English                                                        Pondelok 02.10.2023, 19:21

Slovenské klasické filmy v slovinskej i francúzskej kinematéke

Slovenské filmy zo „zlatého obdobia“ 60. rokov minulého storočia predstaví najprv Slovinská kinematéka v Ľubľane v rámci podujatia Dni česko-slovenského filmu (10. – 12. 9. 2019) a nasledujúci týždeň uvedie v Centre Pompidou parížska La Cinémathèque du Documentaire stredometrážny film Milana Černáka Majstrovstvá sveta (1970) ako súčasť programového cyklu Plus vite, plus haut, plus fort.

V pásme siedmich krátkometrážnych filmov pod názvom Stopy experimentu v slovenskom krátkom filme sa predstavia: Voda a práca (1963) Martina Slivku, Prišiel k nám Old Shatterhand (1966) Dušana Hanáka, Hr. Peklo (1967) Vlada Kubenka, Križovatky (1965) Ladislava Kudelku, Fotografovanie obyvateľov domu (1968) Dušana Trančíka, Oko (1968) Juraja Bindzára a 6,2 (1972) Milana Černáka. Tento výber vychádza z pásma filmov, ktoré sa minulý rok predstavili na prestížnom Medzinárodnom festivale krátkeho filmu v Oberhausene pri príležitosti 55. výročia SFÚ a v apríli ich uviedlo medzinárodne etablované kino Tuškanac v Záhrebe.

Súčasťou podujatia Dni česko-slovenského filmu budú tiež projekcie troch celovečerných filmov. Premietne sa prelomové dielo československej kinematografie, film režiséra Štefana Uhra Slnko v sieti (1962). Pripravené sú aj dva filmy Juraja Jakubiska, a to podobenstvo o svete násilia, cynizmu a beznádeje, Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) a tragikomédia Sedím na konári a je mi dobre (1989), rozprávajúca príbeh dvoch priateľov a dievčaťa bez domova.

Podujatie Dni česko-slovenského filmu organizuje Slovinská kinematéka v Ľubľane so Slovenským filmovým ústavom (SFÚ) a Veľvyslanectvom Slovenskej republiky v Ľubľane, lektorsky ho uvedie Kristína Aschenbrennerová z Národného kinematografického centra SFÚ.

Okrem prezentácie klasických slovenských diel v Slovinskej kinematéke v Ľubľane sa v septembri predstaví slovenský stredometrážny film Milana Černáka Majstrovstvá sveta (1970) v parížskej kinematéke La Cinémathèque du Documentaire. Film bude uvedený v rámci programového cyklu Plus vite, plus haut, plus fort (Rýchlejšie, vyššie, silnejšie), venovaného dokumentárnym filmom s tematikou športu. Projekcia snímky, ktorá zachytáva majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní v roku 1970 vo Vysokých Tatrách, sa uskutoční 21. septembra za účasti režiséra Milana Černáka, strihačky filmu Margity Černákovej a Kristíny Aschenbrennerovej z Národného kinematografického centra SFÚ.

Zdroj: Tlačová správa (5. 9. 2019)

Viac informácií o podujatí Dni česko-slovenského filmu v Ľubľane:
http://www.kinoteka.si/si/454/Domov.aspx

Viac informácií o projekcii filmu Majstrovstvá sveta v La Cinémathèque du Documentaire:
https://cinemathequedudocumentairebpi.fr/cycle/plus-vite-plus-haut-plus-fort/

Súvisiace AIC správy
Stopy slovenského experimentu sa predstavia v Záhrebe
Slovenské krátke filmy na MFKF Oberhausen 2018

publikované: 10.09.2019
aktualizované: 20.09.2019