Slovenský film v sekcii Cinéfondation
Študentský film Michala Blaška Atlantída, 2003 bude reprezentovať slovenskú kinematografiu na jubilejnom 70. ročníku MFF v Cannes (17. – 28. 5. 2017). Krátky film o mladom ukrajinskom páre, Martinovi a Denisiji, ktorí sa pokúšajú ilegálne dostať z Ukrajiny do Nemecka, sa predstaví v sekcii Cinéfondation, jednej z najprestížnejších súťaží krátkych filmov na svete.
Atlantída, 2003 sa odohráva v roku 2003, štyri roky do vstupu Slovenska do schengenského priestoru. Martin a Denisija prekročia ilegálne hranicu medzi Ukrajinou a Slovenskom. Kým v súčasnosti je hranica medzi týmito štátmi jednou z najstráženejších v celej Európe, ešte v roku 2003 bola živnou pôdou pre prevoz alkoholu, cigariet, ale aj obchodovanie s bielym mäsom. Martin a Denisija snívajú o tom, že sa dostanú do Nemecka, do krajiny, v ktorej nikdy predtým neboli, obaja odhodlaní obetovať pre tento sen všetko.
Bakalársky film Michala Blaška vznikal v produkcii bratislavskej FTF VŠMU v spolupráci s pražskou FAMU. Nápad na film však vznikol ešte pred nástupom na VŠMU, keď v novinách čítal rozhovor s mladou Ukrajinkou, ktorá sa na Slovensko dostala ilegálne spolu s priateľom. Ten ju však po prechode cez hranice zradil, čo ju donútilo robiť tri roky prostitútku. „Fascinovala ma skutočnosť, že niekto, komu plne dôverovala a kto s ňou prežil nielen ten náročný prechod, ale aj spoločný čas predtým, ju zradil a chladnokrvne opustil. Zaujímala ma dilema, ktorú musel ten muž predtým riešiť, váhania, výčitky svedomia a či si to celé nechcel v určitom momente rozmyslieť a rozhodnúť sa inak. Rovnako ma však zaujímal charakter toho dievčaťa a to, čo musela cítiť v momente, keď bola zradená,“ vysvetlil Michal Blaško, aktuálne študent 4. ročníka Filmovej a televíznej fakulty VŠMU.
Film bol podporený Audiovizuálnym fondom, Nadáciou Tatra banky a Bratislavským samosprávnym krajom.
Už predchádzajúci film Michala Blaška Strach (2015) bol na medzinárodných festivaloch prijímaný s pozitívnymi ohlasmi. Premiéru mal na Medzinárodnom filmovom festivale v San Sebastiáne a získal viacero ocenení vrátane ceny za Najlepší krátkometrážny film na festivale vo Vilniuse.
Cinéfondation je súťažná sekcia zameraná na tvorbu filmových škôl a objavovanie nových talentov. O víťazovi sekcie Cinéfondation rozhodne tento rok porota na čele s držiteľom Zlatej palmy, rumunským režisérom Cristianom Mungium. Ocenenia pre tri najlepšie filmy sekcie budú odovzdané na slávnostnom záverečnom ceremoniáli. Atlantída, 2003 je piatym slovenským zástupcom v Cinéfondation: v roku 1999 tu bol uvedený animovaný film Keď nie, tak nie Vladimíra Krála, v roku 2010 stredometrážny film Matyása Priklera Ďakujem, dobre, v roku 2011 krátky film režiséra Aramisova Cagey Tigers a naposledy v roku 2013 animovaný film Pandy Matúša Vizára.
Tlačová správa: Slovenský film o ukrajinských imigrantoch mieri do Cannes
Tlačová správa MFF Cannes - Cinéfondation
publikované: 12.04.2017
aktualizované: 14.05.2017