English                                                        Utorok 23.07.2024, 12:59

Stopy slovenského experimentu sa predstavia v Záhrebe

V medzinárodne renomovanom Kino Tuškanac v Záhrebe sa budú 30. apríla premietať Obrazy starého sveta režiséra Dušana Hanáka a pásmo slovenských experimentálne ladených dokumentárnych filmov zo 60. a 70. rokov.

Program s názvom Stopy experimentu v slovenskom krátkom filme predstaví 7 diel. „Výber filmov zachytáva najvýraznejšie diela slovenskej krátkometrážnej tvorby predovšetkým „zlatého obdobia“ 60. rokov, kedy sa oslabilo politické zasahovanie a byrokratické riadenie umeleckej tvorby v znárodnenej československej kinematografii,“ približujú pásmo Marián Hausner a Martin Kaňuch zo Slovenského filmového ústavu, ktorí stoja za výberom filmov. „Prvýkrát od povojnového reštartu slovenského filmu v roku 1945 sa najmä u mladých filmových tvorcov začali prejavovať isté experimentálne tendencie – sledovať sa dajú najmä v dielach Dušana Hanáka, Juraja Jakubiska a Dušana Trančíka. Ale aj tvorcovia staršej generácie – dokumentaristi Vlado Kubenko, Martin Slivka – začali hľadať iné možnosti práce s filmovým obrazom, hudbou či zvukom, začali objavovať možnosti ako nereprezentovať, nerozprávať (nepoužívať komentár) či neilustrovať,“ vysvetľujú.

V Záhrebe budú uvedené filmy Voda a práca (1963) Martina Slivku, Prišiel k nám Old Shatterhand (1966) Dušana Hanáka, Ohnivé rieky (1965) Ctibora Kováča, Hr. Peklo (1967) Vlada Kubenka, Fotografovanie obyvateľov domu (1968) Dušana Trančíka, Oko (1968) Juraja Bindzára a Bubeník Červeného kríža (1977) Juraja Jakubiska. Výber vychádza z pásma filmov, ktoré sa minulý rok predstavili na prestížnom Medzinárodnom festivale krátkeho filmu v Oberhausene pri príležitosti 55. výročia SFÚ. Všetky filmy sa budú premietať z 35mm nosičov.

Uvedenie pásma Stopy experimentu v slovenskom krátkom filme pripravili Kino Tuškanac v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom, osobne ho v Záhrebe predstavia Rastislav Steranka, riaditeľ Národného kinematografického centra SFÚ a Tomáš Hudák z oddelenia filmových podujatí.

Viac informácií:
www.kinotuskanac.hr/en/programme/5867

Zdroj: TS SFÚ (25. 4. 2019)

publikované: 26.04.2019
aktualizované: 29.04.2019