English                                                        Sobota 02.12.2023, 17:05

Fipadoc Biarritz sa zameria na Vyšehradskú štvorku

Medzinárodný festival dokumentárneho filmu FIPADOC Biarritz vo Francúzsku bude tento rok zameraný na krajiny Vyšehradskej štvorky. Predstaví aj slovenské filmy a pripravované projekty, umožní producentom stretnúť sa s francúzskymi partnermi a v diskusiách sa bližšie pozrie na dokumentárnu tvorbu a filmové prostredie krajín V4. Festivalové Industry Days sa konajú 18. – 22. januára 2021 online.

Jednou z hlavných aktivít Industry Days je medzinárodné pitchingové fórum. Slovensko na ňom budú zastupovať projekty Musíme prežiť Tomáša Krupu o dopadoch klimatickej zmeny na rôzne oblasti sveta a Velvet Generation Ivany Hucíkovej o hľadaní identity a vznikajúcej ballroomovej subkultúre v Českej republike a na Slovensku.

Program Producers meet producers umožní vybraným producentom z vyšehradských krajín absolvovať individuálne stretnutia s producentmi z Francúzska, aby sa mohli rozprávať o svojich dokumentárnych projektoch a nachádzať tak partnerstvá. Zúčastnia sa ho Matej Sotník (Guča) a Maroš Hečko (Azyl Production).

Festival organizuje v súvislosti s krajinami V4 taktiež päť diskusií. O možnostiach koprodukovania so Slovenskom bude hovoriť producent Jakub Viktorín, o práci s archívmi režisér a producent Peter Kerekes, o inovatívnych dokumentárnych filmoch kameraman a režisér Martin Kollar, o festivaloch a trhoch festivalová manažérka a filmová publicistka Eva Križková a o televíziách programový pracovník Ondrej Starinský.

Vo festivalovom programe, ktorý sa však kvôli protipandemickým opatreniam vo Francúzsku presúva na neskôr, budú Slovensko zastupovať filmy Dobrá smrť Tomáša Krupu a Kapela Ladislava Kaboša. Kapela sa bude taktiež uchádzať o cenu pre najlepší hudobný dokument.

Slovenskí filmoví profesionáli môžu získať industry akreditáciu zdarma, ak kontaktujú festival: industry@fipadoc.com.

Partnermi vyšehradských aktivít na FIPADOC Biarritz sú Slovenský filmový ústav, Asociácia nezávislých producentov a Slovenský inštitút v Paríži.

publikované: 14.01.2021
aktualizované: 18.01.2021