English                                                        Sobota 22.06.2024, 05:59

Slovenské dokumenty ocenené na festivaloch

Slovenské dokumenty boli za posledný týždeň ocenené na viacerých európskych festivaloch: Festival of Liberties v Bruseli, festivale Memorimage v Reuse či festivale Jeden svet v Bratislave.

Film Mareka Šulíka Cesta Magdalény Robinsonovej (2008) úspešne reprezentoval slovenskú kinematografiu na podujatí Festival of Liberties v belgickom Bruseli v termíne 22. - 31. 10. 2009. Na festivale, ktorý sa venuje téme ľudských práv a slobôd, získal spomedzi 38 dokumentov získal ocenenie "Zvláštne uznanie poroty".

CESTA MAGDALÉNY ROBINSONOVEJ

SK - 40 min. - 2008

scenár: Marek Šulík
réžia: Marek Šulík
kamera: Tomáš Stanek
hudba: Martin Burlas
strih: Marek Šulík
produkcia: Rami Agencia, Slovenský filmový ústav

Slovenská fotografka Magdaléna Robinsonová počas ľudáckeho Slovenského štátu stratila svojich rodičov a prežila utrpenie koncentračných táborov. Po desaťročiach s hrôzou sleduje opätovný záujem časti slovenskej verejnosti o ľudácke myšlienky a adoráciu politických predstaviteľov Slovenského štátu.

Dokument režiséra Petra Kerekesa Ako sa varia dejiny (2009) pokračoval vo svojich úspechoch aj na festivale Memorimage v španielskom Reuse, ktorý sa konal 4. - 8. 11. 2009. Film na podujatí osobne reprezentoval strihač filmu Marek Šulík, ktorý prevzal ocenenie za najlepšiu dokumentárnu produkciu. Porota film vybrala pre jeho "originalitu, pre jeho kontroverzný a ambiciózny spôsob rozprávania, s vtipným a provokatívnym prístupom k vážnej téme".

AKO SA VARIA DEJINY

AT/SK/CZ - 88 min. - 2009

scenár: Peter Kerekes
réžia: Peter Kerekes
kamera: Martin Kolár
strih: Marek Šulík
hudba: Marek Piaček
produkcia: Mischief films, Peter Kerekes, Negativ, ORF, ČT, STV

Film Ako sa varia dejiny je postavený na dvanástich receptoch vojenských kuchárov od druhej svetovej vojny až po vojnu v Čečensku, od Francúzska cez Balkán až po Rusko.

Na 10. medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jeden svet (3. - 8. 11. 2009, Bratislava) sa porota rozhodla udeliť cenu v kategórii slovenský dokumentárny film 2008/2009 filmu režisérky Sahry Karimi Afgánske ženy za volantom (2009). Víťazným filmom podľa hlasovania divákov sa stal úspešný dokument Marka Škopa Osadné (2009), ktorý získal hlavnú cenu za dokumentárny film na MFF Karlovy Vary.

AFGÁNSKE ŽENY ZA VOLANTOM

SK - 55 min. - 2009

scenár: Sahraa Karimi
réžia: Sahraa Karimi
kamera: Nikol Šuplatová, Sahraa Karimi
strih: Petra Vladyková
produkcia: ALEF Jo Filmštúdio

Svedectvo jedného muža má u afganského súdu rovnakú váhu ako výpoveď dvoch žien. Spoločnosť, kde nerovnosť medzi oboma pohlaviami vyplýva z manipulatívnej interpretácie Koránu, vymedzuje ženám veľmi malý priestor.

OSADNÉ

SK/CZ - 65 min. - 2009

scenár: Marko Škop
réžia: Marko Škop
kamera: Ján Meliš
strih: František Krähenbiel
produkcia: Artileria, Hypermarket Film, STV

Osadné je film o stretnutí najvyšších súčasných európskych lídrov s lokálnymi politikmi z poslednej dediny na hranici Európskej únie.

Viac informácii na:

www.festivaldeslibertes.be
www.memorimagefestival.org
www.jedensvet.sk

www.cookinghistory.net
www.afghanwomenbehindthewheel.com
www.osadne.com

Súvisiace AIC články:
Film Ako sa varia dejiny exceloval na Viennale
Film Ako sa varia dejiny získal v Chicagu Zlatého Huga
Film Osadné Marka Škopa zvíťazil v Karlových Varoch

publikované: 10.11.2009
aktualizované: 10.01.2010