English                                                        Streda 12.08.2020, 16:37

Slovenské filmy na 31. Finále Plzeň

31. ročník filmového festivalu Finále Plzeň (19. – 24. 4. 2018) prináša program s výrazným zastúpením slovenskej kinematografie. O osude slovenských a českých filmov v Súťaži bude rozhodovať medzinárodná odborná porota.

O Zlatého ledňáčka sa v Súťaži celovečerných hraných alebo animovaných filmov uchádza osem slovenských koprodukcií: Baba z ľadu (r. Bohdan Sláma), Čiara (r. Peter Bebjak), Křižáček (r. Václav Kadrnka), Nina (r. Juraj Lehotský), Out (r. György Kristóf), Piata loď (r. Iveta Grófová), Po strništi bos (r. Jan Svěrák) a Záhradníctvo: Dezertér (r. Jan Hřebejk).

O cenu Zlatý ledňáček za dokumentárny film budú bojovať Mečiar (r. Tereza Nvotová), Sprisahanie šedej rasy (r. Maroš Berák), Svet podľa Daliborka (r. Vít Klusák) a Ťažká duša (r. Marek Šulík).

Medzi krátkymi študentskými filmami budú súťažiť festivalovo úspešné snímky Atlantída, 2003 Michala Blaška a Magic Moments Martiny Buchelovej. Animovanú tvorbu bude zastupovať selFISH Lukáša Figeľa.

V nesúťažnej sekcii V síti roku 2017 sa predstavia hrané filmy DOGG (r. Jonáš Karásek, Enrik Bistika, Slavomír Zrebný, Vilo Csino), Špina (r. Tereza Nvotová), Únos (r. Mariana Čengel Solčanská), Zahradníctvo: Nápadník (r. Jan Hřebejk) a Zahradníctvo: Rodinný priateľ (r. Jan Hřebejk).

V nesúťažnej sekcii Dimenze dokumentu 2017 budú uvedené Desať rokov lásky (r. Adam Hanuljak), Vábenie výšok (r. Pavol Barabáš) a Červená (r. Olga Sommerová).

Sekcia Na vlně 2018 ponúkne najnovšie filmy, na ktoré môžu diváci naraziť v aktuálnych programoch domácich kín a medzinárodných festivalov. Do výberu sa dostal Tlmočník Martina Šulíka a Hmyz Jana Švankmajera. Obe snímky boli na začiatku roka uvedené vo svetovej premiére na prestížnych európskych festivaloch, Tlmočník na MFF Berlín a Hmyz na MFF Rotterdam.

V českej predpremiére bude v rámci sekcie První úlovek uvedený aj hraný film Dubček, v réžii Laca Halamu.

Finále Plzeň je v Českej republike jedinou platformou, ktorá sleduje okrem kinematografie aj televíznu a internetovú produkciu. V súťaži o najlepší televízny a internetový projekt v kategórii cyklická a necyklická tvorba je zastúpených hneď niekoľko projektov: 1890 - 1. epizoda: Démon z Tiesňavy (r. Peter Begányi), Svet pod hlavou - 5. epizóda: Závadová mládež (r. Marek Najbrt), Tajné životy II - 13. epizóda (r. Ján Sebechlebský), Za sklom II – epizóda 1 (r. Peter Bebjak, Róbert Šveda, Michal Blaško) a Mária Terézia – 2. diel (r. Robert Dornhelm).

Viac informácií:
http://www.festivalfinale.cz/

Súvisiace AIC správy:
30. Finále Plzeň
29. Finále Plzeň

publikované: 17.04.2018
aktualizované: 17.04.2018