English                                                        Utorok 23.07.2024, 13:02

Slovenské filmy mieria do Maďarska

V týždni od 7. do 13. novembra 2011 sa v Maďarsku uskutočnia tri významné prezentácie slovenskej kinematografie. Najdôležitejšou z nich je prehliadka Týždeň slovenského filmu v Budapešti, počas ktorej sa premietne šesť slovenských snímok. Počas konania prehliadky sa tiež uskutoční už tradičný filmový seminár pre študentov slovenského jazyka v Maďarsku, ktorý začne v Budapešti a pokračovať bude v maďarskom meste Segedín.

Otváracím filmom Týždňa slovenského filmu bude debutová snímka režiséra Petra Bebjaka Marhuľový ostrov, ktorú osobne na podujatí uvedú režisér s producentom Rasťom Šestákom. V programe sa ďalej budú premietať hrané filmy Cigán Martina Šulíka a Tango s komármi Miloslava Luthera, dokumenty Nickyho rodina Mateja Mináča a Nesvadbovo Eriky Hníkovej, z archívnych titulov budú mať diváci možnosť vidieť snímku Jánošík z roku 1921 v réžii Jaroslava Siakeľa. Prehliadka Týždeň slovenského filmu v Budapešti sa uskutoční v budapeštianskom Kine Örökmozgó.

V prvý deň prehliadky slovenských filmov sa v Budapešti začne v Slovenskom inštitúte aj trojdňový filmový seminár pre študentov slovenského jazyka v Maďarsku, ktorý potrvá do 9. novembra. Tradícia seminára je dlhá už devätnásť rokov a pre mladých ľudí so záujmom o slovenský jazyk a kultúru je veľkou príležitosťou oboznámiť sa slovenskou filmovou tvorbou. V programe seminára budú uvedené vybrané filmy z prehliadky Týždeň slovenského filmu, doplnené o ďalšie tituly. Odbornými garantmi a lektormi, ktorí budú uvádzať filmy na seminári, sú scenárista prof. Ondrej Šulaj, filmový teoretik a estetik prof. Peter Michalovič a generálny riaditeľ SFÚ Peter Dubecký. Súčasťou seminára bude aj prehliadka najúspešnejších slovenských hraných filmov a dokumentov, tá bude v termíne od 7. do 11. novembra pokračovať v Segedíne. 

Prehliadku Týždeň slovenského filmu v Budapešti organizujú Slovenský filmový ústav (SFÚ), Veľvyslanectvo Slovenska v Maďarsku, Slovenský inštitút v Budapešti a Maďarský filmový archív.

Filmový seminár v Budapešti organizujú SFÚ, Slovenský inštitút v Budapešti a Slovenské divadlo Vertigo s podporou Správy fondu Sándora Werkeleho.

Organizátormi podujatia v SegedíneSFÚ, Spolok segedínskych Slovákov, Slovenské divadlo Vertigo, Kino Grand Café v Segedíne, podporili ho Správa fondu Sándora Werkeleho, Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Slovenská samospráva v Segedíne a Verejnoprospešná nadácia Zväzu Slovákov v Maďarsku Lipa.

Slovenská tlačová správa na stiahnutie

Maďarská tlačová správa na stiahnutie

Program Týždňa slovenského filmu na stiahnutie

Viac informácii na:
www.sfu.sk
www.filmintezet.hu
www.mzv.sk/sibudapest
www.mzv.sk/budapest
www.szegediszlovakok.hu

Súvisiace AIC články:
Filmový seminár a prehliadka v Maďarsku 2010
Filmový seminár a prehliadka v Maďarsku 2009

publikované: 03.11.2011
aktualizované: 10.11.2011