English                                                        Sobota 20.04.2024, 09:45

Kino na hranici uvedie retrospektívu Petra Solana

Na konci apríla sú slovenské filmy už pravidelne súčasťou prehliadky Kino na hranici, ktorá sa koná v pohraničnom poľskom meste Cieszyn a v českom meste Český Těšín. Jej aktuálny 15. ročník, zameraný na slovenskú, českú a poľskú filmovú tvorbu, sa začne v utorok 30. apríla a potrvá do 5. mája. Tamojším divákom predstaví v retrospektíve tvorbu nášho režiséra Petra Solana a uvedie aj nové slovenské a koprodukčné filmy.

V retrospektívnej časti prehliadky bude slovenskú kinematografiu reprezentovať režisér Peter Solan. Z jeho tvorby sa budú premietať filmy, ktoré umožnia divákom vytvoriť si komplexný obraz o jeho diele. Ide o pozoruhodné snímky, zväčša z obdobia 60. rokov. Jednou z nich je dráma Boxer a smrť (1962), ktorou Solan v ére novej vlny v československej kinematografii reflektoval morálne hodnoty človeka, ďalej poviedkový film o živote v malom slovenskom meste Tvár v okne (1963), satirická tragikomédia Prípad Barnabáš Kos (1964), ktorá je výsmechom malomeštiackych prežitkov, intríg a pokrytectva, a tiež psychologický ponor do duší niekoľkých ľudí počas jednej noci v nočnom podniku Kým sa skončí táto noc (1965). Solanovu tvorbu zo 60. rokov uzavrie snímka Dialóg 20-40-60 (1968), ide o tri poviedky, ktoré nakrútili traja režiséri – český Zbyněk Brynych, poľský Jerzy Skolimowski a slovenský Peter Solan o vzťahu muža a ženy v rôznom veku. Do jeho retrospektívy sú zaradené ešte snímky A pobežím až na kraj sveta (1979) a Tušenie (1982), dopĺňajú ju tri krátke filmy Balkón plný plienok, Burza a Len lístok poľnej pošty, ktoré pochádzajú z obdobia 70. rokov, keď Solan nakrúcal krátke filmy, mnohé z nich ocenené doma aj v zahraničí. Osobnosť Petra Solana na prehliadke predstaví dokumentárny film Kým sa skončí tento film, ktorý o ňom v roku 2009 nakrútil režisér Tomáš Hučko.

Najviac slovenských filmov je na podujatí Kino na hranici zaradených do sekcie Nové filmy. Predstaví sa v nej až osemnásť slovenských a koprodukčných dlhometrážnych i krátkych titulov od etablovaných tvorcov aj začínajúcich autorov. Celovečernú tvorbu budú zastupovať filmy Anjeli Roberta Švedu, Až do mesta Aš Ivety Grófovej, Cigáni idú do volieb Jara Vojteka, DONT STOP Richarda Řeřichu, eŠteBák Juraja Nvotu, Môj pes Killer Miry Fornay, Tigre v meste Juraja Krasnohorského, V tieni Davida Ondříčka, Zvonky šťastia Mareka Šulíka a Jany Bučky. Premietať sa budú tiež Bublina Márie Oľhovej, Cagey Tigers v réžii Aramisova, Hviezda Andreja Kolenčíka, Ja som baník, kto je viac Romana Fábiana, Kino svet Mareka Janičíka, Mesiac Ondreja Rudavského, Momo Teodora Kuhna, tWINs Petra Budinského a jeden diel z cyklu Zlaté šesťdesiate: Miroslav Ondříček v réžii Martina Šulíka, ktorý je zaradený do programu pri príležitosti retrospektívy kameramana Miroslava Ondříčka a jeho syna, režiséra Davida Ondříčka. V programovej sekcii Stredoeurópske hudobné filmy a muzikály bude uvedený hudobný film o prvých láskach a neláskach, priateľstvách i rozchodoch Fontána pre Zuzanu (1985) Dušana Rapoša.

Prehliadky sa osobne zúčastní režisér Juraj Krasnohorský, ktorý uvedie svoj celovečerný debut Tigre v meste, odborné úvody k našim filmom zabezpečia estetik a filozof Peter Michalovič a generálny riaditeľ SFÚ Peter Dubecký. Počas prehliadky Kino na hranici sa uskutoční aj koprodukčné fórum projektov, jediným česko-slovenským zástupcom bude projekt TRANSit mladej slovenskej študentky dokumentárneho filmu na pražskej FAMU Terezy Nvotovej.

Prehliadka Kino na hranici, ktorá je jedinečnou príležitosťou spoznávania filmovej kultúry a tvorby troch susedných krajín, akými sú Poľsko, Česká republika a Slovenská republika, v minulosti uviedla už retrospektívy slovenských tvorcov Juraja Jakubiska, Juraja Herza, Ela Havettu, Martina Slivku, Pavla Barabáša, Martina Šulíka, bratov Igora a Miloslava Lutherovcov a Štefana Uhra. Pre záujemcov o slovenský film bude na prehliadke zabezpečený aj predaj publikácií a DVD nosičov zo Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Viac informácii na:
www.kinonahranici.cz 
www.kinonagranicy.pl

Súvisiace AIC správy:
Kino na hranici 2012
Kino na hranici 2011
Kino na hranici 2010

publikované: 30.04.2013
aktualizované: 30.04.2013