English                                                        Piatok 21.02.2020, 19:10

Prehliadka Kino na hranici uvedie rozsiahlu retrospektívu Martina Šulíka

tlačová správa SFÚ (26. 4. 2010)                       

 

 


Jedným zo zahraničných podujatí v jarných mesiacoch, na ktorých sa premietajú slovenské filmy s veľkou obľubou, je nesúťažná filmová prehliadka Kino na hranici v hraničnom meste Český Těšín a poľský Cieszyn, ktorá uvádza slovenské, české a poľské filmy a retrospektívne prehliadky tvorcov. Jej 12. ročník sa uskutoční v termíne od 28. apríla do 3. mája 2010 a ponúkne slovenské filmy v sekciách noviniek, ale aj retrospektív.

Najvýznamnejšiu časť z programu slovenskej kinematografie predstavuje rozsiahla retrospektíva filmov Martina Šulíka, ktorú sa poľskí organizátori prehliadky rozhodli pripraviť z jednoduchého dôvodu: „Martin Šulík je najdôležitejší slovenský filmár strednej generácie a jeden z najobľúbenejších tvorcov v Českom Těšíne. Je to tradičný hosť Kina na hranici, a preto je zvláštne, že sa zatiaľ nedočkal svojej retrospektívy,“ uvádza internetová stránka prehliadky. Program jeho retrospektívy preto pozostáva zo Šulíkových školských filmov aj etablovaných diel z obdobia rokov 1982 – 2010. Tvoria ju štyri snímky Ticho, Staccato, Dvor a Rozhovor z čias štúdia na VŠMU, celovečerný hraný debut Neha, filmy Všetko čo mám rád, Záhrada, Orbis Pictus, Krajinka, Slnečný štát, epizóda Obrázky z výletu z celovečerného poviedkového filmu Praha očami... a epizóda Zázrak z medzinárodného poviedkového projektu Visions of Europe, ďalej televízne snímky Obrázky zo súkromia a Don Quijote z Krivjan a dokumenty Nenakrútené filmy Juraja J. a Klíč k určování trpaslíků aneb Poslední cesta Lemuela Gullivera. Svoju svetovú premiéru na podujatí bude mať Šulíkovnajnovší celovečerný dvojdielny dokument 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna, ktorého koproducentom je Slovenský filmový ústav (SFÚ). Retrospektívu bude sprevádzať výstava Šulíkových obrazov, ktorej kurátorom je výtvarník a filmový architekt Fero Lipták, dvorný režisérov spolupracovník.

Bohatú ponuku našej kinematografie v zastúpení Šulíkových filmov na prehliadke ešte rozšíri dvanásť súčasných slovenských a koprodukčných filmov z obdobia posledných dvoch rokov. Premietať sa budú hrané filmy Bratislavafilm Jakuba Kronera, Líštičky Miry Fornay, Pokoj v duši Vlada Balka, Veľký rešpekt Viktora Csudaia a dokumenty Momentky Petra Krištúfka, Mesiac v nás Diany Fabiánovej, Koliba Zuzany Piussi a Hranica Jara Vojteka, ale aj koprodukčné filmy 3 sezóny v pekle Tomáša Mašína a Hodinu nevíš Dana Svátka. Všetky budú uvedené v sekcii Nové filmy české, poľské a slovenské. V sekcii Stredoeurópske filmy hrôzy sa odpremietajú slovenský film Prekvapenie Gabriela Hoštaja a koprodukčný Oko ve zdi Miloša J. Kohouta. Osobne si svoje diela prídu uviesť tvorcovia Vlado Balko, Diana Fabiánová, Peter Krištúfek a Jaro Vojtek, slovenskú delegáciu doplnia scenárista Ondrej Šulaj, filmový teoretik a filozof Peter Michalovič a generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký. Chýbať nebude ani Martin Šulík.

Súčasťou podujatia už po druhýkrát bude aj spoločné stretnutie distributérov a producentov zo Slovenska, Českej republiky a Poľska pod názvom Stretnutie nahranici / Meeting at the Border / Spotkanie na granicy, kde budú prezentovať svoje rozpracované i dokončené projekty. Za Slovenskú republiku sa ho zúčastnia Zuzana Liová (Dom), Gejza Dezorz (Jesoskero Nilaj), Juraj Nvota a Marian Urban (Naty alebo Osudu neutečieš), Jaroslav Vojtek (Rómovia idú do volieb), Patrik Lančarič (Running Head), Marko Škop (Osadné) a Vlado Balko (Pokoj v duši). Stretnutie, ktorého súčasťou bude aj panelová diskusia na tému situácie debutujúcich režisérov zo všetkých zúčastnených krajín pod názvom Prívetivý k debutantom?, sa uskutoční v termíne od 30. apríla do 2. mája 2010.

Prehliadku Kino na hranici, ktorá v deviatich sekciách ponúka české, poľské, slovenské a tento rok i maďarské filmy, organizuje občianske združenie Kultúra na hranici a Slovenský filmový ústav. Všetky slovenské filmy budú uvedené s poľskými titulkami. Viac informácií získate na odkaz sa otvorí v novom oknewww.kinonagranicy.pl.

 


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 

 


publikované: 26.04.2010
aktualizované: 23.05.2010