English                                                        Utorok 23.07.2024, 14:20

Slovenská filmová a televízna akadémia navrhla na Európsku filmovú cenu filmy Môj pes Killer a Kauza Cervanová

O Európsku filmovú cenu, ktorú každoročne udeľuje Európska filmová akadémie sa na základe nominácie Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) budú uchádzať filmy Môj pes Killer v kategórii hraných filmov a Kauza Cervanová v kategórii dokumentárnych filmov. Nominácia vyšla z hlasovania členov SFTA a potvrdilo ju Prezídium SFTA.

Na cenu Európskej filmovej akadémie možno navrhnúť dlhometrážny film, ktorý mal premiéru, je európsky v súlade s Dohovorom o filmových koprodukciách a bol verejne distribuovaný. SFTA tradične vyberá z hraných filmov, kde slovenský tvorivý podiel dosahuje aspoň polovicu podľa bodovania Dohovoru. Pri cene určenej pre dokumentárne filmy, je stanovená aj podmienka, že film musí mať minimálne 70 minút.

O výbere filmov hlasovali priamo členovia SFTA (do hlasovania sa zapojilo 58 zo 137 riadnych členov, čo predstavuje 42 %). Akademici vyberali zo šiestich hraných filmov: Až do mesta Aš (r. I. Grófová), Miluj ma alebo odíď (r. M. Čengel Solčanská), Ďakujem, dobre (r. M. Prikler), Attonitas (r. J. Mottl), Môj pes Killer (r. M. Fornay), Intrigy (J. Kilián).

V kategórii dokumentárnych filmov sa stretlo sedem filmov: Cigáni idú do volieb (r. J.Vojtek), Od Fica do Fica a Krehká identita (r. Z. Piussi), Nový život (r. A. Oľha), Exponáty alebo príbehy z kaštieľa (r. P. Korec), Absolventi/Sloboda nie je zadarmo (r. Tomáš Krupa) a Kauza Cervanová (r. Robert Kirchhoff).

V rámci 25. ročníka ceny EFA (1. 12. 2012) ocenenia za Najlepší európsky animovaný film získal koprodukčný titul Alois Nebel (rež. Tomáš Luňák, ČR, SR, Nem., 2011).

26. ročník slávnostného odovzdávania Európskej filmovej ceny sa uskutoční 7. decembra 2013 v Berlíne.

Účasť slovenskej kinematografie na Európskej filmovej cene finančne podporil Audiovizuálny fond.

Tlačová správa SFTA

Viac informácií na:
www.europeanfilmacademy.org
www.sfta.sk
www.kauzacervanova.com
www.mirafox.sk

Súvisiace správy AIC:
Alois Nebel získal Európsku filmovú cenu
Nominácie na Európsku filmovú cenu sú známe

publikované: 19.06.2013
aktualizované: 19.06.2013