English                                                        Piatok 25.09.2020, 05:23

Slovenské filmy sa predstavia v Sydney

Piaty ročník putovného Českého a slovenského filmového festivalu v Austrálii má pred sebou poslednú zastávku. Po Melbourne, Canberre a Perthe sa presunie do Sydney (16. - 20. 5. 2018), kde uvedie sedem celovečerných a šesť krátkych slovenských filmov.

Päťdňovú prehliadku otvorí koprodukčný film Jana Svěráka Po strništi bos a uzavrie ju medzinárodná premiéra tanečného filmu Andrey Sedláčkovej Backstage. „Sme veľmi radi, že môžeme priviesť tento rok do Austrálie aj film, ktorý podáva obraz o živote mladej generácie Backstage. Naše publikum v Sydney nielen starne, ale aj mladne, rozširuje sa. Za týmto filmom, tak ako za väčšinou z nášho výberu, stojí Audiovizuálny fond, vďaka nemu vznikajú u nás filmy a je čo zo súčasnej kinematografie odprezentovať v zahraničí, a to hodnotíme veľmi pozitívne,“ povedala producentka za slovenskú stranu Silvia Panáková zo spoločnosti Arina Film production.

Dramaturgovia zaradili do programu na Slovensku divácky úspešný film minulého roku Všetko alebo nič (r. Marta Ferencová), ako aj debut režiséra Györgya Kristófa Out, uvedený vo svetovej premiére na 70. ročníku prestížneho Medzinárodného filmového festivalu Cannes. Pre rodiny s deťmi je určená animovaná rozprávka Lichožrúti, ktorá vznikla v česko-slovensko-chorvátskej koprodukcii. Snímka režisérky, scenáristky a výtvarníčky Galiny Miklínovej získala cenu Trilobit 2017 – Cenu detskej poroty a nomináciu na cenu Slnko v sieti v kategórii najlepší animovaný film. Zástupcom dokumentárnej tvorby bude slovensko-český dokument Okhwan, na ceste za slobodou režiséra a scenáristu Mareka Mackoviča. Film je o tom, ako hlavný predstaviteľ prekonáva na bicykli hranice kontinentov i fyzických síl s cieľom znovu zjednotiť Kóreu. Z archívnych filmov sa predstaví Zabudnite na Mozarta režiséra Miloslava Luthera, nakrútený v koprodukcii Československa a Nemeckej spolkovej republiky.

Okrem celovečerných filmov figurujú v programe aj krátke a študentské filmy z produkcie VŠMU. „Diváci, najmä Austrálčania, boli týmto výberom na začiatku zaskočení, teraz však oceňujú výber nielen celovečerných, ale i krátkych filmov a tešia sa na ne,“ doplnila Ika de Detrich, riaditeľka spoločnosti IKSIMA Films v Sydney. Festival tak predstaví Kamión (r. Adam Mach, Michal Blaško), Jahodové dni (r. Eva Sekerešová), 39 týždňov, 6 dní (r. Joanna Kożuch, Boris Šima), Noc v hoteli (r. Martin Hnát), Drobcov (r. Vanda Raýmanová) a Mimi a Lízu (r. Katarína Kerekesová).

Filmy prináša do Austrálie spoločnosť ARINA, v spolupráci s austrálskou spoločnosťou IKSIMA Films, Slovenským filmovým ústavom, Ministerstvom kultúry, Českým filmovým centrom, Národným filmovým archívom a s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu, Ministerstva kultúry ČR a Ministerstva zahraničia ČR.


Program
Po strništi bos / 16. máj / streda/ 18.30 / Dendy Cinemas
Všetko alebo nič / 18. máj / piatok / 18.30 / Dendy Cinemas
Out / 18. máj / piatok / 21.00 / Dendy Cinemas
Lichožrouti / 19. máj / sobota / 13.30 / Dendy Cinemas
Zabudnite na Mozarta / 20. máj / nedeľa / 13.30 / Dendy Cinemas
Okhwan, na ceste za slobodou / 20. máj / nedeľa / 16.00 / Dendy Cinemas
Backstage / 20. máj / nedeľa / 18.30 / Dendy Cinemas

Tlačová správa ARINA Film production (3. 5. 2018)


Web:
www.iksimafilms.com.au

Súvisiace AIC správy:
Slnko v sieti 2018 - Nominácie

publikované: 16.05.2018
aktualizované: 18.05.2018