English                                                        Utorok 23.07.2024, 13:07

Slovenskými nominovanými filmami na Eúropsku filmovú cenu sú Deti a Tak ďaleko, tak blízko

Tak ako po minulé roky, aj tento rok Slovenská filmová a televízna akadémia vybrala dva tituly zo slovenskej produkcie, aby sa uchádzali o Európsku filmovú cenu, ktorú každoročne udeľuje Európska filmová akadémia. Hlasovania sa zo 162 riadnych členov SFTA zúčastnilo 76, čo predstavuje 47%.

Spomedzi hraných filmov si akademici vybrali film Jara Vojteka Deti, v prípade dokumentárneho filmu sa väčšina akademikov priklonila opäť k filmu Jara Vojteka Tak ďaleko, tak blízko.

Film Deti  vstúpil do slovenských kín na jeseň 2014, v rámci Projektu 100, uvedený bol aj v českej kinodistribúcii v rámci projektu Súčasný slovenský film spoločnosti Artcam. Film bol uvedený v medzinárodnej premiére na MFF Peking, odkiaľ si priniesol až tri ceny Tiantan za najlepší scenár (Marek Leščák), najlepšiu kameru (Tomáš Stanek) a najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe (Éva Bandor).
Film Tak ďaleko, tak blízko z prostredia rodín s autistickými deťmi, ktorý odhaľuje každodennú náročnosť života s nimi, prišiel do kín na jar 2015.

V kategórii hraných filmov sa o nomináciu uchádzali: V tichu (r. Z. Jiráský), Deti (r. J. Vojtek), Láska na vlásku (r. M. Čengel Solčanská), Rukojemník (r. J. Nvota) a Sedem zhavranelých bratov (r. A. Nellis).

V kategórii dokumentárnych filmov sa stretlo sedem titulov: 38 (r. D. Dangl, L. Zednikovič), Comeback (r. M. Remo), vlna vs. breh (r. M. Štrba), Salto mortale (r. A. Žigová), Návrat do horiaceho domu (r. A. Grusková), Tak ďaleko, tak blízko (r. J. Vojtek) a Milan Čorba (r. M. Šulík).

Dvadsiate ôsme slávnostné odovzdávanie Európskej filmovej ceny sa uskutoční 12. decembra 2015 v Berlíne.

Účasť slovenskej kinematografie na Európskej filmovej cene finančne podporil Audiovizuálny fond.

Tlačová správa SFTA

Viac informácií na:
www.europeanfilmacademy.org
www.sfta.sk
www.filmdeti.sk
www.takdalekotakblizko.sk

Súvisiace správy AIC:
Nomináciu SFTA na Európsku filmovú cenu získali Všetky moje deti a Krok do tmy
SFTA navrhla na Európsku filmovú cenu filmy Môj pes Killer a Kauza Cervanová
Prvé nominácie na Európsku filmovú cenu sú známe

publikované: 11.06.2015
aktualizované: 29.06.2015