English                                                        Streda 24.04.2019, 18:02

Poznáme držiteľov cien Slnko v sieti za rok 2018

Piatok 5. apríla 2019 sa v bratislavskej Starej tržnici konalo slávnostné odovzdávanie Národných filmových cien Slnko v sieti za rok 2018, udeľovaných Slovenskou filmovou a televíznou akadémiou (SFTA). Filmom s najvyšším počtom ocenení sa stal film Tlmočník (r. Martin Šulík), a to v šiestich kategóriách vrátane najlepšieho hraného filmu. Cenu v kategórii najlepší dokumentárny film získala snímka Posledný autoportrét (r. Marek Kuboš), najlepším animovaným filmom sa stal Mimi a Líza - Záhada vianočného svetla (r. Katarína Kerekesová, Ivana Šebestová).

Dve sošky Slnko v sieti zo štrnástich nominácii premenila snímka Toman (r. Ondřej Trojan), ktorá získala ceny v kategóriách najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe, ktorý predviedla Kristína Boková za rolu Milady Třískalovej a najlepšie kostýmy pre Katarínu Štrbovú Bielkovú. Dve ceny získal aj film Hmyz (r. Jan Švankmajer) v kategórii najlepší architekt – scénograf Jan Švankmajer a Václav Švankmajera najlepší filmový zvuk si odniesol Ivo Špalj.

Počas večera bola udelená aj cena za Výnimočný prínos slovenskej kinematografii, ktorú si prevzal filmový scenárista, dramatik, divadelný, televízny a filmový režisér Ondrej Šulaj.

Na deviatom ročníku podujatia bolo ocenených 9 z celkovo 14 nominovaných filmov.
Blahoželáme!

Prehľad nominácií a ocenení Slnko v sieti za rok 2018:

Najlepší hraný film
ocenený:
Tlmočník, réžia: Martin Šulík
producenti: Martin Šulík, Rudolf Biermann, Bruno Wagner
>>Hmyz,
réžia: Jan Švankmajer
producenti: Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská, Jaromír Kallista
>>Jan Palach, réžia: Robert Sedláček
producenti: Silvia Panáková, Erik Panák, Viktor Schwarcz, Jan Schwarcz
>>Toman, réžia: Ondřej Trojan
producenti: Ondřej Trojan, Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská

Najlepší dokumentárny film
ocenený:
Posledný autoportrét, réžia: Marek Kuboš
producenti: Marek Kuboš, Tibor Horváth
>>Okupácia 1968,
réžia: Evdokia Moskvina, Linda Dombrovszky, Maria Elisa Scheidt, Magda Szymkow, Stephan Komandarev
producent: Peter Kerekes
>>Válek, réžia: Patrik Lančarič
producent: Peter Kelíšek

Najlepší animovaný film
ocenený: Mimi a Líza - Záhada vianočného svetla, réžia: Katarína Kerekesová, Ivana Šebestová 
producent: Katarína Kerekesová, Martin Vandas

>>Fifi Fatale, réžia: Mária Kralovič
producent: Peter Badač
>>Monštrum, réžia: Martin Snopek
producent: Martin Snopek

Najlepšia filmová réžia
ocenený: Martin Šulík, film: Tlmočník
>>Marek Kuboš, film: Posledný autoportrét
>>Ondřej Trojan, film: Toman

Najlepší filmový scenár
ocenení: Marek Leščák, Martin Šulík, film: Tlmočník
>>Zdeňka Šimandlová, Ondřej Trojan,
film: Toman
>>Jan Švankmajer, film: Hmyz

Najlepší kameramanský výkon
ocenený: Martin Štrba, film: Tlmočník
>>Tomáš Sysel, film: Toman
>>Martin Žiaran, film: Pivnica

Najlepší filmový strih
ocenený: Maroš Šlapeta, film: Válek
>>Vladimír Barák, film: Toman
>>Olina Kaufmanová, film: Tlmočník

Najlepší filmový zvuk

ocenený: Ivo Špalj, film: Hmyz
>>Jiří Klenka, film: Toman
>>Pavel Rejholec, Klaus Kellerman, film: Tlmočník

Najlepšia filmová hudba

ocenený: Vladimír Godár, film: Tlmočník
>>Michal Novinki, film: Toman
>>Vladislav Šarišský, film: Válek

Najlepší architekt - scénograf
ocenení: Jan Švankmajer, Václav Švankmajer, film: Hmyz
>>Henrich Boráros, film: Čertovské pero
>>František Lipták, film: Tlmočník
>>Tomáš Svoboda, film: Toman

Najlepšie kostýmy

ocenený: Katarína Štrbová Bieliková, film: Toman
>>Katarína Hollá, film: Tlmočník
>>Andrea Králová, film: Čertovské pero

Najlepšie masky

ocenení: Juraj Steiner, Zuzana Paulini, film: Hovory s TGM
>>Jana Bílková, film: Toman
>>Zdeněk Klika, film: Čertovské pero

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe
ocenený: Zuzana Bydžovská za úlohu matky, film: Jan Palach
>>Gabriela Marcinková
za úlohu Zuzany, film: Dôverný nepriateľ
>>Zuzana Mauréry za úlohu Edity, film: Tlmočník
>>Kateřina Winterová za úlohu Pesly Tomanovej, film: Toman

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe
ocenený: Kristýna Boková za úlohu Milady Třískalovej, film: Toman
>>Zuzana Porubjaková za úlohu Moniky, film: Dôverný nepriateľ
>>Anna Rakovská za úlohu Trudy, film: Tlmočník

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe
ocenený:Jiří Menzel za úlohu Aliho, film: Tlmočník
ocenený: Peter Simonischek za úlohu Georga, film: Tlmočník

>>Martin Huba za úlohu Masaryka, film: Hovory s TGM
>>Jiří Macháček za úlohu Zdeňka Tomana, film: Toman


Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe
ocenený: Marián Geišberg za úlohu Špilku, film: Čertovské pero
>>Jiří Lábus za úlohu Borovičku, film: Hmyz
>>Roman Luknár za úlohu Jana Masaryka, film: Toman

Zdroj: TS SFTA (6. 4. 2019)

Viac informácii na:
http://www.slnkovsieti.sk/
http://www.sfta.sk/

Súvisiace AIC správy:
Slnko v sieti 2018 - ocenenia
Slnko v sieti 2017 - ocenenia
Slnko v sieti 2016 - ocenenia
Slnko v sieti 2014 - ocenenia


publikované: 08.04.2019
aktualizované: 08.04.2019