English                                                        Nedeľa 28.05.2023, 15:54

Slovenské filmy na 30. Finále Plzeň

Na jubilejnom 30. ročníku Finále Plzeň (20. – 26. 4. 2017) sa budú o hlavnú cenu Zlatého ledňáčka uchádzať aj slovenské filmy. Slovenská kinematografia je v programe festivalu zastúpená v súťažných i nesúťažných sekciách, a navyše sa slovenský projekt predstaví aj v rámci prezentačného panela Czech Film Springboard.

V súťaži celovečerných hraných alebo animovaných filmov budú uvedené snímky: Ani vo sne! (r. Petr Oukropec), Červený kapitán (r. Michal Kollár), Ja, Olga Hepnarová (r. Tomáš Weinreb, Petr Kazda), Lichožrúti (r. Galina Miklínová), Teória tigra (r. Radek Bajgar), Učiteľka (r. Jan Hřebejk) a Vlk z Královských Vinohrad (r. Jan Němec).

Medzi súťažnými dokumentárnymi snímkami budú bojovať 5 October (r. Martin Kollar), Česká cesta (r. Martin Kohout), Diera v hlave (r. Robert Kirchhoff) a Okhwan na ceste za slobodou (r. Marek Mackovič).

Po jednom projekte je slovenská kinematografia zastúpená aj v súťažiach televíznej tvorby, v časti necyklických programov sa premietne film Stanislava Párnického Zázračný nos a v sekcii cyklických programov je zastúpený jeden z dielov seriálového projektu Za sklom, na ktorom sa režisérsky podieľali Peter Bebjak, Zuzana Marianková a Róbert Šveda.

Početné zastúpenie slovenskej kinematografie je aj v nesúťažnom programe festivalu. Do výberu celovečerných filmov z minulého roka v sekcii pod názvom V sieti roku 2016 sú zaradené filmy Anjel Pána 2 (r. Jiří Strach), Bezva ženská na krku (r. Tomáš Hoffman), Pirko (r. Lucia Klein Svoboda, Petr Klein Svoboda), Obchádzka na ceste k dokonalej ilúzii (r. Róbert Fiľo) a Smrteľné historky (r. Jan Bubeníček).

Z tohtoročných produkcie sa v sekcii Na vlne predstavia Baba z ľadu (r. Bohdan Sláma), Piata loď (r. Iveta Grófová), Špina (r. Tereza Nvotová) a Všetko alebo nič (r. Marta Ferencová). Ďalšie filmy uvedené v českej predpremiére sú Cuky Luky film (r. Karel Janák) a prvý z dielov trilógie Záhradníctvo Rodinný priateľ (r. Jan Hřebejk).

Ako zástupca širokých medzinárodných koprodukcií sa predstaví film Cez kosti mŕtvych Agniezsky Holland, ocenený na Berlinale Strieborným medveďom – Cenou Alfreda Bauera.

V rámci festivalu sa v programe pre filmových profesionálov Industry Days (22. – 25. 4. 2017) uskutoční aj prezentácia pripravovaných projektov Czech Film Springboard. Súčasťou pitchingu bude česko-slovensko-chorvátsky projekt Cook, Fuck, Kill  režisérky Miry Fornay.

Tlačová správa SFÚ: Na festivale Finále Plzeň súťažia o hlavnú cenu v početnom zastúpení aj slovenské filmy

Viac informácií:
http://www.festivalfinale.cz/

Súvisiace AIC správy:
29. Finále Plzeň
28. Finále Plzeň

publikované: 20.04.2017
aktualizované: 02.08.2017