English                                                        Sobota 22.06.2024, 05:18

Art Film Fest nielen s premiérami nových slovenských filmov

Košický Art Film Fest (14. – 22. 6. 2019) uvedie na svojom 27. ročníku viacero premiér nových slovenských filmov, no pozrie sa aj do minulosti.

Domácej tvorbe je na festivale venovaná predovšetkým sekcia Slovenská sezóna, ktorá uvedie až 15 celovečerných filmov, jeden krátky a jednu prezentáciu pripravovaného filmu. Premiéru budú mať dva hrané a štyri dokumentárne filmy.

Loli paradička režisérskej dvojice Richard Staviarsky a Víťo Staviarsky je romantická komédia o láske dvoch „nešťastníkov“ z východného Slovenska, smiešno-smutný príbeh o nádeji a trpkosti života. Triler Casino.$k (r. Ján Sabol) je príbehom hry nielen vo vnútri kasína, ale taktiež za jeho múrmi.

Martin Repka sa po vyše desiatich rokoch vracia celovečerným filmom o legendárnej básnickej skupine Osamelí bežci: Ideme ďalej! Pavol Barabáš, známy najmä vďaka svojim cestopisným filmom, nakrútil portrét hudobného skladateľa Svetozár Stračina. Tereza – Náboj lásky je intímny portrét prekladateľky a tlmočníčky Terezy Gašparíkovej, ktorý nakrútil jej syn Peter Gašparík. Film Volanie Erika Prausa zachytáva duchovnú atmosféru a mystiku pravoslávneho kláštora Počájivská Lávra na západe Ukrajiny.

Svoje prvé slovenské uvedenie budú mať aj BATAstories Petera Kerekesa o budovaní baťovského impéria a Vietor. Dokumentárny triler poľského režiséra Michała Bielawskeho, ktorý sa v apríli predstavil na festivale Visions du réel v Nyone.

Diváci budú môcť vidieť aj debuty Ostrým nožom Teodora Kuhna a Punk je hned! Juraja Šlauku, dokumentárne filmy Dobrá smrť (r. Tomáš Krupa), Prípad Kalmus (r. Adam Hanuljak) a Niečo naviac (r. Palo Kadlečík, Martin Šenc), minoritné slovenské koprodukcie Hovory s TGM (r. Jakub Červenka), Chvilky (r. Beata Parkanová) a krátky dokument Ojmiakon: Príbeh najchladnejšieho obývaného miesta (r. Dominik Bari). Špeciálnu prezentáciu vybraných scén bude mať pripravovaná animovaná dokudráma Štefánikova cesta do nemožna (r. Michael Kaboš, Noro Držiak).

Sekcia Slovenská sezóna špeciál uvedie dva staršie slovenské filmy: Papierové hlavy Dušana Hanáka a Rabaka Dušana Rapoša.

Cenu Hercova misia si prevezmú Roman Luknár a Jiří Lábus, ktorého slovenský minoritný film Klauni (r. Viktor Tauš) festival aj uvedie. Cenu prezidenta festivalu zas získa Štefan Kvietik a pri tejto príležitosti sa v Košiciach bude premietať film Boxer a smrť (r. Peter Solan).

Dva krátke slovenské film s horskou tematikou sa predstavia v sekcii Láska & anarchia: Na lyžiach cez hrebene Tatier (r. Karol Skřipský) a Zimné intermezzo (r. Jaroslav Pogran).

Letný Kinematograf ponúkne česko-slovenský film Jiřího Menzla Obsluhoval som anglického kráľa.

Súčasťou festivalu je aj industry program, ktorý je rozdelený na tri časti. Inspirational Days sú prípadové štúdie a diskusie mladých autorov, VFX Day sa zameria na tvorbu vizuálnych efektov, TV Industry Day sa bude venovať televíznemu priemyslu nielen na Slovensku.

Web:
www.artfilmfest.sk

Viac o filmoch nájdete v našej online databáze: http://www.aic.sk/slovakfilms

Súvisiace články:
ART FILM FEST 2018
ART FILM FEST 2017

publikované: 13.06.2019
aktualizované: 13.06.2019