English                                                        Utorok 02.03.2021, 12:51

Slovensko v Jihlave súťaží aj školí profesionálov

17. medzinárodný festival dokumentárnych filmov (MFDF) Ji.hlava sa začne vo štvrtok 24.10. a potrvá do 29.10. 2013. Slovensko bude mať tento rok zastúpenie vo festivalovom programe i v časti určenej pre filmových profesionálov Industry.

OFICIÁLNY PROGRAM

V sekcii Medzi morami, venovanej filmom strednej a východnej Európy a teritóriu ich vzájomných dejinných, politických a kultúrnych vzťahov, sa o priazeň poroty bude uchádzať Kauza Cervanová (2013) Roberta Kirchhoffa. Film je výsledkom 8-ročného pátrania režiséra po najznámejšej verejnej kauze vraždy, ktorá sa udiala počas totalitného režimu v Československu.

Koprodukčný česko-slovenský film Eugéniové (2013) Pavla Štingla, ktorý sa venuje eugenizmu ako snahe o genetické potlačenie nežiaducich ľudských vlastností od vzniku myšlienky pestovania „lepšej ľudskej rasy“, bude súťažiť v sekcii Česká radosť.

Aj v nesúťažnej sekcii Krátka radosť si diváci budú môcť pozrieť slovenský film. Človek ryba (2013) režisérky Jany Minárikovej je úsmevný príbeh na hranici hraného filmu a dokumentu o človeku, ktorý zasvätil svoj život akvarijným rybičkám.

MEDZI MORAMI
     
  KAUZA CERVANOVÁ (Normalization)
SK / CZ - 100 min. - 2013 - dokumentárny
réžia: Robert Kirchhoff
     

27.10. > 16:00 > DKO I

     
ČESKÁ RADOSŤ
     
  EUGÉNIOVÉ (Eugenic Minds)
CZ / SK -  76 min. - 2013 - dokumentárny
réžia: Pavel Štingl
     

25.10. > 20:00 > DKO I

     
KRÁTKA RADOSŤ
     
  HOMO CIRIS (Homo Ciris)
SK - 23 min. - 2013 - dokumentárny
réžia: Jana Mináriková
     

27.10. > 10:00 > DIOD 


INDUSTRY

V rámci Industry programu festivalu opäť pobeží aj 10. ročník projektu East Silver Market, ktorý podporuje dokumentárne filmy strednej a východnej Európy. Jeho súčasťou je aj cena Silver Eye, kde v kategórii krátky dokumentárny film je nominovaný Homo Ciris (2013), v kategórii celovečerných filmov Kauza Cervanová (2013) a Všetky moje deti (2014) Ladislava Kaboša.

Na 2. ročníku propagačného a vzdelávacieho projektu Emerging Producers, ktorý združuje talentovaných producentov dokumentárnych filmov krajín EÚ, bude Slovensko zastupovať Barbora Hessová (AH production). Barbora je producentkou úspešného študentského filmu Mira Rema Arsy-Versy (2010) a momentálne pripravujú celovečerný dokument o osudoch prepustených väzňov Comeback. Podieľa sa taktiež na dokumentoch Parlika režisérky Sahry Karimi, či Tak ďaleko, tak blízko Jaroslava Vojteka.

Medzinárodný workshop autorského filmu Ex Oriente Film podporuje financovanie a vývoj dokumentárneho filmu v strednej a východnej Európe. Zúčastnia sa ho Katarína Hlinčíková a Barbara Janišová Feglová s projektom Homo Video (2013) a Michael Kaboš a Bibiana Beňová s projektom Duchovia.

Visegrad Accelerator je stretnutie riaditeľov národných fondov na podporu kinematografie zo všetkých krajín V4. Podujatie sa deje za účelom možnosti vytvorenia višegrádskej tvorivej platformy so zámerom iniciovať najrôznejšie filmové aktivity krajín strednej Európy. VA sa zúčastní aj riaditeľ Audiovizuálneho fondu (AVF) Martin Šmatlák.

DIELNE A MASTERCLASSY 

V spolupráci so Slovenským filmovým ústavom (SFÚ) sa uskutoční v sekci Dielne workshop Slovenský krátky film, ktorú bude viesť filmová teoretička Mária Ferenčuhová. Hosťom jej dielne bude filmová teoretička Petra Hanáková. Spolu bude uvedených desať krátkych filmov, vrátane snímok Paľa Bielika Umelé vlákna (1943) a Na ostrove kormoránov (1944). Použité budú aj ukážky z celovečerného dokumentu o bojoch a postupe slovenskej armády proti Sovietskemu zväzu po vypovedaní vojny v roku 1941 Od Tatier po Azovské more (1942). Mária Ferenčuhová je aj jednou zo zahraničných lektoriek seminára na tému Médiá a dokument, zameraného na tvorivé písanie o dokumentárnom filme.

Masterclass pod názvom Kerekes a Ostrochovský: Zamatoví teroristi, ktorá je vedená dvomi slovenskými režisérmi a producentmi, je zameraná na oblasť produkcie špeciálne v dokumentárnom prostredí. Spoločne sú Kerekes a Ostrochovský podpísaný pod dokumentom Zamatoví teroristi (2013), který vznikol ako slovensko-česko-chorvatská koprodukcia.

DIELNE
     
  SLOVENSKÝ KRÁTKY FILM (Slovak Short Film)
s Máriou Ferenčuhovou a Petrou Hanákovou
     

26.10. > 14:00 > DIOD

     
MASTERCLASS
     
  KEREKES A OSTROCHOVSKÝ: ZAMATOVÍ TERORISTI
s Petrom Kerekesom a Ivanom Ostrochovským
     

27.10. > 10:00 > Dukla Reform


ĎALŠIE SPRIEVODNÉ PODUJATIA

 

Aj na jihlavskom festivale dokumentárnych filmov časopis Kinečko nechá účastníkov okúsiť naživo celuloidový materiál a "pristrihnúť si" svoj kúsok filmu v rámci svojho Pristrihni si.

Už po druhýkrát sa počas festivalu bude takisto konať jeden z workshopov scenáristickej a dramaturgickej platformy MIDPOINT - miniMIDPOINT. Workshop je určený ex-účastníkom, slovenským zástupcom je Jakub Viktorín.

Tlačová správa SFÚ na stiahnutie

Viac informácii na:
www.dokument-festival.cz

Súvisiace AIC správy:
Slovenská účasť na MFDF Ji.hlava 2012
Slovenská účasť na MFDF Ji.hlava 2011
Slovenská účasť na MFDF Ji.hlava 2010

publikované: 23.10.2013
aktualizované: 22.10.2014