English                                                        Piatok 18.01.2019, 17:18

Slovenské filmy na MFDF Amsterdam 2017

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Amsterdam (15. - 26. 11. 2017) predstaví na svojom 30. ročníku tri slovenské snímky v rámci oficiálneho aj Industry programu. V medzinárodnej premiére bude uvedený dokument Víta Klusáka Svet podľa Daliborka, projekt Okupácia 1968 (r. Evdokia Moskvina, Linda Dombrovszky, Maria Elise Scheidt, Magda Szymkow, Stephan Komandarev) sa v produkcii slovenského režiséra a producenta Petra Kerekesa prezentuje v rámci sekcie IDFA Forum, a film Mečiar (r. Tereza Nvotová) je súčasťou filmového trhu Docs for Sale.


Svet podľa Daliborka (r. Vít Klusák) je portrétom radikálneho neonacistu, ktorý žije v nenávisti voči svojmu okoliu, no nevie, ako to napraviť. „Pri nakrúcaní bolo najťažšie udržať balans medzi kritickým odstupom a empatiou. Aj keď netreba zdôrazňovať, že s nacistickou ideológiou sa pochopiteľne nestotožňujem, napriek tomu som od začiatku vedel, že nechcem nakrútiť aktivistické odsúdenie, dokumentárnu popravu nácka,“ povedal Vít Klusák pre portál dokweb.net.

Dokumentárny film bude premietaný v sekcii Masters pozostávajúcej z najnovších diel renomovaných autorov. Režisér osobne uvedie projekciu 21. 11. 2017, po ktorej bude nasledovať diskusia vedená filmárom Robom Schröderom.

V rámci industry časti festivalu sa bude konať IDFA Forum (20. – 22. 11. 2017), ktoré už tradične poskytne priestor na prezentáciu progresívnych kreatívnych projektov. Do výberu sa dostal aj projekt Okupácia 1968, ktorý produkuje slovenský režisér dokumentárnych filmov Peter Kerekes.

Okupácia 1968 zachytáva v 5 krátkych filmoch nakrútených režisérmi z 5 krajín, ktoré boli účastníkmi Varšavskej zmluvy, okupáciu Československa po 50 rokoch od udalosti. Film odkrýva pocity vojakov, ktorí boli vyslaní do cudzej krajiny, aby v nej „spravili poriadok“, a ukazuje tak iný pohľad na okupáciu než sme doteraz poznali. Subjektívne vnímanie obsadenia krajiny príslušníkmi rôznych vojenských hodností odhaľuje ich vzťah k morálnej zodpovednosti.

Navyše, dokumentárny film Mečiar (r. Tereza Nvotová) sa spolu s dokumentom Svet podľa Daliborka (r. Vít Klusák) predstaví na filmovom trhu Docs for Sale. Na IDFA Academy nás bude tento rok zastupovať dokumentaristka Paula Ďurinová.

Za SFÚ sa festivalu a Industry programu zúčastní Kristína Aschenbrennerová (16. - 18. 11. 2017).

Zdroj:
https://dokweb.net/clanky/detail/346/rozhovor-vit-klusak-o-filmu-svet-podle-daliborka
http://registracia.avf.sk/formular_statistiky.php?x_krok=2&x_id=7171

Dlhometrážne filmy v databáze AIC:
Okupácia 1968 (r. Evdokia Moskvina, Linda Dombrovszky, Maria Elise Scheidt, Magda Szymkow, Stephan Komandarev): http://www.aic.sk/slovak-films/22111.html
Svet podľa Daliborka (r. Vít Klusák): http://www.aic.sk/slovak-films/21635.html
Mečiar (r. Tereza Nvotová): http://www.aic.sk/slovak-films/19874.html

Web:
https://www.idfa.nl/en/


Súvisiace AIC správy:
MFDF Amsterdam uvedie tri slovenské filmy

publikované: 14.11.2017
aktualizované: 15.11.2017