English                                                        Pondelok 02.10.2023, 20:12

Slovenský súčasný film sa predstaví na festivale v Srbsku

22. ročník európskeho filmového festivalu Palić otvorí svoje brány 18. 7. 2015 a potrvá do 25. 7. 2015.

Týždeň pred oficiálnym otvorením festivalu sa na jednom z najkrajších srbských námestí budú premietať filmy európskych klasikov Classics on the Square. Medzi menami ako Miklós Jancsó, Roy Andersson či Pier Paolo Pasolini sa objaví aj Peter Solan a jeho Kým sa skončí táto noc.

Festivalový program spestrí tento rok aj niekoľko slovenských titulov. Do hlavnej súťaže sa prebojoval festivalovo úspešný film Ivana Ostrochovského Koza, ktorý zachytáva príbeh bývalého olympionika, rómskeho boxera Petra Baláža, prezývaného Koza. V sekcii Parallels and Encounters sa objaví koprodukčný moderný western Mirage (r. Szabolcs Hajdu) v hlavnej úlohe so známym americkým hercom Isaachom de Bankolé. Sekcia Young Spirit of Europe si uctí pamiatku nedávno zosnulého mladého a talentovaného režiséra Aramisova. Pri tejto smutnej príležitosti uvedú jeho posledný film Čo sme robili predtým, ako sme šli spolu na kakao.

V rámci bohatého programu sa tento rok predstaví aj sekcia zameraná na súčasnú slovenskú tvorbu New Slovak Films. Do sekcie sú zaradené filmy: Zázrak (r. Juraj Lehotský), Zamatoví teroristi (r. Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský, Peter Kerekes), Comeback (r. Miro Remo), Deti (r. Jaro Vojtek), Až do mesta Aš (r. Iveta Grófová).

Festivalu sa osobne zúčastnia aj samotní filmoví tvorcovia, ktorí uvedú svoje filmy: Miro Remo, Peter Kerekes, Ivan Ostrochovský a do porotcovského kresla zasadne úspešná režisérka Mira Fornay.

Návštevníci festivalu budú mať aj ďalšiu možnosť ako si pripomenúť slovenskú kinematografiu. Výstavu filmových fotografií pod názvom Najlepšie z najlepších slovenských filmov (Best of Best of Slovak Films) kurátorsky zostavil Michal Maršálek. Koncepcia výstavy sa snaží ukázať kolekciu fotografií k najlepším filmom slovenskej kinematografie z rokov 1962 – 1972. Ide o výber, ktorý sa dostal do publikácie Best Of Slovak Film (Peter Hames, SFÚ, 2013) a filmov z dvd edície Slovenského filmového ústavu, ktoré predstavujú zlatý fond národnej kinematografie.

Sekciu New Slovak Film ako aj výstavu Best of Best of Slovak Films organizujú Európsky filmový festival Palić v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom a so Slovenským veľvyslanectvom v Belehrade.

V minulosti sa na festivale predstavilo niekoľko slovenských filmov: v roku 2013 Môj pes Killer (r. Mira Fornay; sekcia Official Competition) a Ďakujem, dobre (r. Mátyás Prikler; sekcia Parallels and Encounters), v roku 2011 Posledný autobus (r. Martin Snopek, Ivana Laučíková ; sekcia Young Spirit of Europe), v roku 2010 Líštičky (r. Mira Fornay; sekcia Parallels and Encounters) a Arsy Versy (r. Miro Remo; sekcia Young Spirit of Europe) a v roku 2003 66 Sezón (r. Peter Kerekes; sekcia Young Spirit of Europe). V roku 2011 bola členkou medzinárodnej poroty Eva Križková.

Tlačová správa na stiahnutie

publikované: 14.07.2015
aktualizované: 15.07.2015