English                                                        Nedeľa 24.02.2019, 06:48

Slovenská Nová vlna vo Fínsku

Národný audiovizuálny inštitút v Helsinkách uvedie vo februárovom programe filmotéky predstaviteľov slovenskej Novej vlny. Prehliadka The Slovakian New Wave sa uskutoční od 8. do 24. februára, uvedie jeden dokumentárny a štyri hrané filmy piatich režisérov zo šesťdesiatych a prvej polovice sedemdesiatych rokov.

Ako prvý film sa predstaví Slnko v sieti Štefana Uhra, lyrický príbeh emocionálneho dozrievania a hanblivej lásky. Ďalej uvedie fínska filmotéka snímku Petra Solana Kým sa skončí táto noc, mozaiku príbehov postáv, ktoré spája jedna noc v luxusnom nočnom podniku. Prehliadka predstaví aj adaptáciu novely Dobroslava Chrobáka Drak sa vracia. Režisér Eduard Grečner nakrútil sugestívny film o láske, nenávisti a samote, ktorý zdôrazňuje psychológiu hlavných postáv. Posledným hraným filmom sú Ľalie poľné od Ela Havettu, lyrizovaná tragikomédia z obdobia po 1. svetovej vojne. Prehliadku uzatvára jediný dokumentárny film - Obrazy starého sveta Dušana Hanáka, inšpirovaným fotografickým cyklom Martina Martinčeka. Režisér vytvoril portréty ľudí z dediny, v ktorých sa dotýka základných otázok ľudskej existencie. Program The Slovakian New Wave zostavil dramaturg helsinskej filmotéky Antti Alanen.

Touto prehliadkou však nevstúpia slovenské archívne filmy prvýkrát na „zamrznutú“ pôdu Fínska. Inšpirácia nepochybne pochádza z festivalu Midnight Sun v Laponsku, ktorý počas svojho 30. ročníka (10. – 14. 6. 2015) uviedol výber slovenských filmov zostavený nemeckým teoretikom Olafom Möllerom.

SLNKO V SIETI / 8. február / štvrtok / 17:00 
KÝM SA SKONČÍ TÁTO NOC / 16. február / piatok / 17:00
DRAK SA VRACIA / 20. február / utorok / 17:00
ĽALIE POĽNÉ / 22. február / štvrtok / 17:00
OBRAZY STARÉHO SVETA / 24. február / sobota / 17:00

Web:

https://kavi.fi/en

Súvisiace AIC správy:
Slovenské filmy zažijú polnočné slnko

 

publikované: 08.02.2018
aktualizované: 09.02.2018