Boli roky, kedy sme nemohli nominovať ani jeden slovenský film do hlavnej súťaže. Teraz je to vôbec po prvýkrát, čo sú zastúpené hneď dva filmy,“ hovorí umelecký riaditeľ festivalu Peter Nágel. Tretím slovenským zástupcom, tento raz v Medzinárodnej súťaži krátkych filmov, je Atlantída, 2003 (r. Michal Blaško), ktorá bola rovnako ako Out uvedená v oficiálnom výbere 70. Festivalu v Cannes.

O nových laureátoch Modrých anjelov rozhodne na ART FILM FESTe 2017 päťčlenná medzinárodná porota v zložení: Alexandra Borbély, maďarská herečka so slovenskými koreňmi, režisér Juraj Lehotský, do Košíc sa vracia aj palestínska herečka Samar Qupty, ktorá vlani preberala Modrého anjela k filmu Stanica 48, Tomáš Weinreb, český režisér a producent filmu Ja, Olga Hepnarová a Jean-Marc Thérouanne, francúzsky historik a festivalový kurátor, spoluzakladateľ a riaditeľ MFF ázijských kinematografií vo Vesoule. 
Do poroty Medzinárodnej súťaže krátkych filmov zasadne spoluzakladateľ a umelecký riaditeľ festivalu VIS Vienna Shorts, filmový a umelecký kurátor Daniel Ebner, litovská filmová producentka a organizátorka Medzinárodného festivalu krátkych filmov vo Vilniuse Marija Razguté a Stine Wangler, festivalová dramaturgička a propagátorka krátkych filmov aj cez KurzFilmAgentur Hamburg.

Najviac slovenských filmov už tradične prinesie sekcia Slovenská sezóna s ôsmimi dlhometrážnymi, troma stredometrážnymi a jedným krátkym filmom. Popri hraných filmoch Baba z ľadu (r. Bohdan Sláma), Cez kosti mŕtvych (r. Agnieszka Holland), Masaryk (r. Julius Ševčík), Piata loď (r. Iveta Grófová) a Únos (r. Mariana Čengel Solčanská) sekcia predstaví aj šesť dokumentov. Polovica z nich, 10 rokov lásky (r. Adam Hanuljak), Diera v hlave (r. Robert Kirchhoff) a Martin Ťapák (r. Marek Ťapák), sú dlhometrážne a doplnia ich tri stredometrážne: Hotel Úsvit (r. Mária Rumanová), Vábenie výšok – 1. diel: Ivan Gálfy a Vábenie výšok – 2. diel: Krutý Everest (oba r. Pavol Barabáš). Krátky film reprezentuje animovaný denník Joanny Kozuch a Borisa Šimu 39 týždňov, 6 dní.

Sekcia a osobitné ocenenie Hercova misia je tento rok venovaná českému hercovi Ondřejovi Vetchému a slovenskej herečke Magdaléne Vášáryovej a celkovo premietne päť filmov. Tými slovenskými sú Krotká (r. Stanislav Barabáš), Krutá ľúbosť (r. Martin Ťapák), Tichá radosť (r. Dušan Hanák) a Rukojemník (r. Juraj Nvota).

Čestné ocenenie Zlatá kamera ART FILM FEST Košice tento rok udelí Dušanovi Trančíkovi a Janovi Hřabejkovi. Pri tejto príležitosti boli do programu zaradené Hodina dejepisu a Svetlé miesto (oba r. Dušan Trančík) a Učiteľka, ktorá je Hřebejkovým prvým majoritne slovenským filmom a jeho najnovší – prvý diel trilógie Záhradníctvo: Rodinný priateľ .

Laureátom Ceny prezidenta festivalu je tento rok český herec a prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška a jeho herecký talent predstaví Teória tigra (r. Radek Bajgar).

Svoj filmový vkus predstaví slovenský dokumentartista Peter Kerekes v sekcii Peter Kerekes Špeciál, do ktorej je zaradený aj jeho dokument o Starej plavárni v Košiciach 66 sezón.

Ak pozeráte radi filmy pod holým nebom, vedzte, že v Amfiteátri budú popri ďalších štyroch filmoch odpremietané aj Cuky Luky Film (r. Karel Janák), IMT Smile a Lúčnica: Made in Slovakia (r. Palo Janík) a Všetko alebo nič (r. Marta Ferencová).

Slovenské filmové zastúpenie v programe doplnia panelové diskusie a prednášky Obrazy (proti) extrémizmu: Mediálna manipulácia a Obrazy (proti) extrémizmu: Nacionalizmus v nás, Divácky film na Slovensku: Prekročí slovenský film v roku 2017 magické číslo 1 000 000 divákov? a KTO BY UŽ ŠIEL NAKRÚCAŤ NA SLOVENSKO? (Slovensko bez Film Commission).

Kompletný zoznam filmov
Program 25. AFF Košice

Ďalšie informácie o slovenských filmoch v programe nájdete na www.aic.sk/slovakfilms

Súvisiace AIC články:
Art Film Fest Košice aj so slovenskými filmami
Slovenské filmy na MFF Art Film Fest 2015
Slovenské filmy na MFF Art Film Fest 2014

publikované: 12.06.2017
aktualizované: 13.06.2018