English                                                        Nedeľa 22.04.2018, 08:53

14. ročník Kina na hranici si pripomenie Štefana Uhera

Na hranici Českej republiky a Poľska, v mestách Český Těšín a Cieszyn, prebehne v termíne 28. 4. a 3. 5. už štrnástykrát filmová prehliadka Kino na hranici. Tento rok si, okrem projekcií nových slovenských filmov, pripomína aj slovenského režiséra Štefana Uhera.

Retrospektívna sekcia venovaná tomuto režisérovi uvedie jeho najvýznamnejšie filmy: Pásla kone na betóne, Kosenie jastrabej lúky, Keby som mal pušku, Génius, Organ, Panna zázračnica, Slnko v sieti, Správca skanzenu a Tri dcéry.

V sekcii venovanej stredoeurópskym kriminálnym a gansterským filmom budú uvedené archívne tituly Smrť prichádza v daždi (r. Andrej Lettrich) a V rannej hmle (r. Ján Zeman).

Hranice a múry sveta budú búrať filmy slovenské filmy Cigán (r. Martin Šulík), Ružové sny (r. Dušan Hanák), Deti vetra (r. Martin Slivka) a O Soni a jej rodine (r. Daniela Rusnoková).

Futbalovú horúčku nastolí archívny film Skalní v ofsajde (r. Ján Lacko).

Prehliadka uvedie aj nové slovenské filmy - úspešný Dom (r. Zuzana Liová), Marhuľový ostrov (r. Peter Bebjak), Lidice (r. Petr Nikolaev), Lóve (r. Jakub Kroner), Nickyho rodina (r. Matej Mináč),  Alois Nebel (r. Tomáš Luňák), Viditeľný svet (r. Peter Krištúfek) a krátkometrážne Pygmejovia – deti džungle a Trou de fer (r. Pavol Barabáš), Posledný autobus (r. Ivana Laučíková a Martin Snopek), Prach a ligot (r. Michaela Čopíková) a Blue Red (r. Daniela Krajčová).

V rámci prehliadky sa opäť bude konať koprodukčné fórum Meeting at the Border. V termíne 30. 4. - 2. 5. 2012 na ňom bude prezentovaný pripravovaný projekt režisérky Miry Fornay - Môj pes Killer. Projekt bude prezentovať Juraj Buzalka.

Program prehliadky na stiahnutie

Viac informácii na:
www.kinonahranici.cz

 

publikované: 24.04.2012
aktualizované: 25.04.2012