English                                                        Sobota 22.06.2024, 05:12

Slovenské filmy na 23. MFF Art Film Fest

23. ročník Art Film Festivalu sa uskutoční 19. – 26. júna 2015 už tradične v príjemnom prostredí kúpeľného mesta Trenčianske Teplice a v susedom Trenčíne.

Tohtoročný Art Film Fest láka divákov na ocenené filmy z prestížnych filmových prehliadok, no nezabúda pri tom ani na slovenskú tvorbu.
Zo 600 prihlásených filmov sa do programu dostalo 125 titulov, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. K tradičných sekciám Okolo sveta, Európske zákutia, Slovenská sezóna, Láska a anarchia, Prísľuby z východu či Nočná prehliadka, sa objavili aj fokusové sekcie Focus: Ukrajina, Focus: Americké Indies, Krátke filmy špeciál: Window on Qatar.

Veľkým prekvapením a výnimkou nielen v tohtoročnej súťaži, ale v histórii celého festivalu, je zaradenie celovečerného animovaného filmu do hlavnej súťaže AFF. Týmto titulom je česko-slovensko-nemecký koprodukčný film Malá z rybárne režiséra Jana Baleja.

Slovensko bude mať zastúpenie aj v Medzinárodnej súťaži krátkych filmov. Medzi 36 súťažných filmov sa prebojoval krátky film Zelená vlna režisérky Martiny Buchelovej, ktorá sa tohto roku objaví aj na MFF Karlove Vary v sekcii Prvé podanie, ktorá má za cieľ predstaviť mladé talenty z európskych škôl.

Najpozoruhodnejšie snímky, ktoré za posledný rok vytvorili domáci filmári predstaví Art Film Fest vo filmovej sekcii Slovenská sezóna. Festivaloví diváci sa môžu tešiť na prvý domáci dlhometrážny animovaný film od čias Krvavej pani Viktora Kubala (1980) Lokalfimis (r. Jakub Kroner), tradičnú rozprávku pre malých aj veľkých Sedem zhavranelých bratov (r. Alice Nellis), rodinný film na motívy knihy Petra Pišťanka Rukojemník (r. Juraj Nvota), medzinárodne ocenený film Deti (r. Jaro Vojtek), ktorý spolu s dokumentárnym filmom Tak ďaleko, tak blízko (r. Jaro Vojtek) boli nominovaní na Európsku filmovú cenu, dobrodružný cestovateľský film Suri (r. Pavol Barabáš) a koprodukčný maďarsko-slovenský film v hlavnej úlohe s americkým hercom Isaachom de Bankolé Mirage (r. Szabolcs Hajdu).

Súčasťou festivalu bude aj projekcia 20-minútovej ukážky z pripravovaného dlhometrážneho hudobného dokumentu RYTMUS sídliskový sen (r. Miro Drobný). Súčasťou projekcie bude i slávnostná premiéra traileru k filmu, ktorý do kín od 20. augusta 2015 prinesie spoločnosť Itafilm.

Novými laureátmi ocenenia Hercova misia (za mimoriadny prínos hereckému umeniu vo filme) sú česká diva, držiteľka piatich Českých levov, Aňa Geislerová, ktorú si festival pripomenie v koprodukčnej česko-slovenskej snímke Želary (r. O. Trojan), a jeden z najvýraznejších slovenských hercov, ktorý rovnako ako doma prerazil aj v zahraničí, Juraj Kukura. Obaja si už tradične vo Festivalovom parku vlastnoručne pripevnia mosadzné plakety so svojim menom.
Zlatú kameru tento rok dostane počas otváracieho ceremoniálu dvorný kameraman Juraja Jakubiska – Ján Ďuriš, kameraman a vedúci Ateliéru kameramanskej tvorby na VŠMU.

Slovenský filmový ústav v spolupráci s Art Film Festom odprezentujú a pokrstia publikáciu významného slovenského režiséra Edurarda Grečnera s názvom Film ako voľný verš.

Festival tiež poskytne priestor trom verejným diskusiám na aktuálne témy bezprostredne súvisiace so slovenskou kinematografiou: Žánrová absencia v slovenskej kinematografii (Áno alebo Nie), AUDIOVÍZIA.SK 2020 a Nový príbeh Európy.

V rámci odborného programu pre filmových profesionálov bude Art Film Fest aj tento rok hostiť pokračovanie medzinárodného workshopu dramaturgického vzdelávania MIDPOINT (20. – 26. Jún 2015)

MFF Art Film Fest sa koná s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu.

Viac informácií k programu festivalu nájdete v programovej brožúre.

Viac informácií na:
www.artfilmfest.sk

Súvisiace články:
Slovenské projekty na MIDPOINT 2015
Nominácie na Európsku fillmovú cenu 2015
Slovenské filmy na MFF Art Film Fest 2014
Slovenské filmy na MFF Art Film Fest 2013

publikované: 17.06.2015
aktualizované: 17.06.2015