English                                                        Pondelok 17.06.2024, 15:06

Slovenské archívne filmy zažijú polnočné slnko

Významné filmy z fondu slovenskej kinematografie sa predstavia fínskym divákom na festivale Midnight Sun (10. - 14. 6. 2015) vo fínskom Laponsku, ktorý oslavuje svoj jubilejný 30. ročník.

Filmový festival, ktorý svoj názov (Polnočné slnko) dostal podľa dní, počas ktorých slnko nezapadá za horizont, ponúka nové filmy oceňované na medzinárodných festivaloch a zároveň upozorňuje na nadčasové diela renomovaných tvorcov. Slovenská retrospektívna sekcia s názvom Master Class on Slovak Cinema ponúkne päť snímok: Organ (1964) Štefana Uhra, Kým sa skončí táto noc (1965) Petra Solana, Drak sa vracia (1967) Eduarda Grečnera, Ľalie poľné (1972) Ela Havettu a jeden z najviac uvádzaných slovenských archívnych filmov, dokument Obrazy starého sveta (1972) Dušana Hanáka. Všetky filmy sa budú hrať z 35 mm kópii.

Všetky slovenské filmy uvedie nemecký filmový teoretik a kurátor Olaf Möller, ktorý sa postaral aj o ich výber. „Keď niekto hovorí o československej novej vlne, obyčajne má na mysli len českých režisérov, z ktorých mnohí sú známi aj festivalovým návštevníkom v Sodankylä, napríklad Ivan Passer alebo Miloš Forman,“ hovorí. „Pritom zmeny v kinematografii, ktoré priniesla nová vlna a prebiehali súbežne medzi Francúzskom a Japonskom, Sovietskym zväzom a Brazíliou, sa v Československu začali v slovenskom filme. Prelomovým dielom bolo Slnko v sieti Štefana Uhra z roku 1963, ktoré je ešte aj dnes za hranicami Slovenska pomerne neznáme. A neprávom, pretože prvky v slovenskej novej vlne boli oveľa fascinujúcejšie a inšpiratívnejšie ako v českej.“

Festival Midnight Sun založili ho fínski filmoví tvorcovia, medzi nimi aj bratia Aki a Mika Kaurismäkiovci. Koná sa v obci Sodankylä v strede fínskeho Laponska, približne 120 kilometrov nad polárnym kruhom. „Príroda Laponska a noci bez tmy poskytujú festivalu scénu, s ktorou sa nemôže porovnať žiaden iný festival, jeho atmosféra je jedna z najunikátnejších na svete. Uznávaní režiséri z celého sveta, nové talenty, medzinárodné publikum i samotní obyvatelia Sodankylä sa neformálne stretávajú pod polnočným slnkom. Filmy sa premietajú na štyroch miestach 24 hodín denne a presný čas je zanedbateľná veličina, keďže slnko svieti rovnako jasne o štvrtej nadránom aj o štvrtej popoludní,“ charakterizujú festival jeho organizátori.

MASTER CLASS ON SLOVAK CINEMA

ORGAN / 10. jún / streda / 22:45 / Koulu (Škola)
KÝM SA SKONČÍ TÁTO NOC / 11. jún / štvrtok / 15:15 / Pieni teltta (Malý stan)
DRAK SA VRACIA / 12. jún / piatok / 15:15 / Pieni teltta (Malý stan)
OBRAZY STARÉHO SVETA / 13. jún / sobota / 15:15 / Pieni teltta (Malý stan)
ĽALIE POĽNÉ / 14. jún / nedeľa / 15:15 / Pieni teltta (Malý stan)

Organizátori slovenskej účasti sú Slovenský filmový ústav a Veľvyslanectvo SR v Helsinkách.

Tlačová správa SFÚ

Viac informácii na:
www.msfilmfestival.fi


publikované: 08.06.2015
aktualizované: 08.06.2015