English                                                        Nedeľa 11.04.2021, 03:50


V Maďarsku sa začal odborný seminár a prehliadka slovenských filmov

tlačová správa SFÚ (9. 11. 2010)                            

 

 


Slovenská kinematografia sa aj v tomto roku predstaví u našich južných susedov. V termíne od 8. do 13. novembra sa v Budapešti, Ostrihome a Segedíne uskutočnia odborný filmový seminár a Týždeň slovenskej kinematografie. V rámci ich programu bude uvedených až 23 slovenských hraných a dokumentárnych filmov. Podujatie nadväzuje na dlhoročnú tradíciu už osemnástym ročníkom.


 

18. ročník filmového seminára a prehliadky slovenských filmov sa včera začal paralelne v Budapešti a Segedíne. Podujatie otvorili v Slovenskom inštitúte v Budapešti projekcie troch filmov – animovaného hudobného filmu Kamene Kataríny Kerekesovej, dokumentu Ivana Ostrochovského Ilja a koprodukčného filmu Legenda o lietajúcom Cypriánovi režisérky Mariany Čengel Solčanskej. V Segedíne sa na úvod premietali filmy Ľahký vánok pôvodom afgánskej režisérky Sahry Karimi a Líštičky Miry Fornay. Program podujatia bude počas nasledujúcich dní pokračovať uvedením ďalších filmov. Premietať sa budú stredo- a krátkometrážne hrané filmy z produkcie – Ďakujem, dobre Mátyása Priklera, X = X + 1 Juraja Krasnohorského a Obedár Lubomíra M. Kocku. Z tvorby dokumentaristu Mareka Šulíka sa budú premietať filmy Cesta Magdalény Robinsonovej a Cigarety a pesničky. Dokumentárna tvorba Jara Vojteka bude zastúpená dvoma filmami Z kola von a Hranica. Ďalej budú uvedené hrané filmy Bathory Juraja Jakubiska, BRATISLAVAfilm Jakuba Kronera, Ženy môjho muža Ivana Vojnára a dokumentárne filmy Momentky Petra Krištúfka, Mesiac v nás Diany Fabiánovej, Obrazy starého sveta Dušana Hanáka, Príbeh o Jánovi Lenhartovi, v ktorom režisér Marko Cvejič odhaľuje unikátny životný príbeh jedného z najslávnejších spevákov ľudových piesní, ďalej to bude dokument Cez Nadlak je...režiséra Jána Bencsika o Slovákoch žijúcich v rumunskom meste Nadlak a film Hostia - Hauerland Vladimíra Štrica, ktorý mapuje 800 rokov spoločnej cesty Slovákov a Nemcov na území dnešného stredného Slovenska v kraji nazývanom Hauerland. Premietať sa budú aj dva dokumentárne filmy Martina Šulíka z cyklu Zlatá šedesátá - Portréty Dušana Hanáka a Juraja Jakubiska. Premietania pravidelne dopĺňajú odborné prednášky prof. Ondreja Šulaja, generálneho riaditeľa SFÚ Petra Dubeckého a Petra Michaloviča.
V Budapešti sa od 8. do 10. novembra koná už 18. ročník filmového seminára a súčasne prebieha aj seminár v Segedíne. Segedín bude zároveň od 8. do 13. novembra aj miestom konania prehliadky slovenskej kinematografie. 10. novembra sa seminár presunie aj do mesta Ostrihom. Predstavenia na odbornom seminári sú určené pre študentov gymnázií a vysokoškolských poslucháčov slovenského jazyka, prehliadka je prístupná pre širokú verejnosť.

Semináre a prehliadky slovenských filmov, doplnené o odborné prednášky, sa v Maďarsku organizujú od roku 1992 a ich cieľom je predstaviť aj staršie filmy zo slovenskej kinematografie. Dôraz je ale prirodzene kladený na aktuálne dianie v slovenskom filme. Hlavní organizátori podujatia sú celoštátna slovenská samospráva v Budapešti, Slovenské divadlo Vertigo, Spolok segedínskych Slovákov a za Slovensko podujatie každoročne pripravuje Slovenský filmový ústav.

(pripravila Mariana Jaremková)


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované: 09.11.2010
aktualizované: 22.11.2010