English                                                        Štvrtok 30.05.2024, 08:58

Michal Blaško a jeho Atlantída, 2003 na Future Frames

Michal Blaško a jeho bakalársky film Atlantída, 2003 sa dostal do výberu desiatich mladých filmárov Future Frames, ktorý sa predstavia počas MFF Karlove Vary (30. 6. - 8. 7. 2017). Nádejných režisérov vyberalo programové oddelenie festivalu z nominácií od členov European Film Promotion. Michala Blaška a titul Atlantída, 2003 nominoval Slovenský filmový ústav v spolupráci s FTF VŠMU.

Film Michala Blaška Atlantída, 2003 tak pokračuje svoju úspešnú festivalovú púť. Po svetovej premiére v sekcii Cinéfondation na MFF Cannes sa presunie na ďalší významný festival v Karlových Varoch. Atlantída, 2003 sa odohráva v roku 2003, štyri roky do vstupu Slovenska do schengenského priestoru. Martin a Denisija prekročia ilegálne hranicu medzi Ukrajinou a Slovenskom. Kým v súčasnosti je hranica medzi týmito štátmi jednou z najstráženejších v celej Európe, ešte v roku 2003 bola živnou pôdou pre prevoz alkoholu, cigariet, ale aj obchodovanie s bielym mäsom. Martin a Denisija snívajú o tom, že sa dostanú do Nemecka, do krajiny, v ktorej nikdy predtým neboli, obaja odhodlaní obetovať pre tento sen všetko.

Michal Blaško (1989, Bratislava) je študentom magisterského stupňa Ateliéru hranej réžie na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Jeho krátkometrážny film Strach, ktorý bol postupovým cvičením druhého ročníka a vznikol v koprodukcii s pražskou FAMU, bol premiérovo uvedený na Medzinárodnom filmovom festivale v San Sebastiáne a získal viacero ocenení vrátane ceny za Najlepší krátkometrážny film na festivale vo Vilniuse. S animátorkou Martou Prokopovou vyvíja animovaný film Divoké bytosti, ktorý bol súčasťou Short Film Project Lab na 67. ročníku Berlinale.
Atlantída, 2003 je jeho bakalárskym filmom, ktorý vznikal v produkcii bratislavskej FTF VŠMU v spolupráci s pražskou FAMU a bol podporený Audiovizuálnym fondom, Nadáciou Tatra banky a Bratislavským samosprávnym krajom. 

Platforma Future Frames, prezentujúca nové talenty z filmových škôl členských krajín European Film Promotion, vznikla v roku 2015 v spolupráci European Film Promotion a festivalu MFF Karlove Vary a nahradila v programe festivalu doterajší projekt Variety Critics´ Choice: Europe now!, ktorý European Film Promotion v spolupráci s MFF Karlove Vary a Variety organizoval 18 rokov a zameriaval sa na prvé a druhé filmy režisérov.

Future Frames ponúka vybraným mladým filmárom priestor prezentovať seba a svoje projekty počas troch festivalových dní (2. - 5. 7. 2017), v rámci ktorých je pre nich pripravený sprievodný program, master classy, a oboznámia sa aj s festivalovým programom Industry Days. Všetky filmy sú na festivale uvedené v českej premiére.

Do výberu prvého ročníka Future Frames sa dostala slovenská študentka Martina Buchelová (FTF VŠMU) so svojím filmom Zelená vlna.

Tlačová správa European Film Promotion: http://www.efp-online.com/en/project_talent_promotion/future_frames.php

Súvisiace AIC články:
Atlantída, 2003 v sekcii Cinéfondation 2017
Zelená vlna na Future Frames 2015

Viac informácií na:

www.efp-online.com
www.kviff.com

publikované: 09.05.2017
aktualizované: 14.05.2017